Çiftler için doğru yatak seçimi

Yatak odanızın dekorasyonu kadar doğru yatak seçimi de büyük önem taşıyor. Çiftlerin farklı vücut kitle endeksleri ve kişisel tercihleri yatak seçiminin de önemini ortaya koyuyor. Yatağınızı satın almadan önce bu kriterlere özen gösterin.

BOY Boyunuz yatağa uyguladığınız basıncı değiştirir. Yatağın vücudunuza vereceği desteği doğrudan etkiler. Çiftlerin boy ölçüleri ile yatağın boyutlarının eşleşmesi gerekir.

UYKU POZİSYONU Temelde üç farklı uyku pozisyonu omurganın yatağa hangi şekilde yerleşeceğini belirler. Yatakların uyku pozisyonlarına adaptasyon kabiliyetleri ise farklıdır. Uyku pozisyonu bilgisi, yatak-vücut eşleştirmesi için çok önemli bir parametre.

YAŞ Yaş, boy ve kilodan bağımsız olarak omurganın destek ihtiyacını değiştirir. Dolayısıyla yatak seçerken bir uzman ile bu bilgiyi paylaşmanız gerekir.

CİNSİYET Boy ve kilo ölçüleri aynı olsa da erkek ve kadın vücut yapısı, ağırlık dağılımı ve omurga şekilleri farklıdır. Bu sebeple yataklar unisex olarak tasarlansa da en doğru analiz, cinsiyet bilgisiyle yapılandır.

KİLO Ağırlığınız, doğru omurga pozisyonu için yatağın size ne kadar destek vermesi gerektiğini belirleyen önemli bir kriter. Çiftlerin ağırlığı birbirinden çok farklı ise yatak seçiminin mutlaka bu bilgiyi göz önünde bulundurarak yapılması önemli.

PANTOLON BEDENİ Pantolon bedeniniz omurga sorunlarının en fazla yaşandığı bel bölgeniz hakkında bilgi verir. Bazı yataklar bel, basen ve omuz bölgelerine özel destek sağlar.

GÖMLEK BEDENİ Gömlek bedeni, vücut ağırlığınızın ne kadarının omuz kısmına dağıldığını belirten hassas bir parametredir. Vücut kitle indeksine göre olması gerekenden daha geniş omuzlar, daha fazla omuz desteği gerektirirken, dar omuzlar ise kişinin daha fazla bel desteğine ihtiyacı olduğunun habercisi.

AĞRI BÖLGESİ Yatakta ağrı hissedilmesi, yatağınızın vücudunuza uyumsuz olduğunu gösterir.

TERLEME Uyku sırasında terlemek uyku kalitesini düşürür. Terleme sırasında oluşan nemi emerek vücuttan uzaklaştıran, çabuk kuruyup ıslaklık hissini azaltan yataklar uyku kalitesinin artmasına yardımcı olur.

ALERJİ Yılın hangi mevsimi olursa olsun sabah uyandığınızda burun tıkanıklığı yaşıyor, kaşıntı hissediyor ya da hapşırıyorsanız toz akarı alerjiniz olabilir. Gözle görülmeyen toz akarları için en ideal ortam toz akarlarına karşı koruması olmayan bir yataktır. Astım hastalarının özellikle toz akarlarına karşı koruma sağlayan yatakları tercih etmeleri önerilir. 2014 yılında Türkiye’nin çeşitli illerinde yapılan araştırma, insanların % 40-45’inin alerji sorunu olduğunu ortaya koyuyor.

Continental yatak, Yatsan.
Smart Tack yatak, Yataş.
Seven-Z lateks yatak, Yataş.

DOĞALLIK VE TEKNOLOJİ Nasıl rahat ettiğinizi algılayan visco teknolojisinin yanında yeni nesil yay sistemleri de kullanılan King Koil yataklar at kılı, pamuk ve yün gibi dolgu malzemeleri içeriyor.

HAFIZALI YAY SİTEMİ Smart Track yatakta bulunan hafızalı yay sistemi Memory Coil, Visco teknolojisinin kavrama hissiyatını yay sistemiyle veriyor. Memory coil yay teknolojisi sayesinde yatağınız daha fazla hava aldığı gibi istenmeyen yaylanmaları da engelliyor.

ÇİFTLER İÇİN İDEAL Seven-Z yatağın kauçuk ağacı özünden elde edilen doğal lateksi, esnek yapısı ile fazla basıncı sönümlerken, yatağın daha fazla nefes almasını sağlayarak ferah bir uyku ortamı sunuyor. Merkezindeki 7 bölgeli pocket yaylar sayesinde, vücut kıvrımlarına kusursuz uyum sağlarken, farklı uyku pozisyonlarında omurganın doğal eğriliğini koruyor. Free-Zone teknolojisi sayesinde de uyku sırasında eşlerin birbirlerinin dönüş hareketlerinden etkilenmesini önlüyor.