İngiliz bahçesi nasıl yapılır?

0

Bahçenizde yumuşak, romantik bir etki yaratmak istiyorsanız işiniz çok da zor değil. Basit bir İngiliz bahçesi ile bunu sağlayabilirsiniz.

1. Doğal formlu bitki düzenlemesi: Romantik bahçe etkisi için serbest formlu bitkiler olmazsa olmazlar arasında. Renk ve form uyumuna göre bir çiçek tarhına kaç bitki sığdırabileceğinizi düşünün. Aşırı düzensizlikler, formsuz ve karışık kompozisyonlar huzursuzluk yaratabilir. Fazla tür kullanmalıyım diye siz siz olun buna sebebiyet vermeyin.

2. Dili olsa da konuşsa: Romantik bahçelerin en sevdiği bitki listesinin ilk sırasında sarmaşık türleri geliyor. Hederalar, mor sümbüller, çarkıfelekler… Hepsi de bu stili tamamlayan bitkiler. Farklı türler kullanırken çalı, mevsimlik çiçeklerin yanında mutlaka sarmaşıklara da yer vermelisiniz.

3. Girişi unutmayın: Beyaz çitler veya doğal ahşap çit malzemesi doğal bahçeye çok yakışır. Hemen arka bölümünde yeşil bir duvar oluşturmak istiyorsanız da her daim yeşil bitkiler dahil edin. Bu bitkiler doğal formlu olmalı; alev çalısı ya da viburnum gibi… Gölge bir alansa ortanca da kullanabilirsiniz.

4. Camdan bir dünya: Bahçede camdan bir kış bahçesi olması da sıcak bir etki yaratır. Floral desenli oturma grupları, saksılar içinde limonlar, portakal ağaçları, kumkuatlar… Hatta muz ağaçları, starliçeler…

5. Gölgesinde serinleyin: İngiliz bahçe stilinde dikkati çeken uçsuz bucaksız çim alanlar ve tıpkı doğada yetiştiği formlarıyla bitkilerdir. Bu bahçeler özgür bir ruhla planlanır. Bahçenize uzun boylu gölgesi altında soluklanacağınız ağaçlar ekleyin. Salkım söğüt, çınar, akasya türleri, mis kokulu ıhlamurlar… Altına da salıncağınızı kurun.

6. Çimlere basmaktan korkmayın: Çim alanlar da büyük önem taşıyor. Bunun için çimden tepeler yaratın, arazinin formunu ortaya çıkarın ve üzerinde özgürce dolaşmaktan korkmayın. Çimin bakımı diğer yer örtücü türlere göre daha zor olabilir ama düzenli bir bakımla sağlıklı yemyeşil çimlere kavuşabilirsiniz. Kış döneminde soğuk havadan zarar görmüş bu alanları bahara girerken destekleyin. Yer yer yenilemelerle eski formunu kazandırabilirsiniz.

7. Gül bahçesi olmazsa olmaz: Romantik çiçeklerin başında gülün geldiği bir gerçek. Farklı renk ve formlarda olan gülleri yürüme yollarının üstündeki kemerleri sarmaşık güllerle kaplayın.

8. Sudan sebepler: Doğallık denince akla su oyunları da geliyor. Bahçeye mutlaka eklemeli. Bunun için doğal bir nilüfer ya da kırmızı balık havuzu ekleyebilirsiniz. Bir diğer seçeneğiniz ise su bitkilerinin yer aldığı çim alanla bir olacak gölet tasarımı olabilir.

9. Lezzet şöleni: Arka bahçenizi değerlendirip sebze-meyveleri en doğal haliyle yetiştirebilirsiniz. Enginardan fasulyeye hatta yenilebilir çiçeklere kadar geniş bir yelpazeyi bahçenizden mutfağınıza taşıyabilirsiniz.

10. Yeşil odalar oluşturun: Mümkün olduğunca fazla oturma alanı yaratın. Yeşil doku oluşturacağınız açık hava odalarında ahşap veya romantik dokuyu sonuna kadar hissedebileceğiniz ferforje malzemeden oturma grupları kullanın.

 

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.