Kusurlu güzellik Wabi-Sabi evinizi sadeleştirecek

0

WABİ SABİ

Wabi-Sabi stilini evinize uyarlamanız için bu stilin püf noktalarını anlatıyoruz. Sahip olduklarımız zamanla değişiyor ve değer kazanıyor. Tıpkı, renkli çiçekler ve dokularla yorum kazanan yalın Japon yaşam tarzı Wabi-Sabi’de olduğu gibi…

WABİ-SABİ STİLİ NEDİR? *

Aslında bir Japon yaşam tarzı olan Wabi-Sabi için pek çok şey duymuş olabilirsiniz. İşin özünde Wabi sadelik ve yalınlık, Sabi zengin güzellik demek. Bu iki zıt kelime bir araya gelince ortaya yoğun, ama bir o kadar da sade bir estetik anlayışı çıkıyor. Bunun altında yatan felsefe ise hiçbir şey mükemmel değildir ve bu da doğal güzelliğin bir parçasıdır.

ÇOK MU POPÜLER? *

Sosyal medyanın yarattığı görsel mükemmeliyetçiliğe kısa bir ara verip hayatta ve evde biraz sadeleşmek herkese iyi gelebilir. İşte tam da bu yüzden zaman içinde daha da popüler olacak gibi. Tıpkı Danimarkalı yaşam biçimi Hygge gibi…

Wabi Sabi stili
Zara Home.

WABİ-SABİ STİLİNİ NASIL UYGULARIM? *

Ahşap, taş, metal ve keten gibi organik materyalleri olabildiğince yalın, hatta basit formlarla buluşturun. Mevcut dekorasyonu hiç bozmadan, yıpratmadan küçük ve basit ilaveler yapın.

Mesela keten örtüleri, peçeteleri, nevresimleri ütülemekle uğraşmayın, bırakın her şey doğal akışında olduğu gibi kalsın. Çünkü asıl güzellik kusurlarla var olan bir olgu.

Eskimiş tahta kaşıklar, kenarları aşınmış seramik kaseler veya yıpranmış cam tabaklar… Günlük yaşama fonksiyonellik kazandıran her şeyi olduğu gibi bırakın ve koruyun. Hatta bunları sofranızda, bahçeden topladığınız taze mevsim çiçekleri ile buluşturarak çeşitlendirin.

Wabi-Sabi stilini minimalizm ile karıştırmayın. Çünkü işin sırrı etrafımızdaki şeylere daha dikkatli bakmakta ve değer kazandırmakta gizli. Mesela açık raf ünitelerinizi ya da büfenizi süslemek için hemen alışverişe çıkmak yerine eski fincanları mumluk gibi kullanarak veya ham iplerle bağladığınız yıpranmış ansiklopedileri çiçeklerle süsleyerek de şık ve dekoratif sunumlar hazırlayabilirsiniz.

HAZIRLAYAN: PELİN ÖZKUL

İskandinav stili – Doğal ve davetkar ev dekorasyonu

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.