lawson-koltuk-nedir

Lawson koltuk nedir? Özellikleri nelerdir?

Son güncelleme:

Lawson koltuk nedir? Lawson koltukların özelliklerini merak ediyorsanız, bu rehber sorularınıza yanıt bulmanızı sağlayacaktır.

LAWSON KOLTUK NEDİR?

English Rolled Arm modeli ile Lawson koltukları ayıran en belirgin özellik, Lawson koltuklarda sırt minderinin koltuk çerçevesine sabit olmayışıdır. Koltuğa ismini veren ünlü finansçı Thomas Lawson için ilk kez 20. Yüzyılın başında tasarlanan bu koltuk, Viktoryan stilin özelliklerini taşıyan ancak minimal çizgileri ile daha sade, konforlu ve modern bir yapıya sahiptir. Geleneksel ve modern çizgi içerisinde bir çok farklı tarzdaki iç mekana uyum sağlayabilen Lawson tarzı koltuklar, genel yapısı itibariyle geometrik olarak gözükse de bu tabirin çok ötesinde bir tasarıma sahiptir.

LAWSON KOLTUK ÖZELLİKLERİ

Orijinal Lawson koltuklar, oturma minderlerinin derinliğinde yüksekliğe sahip sırt bölgesine sahiptir. Aynı boyutlarda 3’er sabit sırt ve 3’er oturma minderine sahip bu koltuklarda, koltuk kolları sırt bölgesine göre daha alçak bir yapıda tasarlanmıştır. Bu sayede şekerleme yapmak için çok uygundur.

Yataklı versiyonları ile de karşılaşabildiğimiz koltuklar arasındadır. Tuzluk stili, kıvrımlı koltuk ayakları düz tercih edilerek, etekli yapısı iptal edilerek ve kıvrımlı kolları daha köşeli tarzda tasarlanarak Lawson tarzı koltuklar daha modern bir hale gelebilir.

Lawson’ın ortalama sırt yüksekliği ve oturma derinliği birçok farklı büyüklükteki kullanıcıyı barındırır. Kanepenin sırt kısmı, sırtınızın dik bir şekilde değil, rahat bir açıda durmasını sağlar. Lawson stili hayranları, eklenmiş arka yastıkların temiz görünümünü ve destekleyici hissini takdir eder, ancak tercih ederseniz gevşek arka yastıkları da koltuğunuza ekleyebilirsiniz. Kollarının yüksekliği nedeniyle, bu kanepede otururken uyuyakalmanız kaçınılmaz! Lawson stilde ayrıca çekyatlı donanım da eklenebilmekte…

İç Mimar Gizem Uçkun Tiryaki