Marsala kombinleri

Bu yıl Pantone’ye Sicilya’nın ünlü şarabı Marsala ilham vermiş. Bordo ile kahve arasındaki bu tona modadan dekorasyona her yerde rastlıyoruz.

Adını Scilya’nın ünlü şarabı Marsala’dan alan renk aslında güven ve istikrarı temsil ediyor. Mekanlarda beden ve ruhu zenginleştirici bir etki bırakıyor. Ayrıca çarpıcı gölge oyunlarıyla sarmalıyor. Görkemli ve şık, aynı zamanda zarif ve doğal da olabilen renk bu yüzden fazlasıyla sofistike ve baştan çıkarıcı olarak da kabul ediliyor.

Neden Marsala?
• Marsala hem kadınsı hem de erkeksi bir renk, yani uniseks.
• Yaratıcılığa ve denemeye teşvik ediyor ve ışıkla birleştiğinde mekanlarda farklı gölge oyunları yaratıyor.
• Kartelanın diğer renkleriyle birleştiğinde farklılaşıyor. Mesela mandalina turuncusuyla pop, açık kiremit kırmızıyla doğal, mor ile sofistike, gri ve pembeyle romantik atmosferler oluşturabilirsiniz.
• Hem dramatik hem de doğallığa vurgu yapan rengi, evinizde farklı desenlerle buluşturarak davetkar ve sıcak ambiyanslar yaratabilirsiniz.
• İçine biraz sim, parıltı eklendiğinde ihtişam, mat tonlarla organik ve doğallığa gönderme yapıyor.

Nerede ve nasıl?
Doğaya yakın bir ton olduğundan etnik stillerle uyumu yakalıyor. Eski Türk halı ve kilimlerinde de kullanılan rengi mutfak ve yemek odasında tercih edebilirsiniz. Ayrıca farklı stillerle harmanlanabilir. Mesela ikatlar ve ham ahşaplarla rustik, beyaz, gri tonları ve metalle modern, pirinç ve bakır gibi otantik malzemeler, yeşil ve lacivertle etnik bir atmosfer yaratıyor.

Marsala iştah açıcı özelliğinden dolayı küçük elektrikli ev aletlerinde beyaz, siyah ve çelikten sonra en çok kullanılan renk.

Banyoda ise rengi komple kullanmak boğucu ve karanlık bir etki bırakabilir. Bu yüzden ışıltılı yüzeyler ve beyazın hakim olduğu bir dekorasyon tercih edin.