İşin uzmanından yardım alın

Bazı şeyler vardır ki onu işin uzmanına bırakmak belki de yapılacak en doğru şey olabilir.

1. TELEVİZYONU ASARKEN Evde elektrik tamirini kendiniz yapsanız bile bir LCD ekran televizyonu asarken işi uzmanına bırakmakta fayda var. Hele de dünyanın parasını ödediyseniz… Çünkü eğer doğru bir yükseklik ayarlayamazsanız bakış açınıza göre aşağıda ya da yukarıda kalabilir. Bu da zaman içinde boyun ağrısı çekmenize veya ekranı net olarak görememenize sebep olur. Doğru bir askı sistemi kullanmadığınızda ağırlığı taşıtamazsınız. Bu da televizyonun hiç beklenmedik bir anda düşüp kırılmasına sebep olur. Elbette duvarda çirkin görünen vidalar, gereksiz yere kullanılan bantlar, iyi gizlenemeyen kablolar da cabası. Bu yüzden işi uzmanına ya da satın aldığınız markaya bırakmak en doğrusu. Üstelik garanti kapsamından da çıkmamış olursunuz.

2. SANAT ESERİ SEÇERKEN Evinizi dekore ettiniz ve duvarlara birkaç sanat eseri, tablo, obje asmak istiyorsunuz. Ancak daha önce bu işlerle hiç uğraşmadığınızdan hangi sanat eseri, doğru bir fiyat mı ödedim gibi sorulara yanıt vermekte zorlanabilirsiniz. İşte bu noktada bir danışmandan yardım almak en doğrusu. Böylece hem gereksiz yere para harcamamış olursunuz, hem de eviniz için yerinde ve doğru bir alışveriş yapmış olursunuz. Mesela Van Gogh’un Ayçiçekleri tablosunu çok sevseniz de gerçekten eviniz için uygun mu? Soyut bir eserin gerçek fiyatı nedir? Bunların yanıtlarını bilemeyebilirsiniz. Profesyonel sanat uzmanları, iç mimar/dekoratörle birlikte hareket ederek bu işi sizin için kolaylaştırır. Ayrıca hangi duvara asılacağı ve nasıl bir ışıklandırma yapılacağı konusunda da bilgi verir. Konu ile ilgili artfulliving.com.tr veya sanatonline.net adreslerini inceleyebilirsiniz.

3. TADİLAT SONU EV TEMİZLERKEN Yaklaşık bir yıldır ev tadilatının bitmesini bekliyorsunuz ya da yeni bir ev aldınız ancak içi berbat durumda. Oysa geçici olarak yaşadığınız ve dünyanın parasını ödediğiniz küçücük evden bir an önce taşınmak istiyorsunuz. Nihayet evi teslim almaya gittiğinizde içinde biriken inşaat kiri, alçı tozları, doğrama atıkları, kesik kablolar vs.. kısaca tam bir enkaz devralıyor gibisiniz. Üstelik ıslak hacimler ve elektrikli cihazların acil ve özenle temizlenmesi gerekir. Bu yüzden duvarda ve camlarda kalan boya ve alçı lekelerini, elektrik prizlerinde, zemindeki kirleri özel deterjan ve aletlerle zarar vermeden çıkartan hızlı ve doğru bir temizlik için işi uzmanlarına bırakın. mutlubiev.com sitesine göz atın, belki de aradığınız pek çok şeyi bulacaksınız.

4. DAĞINIKLIĞI DÜZENLERKEN Pek çoğumuz sadece mevsim dönüşlerinde gardıropları boşaltıp yeniden düzenleriz. Ancak kalabalık evlerde çoğu zaman bu yeterli olmayabilir. Üstelik iş sadece bununla da kalmaz. Evin tamamına yayılan bir düzensizlikle baş etmek zaman geçtikçe zorlaşır. Aklınızda neyi nereye koyacağınız, nasıl bir raf düzeni sağlayacağınız, atılacaklar ve saklanacaklar neler gibi deli sorularla boğuşurken işi düzen sihirbazlarına bırakmak yapacağınız en akıllıca iş olur. Fikir almak için ipeklederlitopluhayatlar.blogspot.com’u ziyaret edebilir ve Japon düzenleme sanatını anlatan Marie Kondo’nun Hayatı Sadeleştirmek için Derle, Topla, Rahatla kitabı da size iyi bir kılavuz olabilir.