Kusurların mükemmel birlikteliği

0

Evde farklı bir dekorasyon stili arayışınız mı var? O halde Doğu’nun gizemini, Uzakdoğu’nun ise naif yaşam tarzını kucaklayan WabiSabi’den ilham alabilirsiniz.

WABİ–SABİ NEDİR? Geçtiğimiz yıl hemen hepimiz İskandinav stili ile kuşatıldık. Ve hala popüleritesini devam ettiren bu stil şimdilerde, aslında ona çok da uzak olmayan, benzer yalınlıkta devam eden bir başka stile yerini veriyor: Wabi-Sabi… Japon felsefesine göre bir yaşam stili… Tam olarak doğuşu ise 15. yy’a denk geliyor. Döneminde abartılı dekorasyon stillerine, fazla gösterişli yaşam şekillerine bir tepki olarak doğuyor. İşte Wabi-Sabi bu anlayışın tersi bir akım olarak ortaya çıkıyor. Bu ifadeyi şöyle aktarabiliriz: Kusurların içindeki kusursuzluğu keşfetmek, mükemmel olmayanla güzeli yaratmak. Peki onu evinize nasıl uyarlayabilirsiniz?

DOĞAL OLANA YER AÇIN Wabi-Sabi doğal olanı kucakladığı için bu dekorasyon stili bambu, ham ahşap, rattan gibi doğal malzemelerin sıklıkla kullanıldığı bir stil. Döküm, paslı metaller de özellikle küçük objelerde rahatlıkla kullanabileceğiniz malzemelerden.

BASİT DÜŞÜNÜN Küçük ve yalın hatlı mobilyalar, ince tasarımlar iç mekandaki ferahlık hissini beslediği için Wabi-Sabi’de bu tarz mobilyalar ağırlıkta. Yaşam alanlarını olabildiğince ferah dekore etmeye özen gösterin. Bunu başarabilmek için de fonksiyonelliği ön planda tutun. Hafif mobilya ve objelere ya da farklı amaçlara yönelik kullanabileceğiniz eşyalara daha çok yer açın.

KUSURLARIYLA SEVİN, ONLARI KUCAKLAYIN Eskileri atmayın. Onları mevcuttaki dekorasyonunuza yeniden nasıl kazandırabileceğinizi düşünün. Örneğin modern bir masanın üzerinde bazen boyası dökülmüş bir vazo ona sofistike bir görünüm katabilir.

Fotoğraf: H&M Home.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.