Mutfak dekorasyonu için pratik fikirler

Son güncelleme:

Mutfak dekorasyonu özellikle büyük mutfaklarda oldukça eğlenceli olabiliyor. Peki mutfak için pratik dekorasyon fikirlerine ne dersiniz?

MUTFAK KİTAPLIĞI

Mutfak dekorasyonunda ada ünitesi kullanıyorsanız, bir tarafını mutfakta kullandığınız yemek tariflerinin yer aldığı kitap ve dergileri sergilemek için kullanabilirsiniz.

Böylece genellikle sanat eseri niteliğinde estetik kapak tasarımlarına sahip olan bu kitap ve dergileri dolap ya da çekmecelere hapsetmeyip dekoratif bir şekilde sergileyebilirsiniz.

Mutfak dekorasyonunda, boş bir duvarınıza raf monte ederek de kitaplarınızı yerleştirebilirsiniz. Bu şekilde kitaplarınızı düzenli tutabilir, ihtiyacınız olduğu her an elinizin altında bulundurabilirsiniz.

Ancak kitaplarınıza deterjan sıçraması ya da sıcaktan etkilenmesi gibi bir tehlikeyle karşılaşmak istemiyorsanız rafların mutfak lavabosuna ya da ocağa çok yakın olmamasına dikkat edin.

DOLAPLARA MİNİK PERDELER

Mutfaktaki dolap kapak kapaklarından bir hasar gördüyse, kapağı değiştirmek yerine kapak ölçülerine göre minik bir perde kullanabilirsiniz. Kapak ölçüsünde daha büyük kumaş keserseniz daha zengin ve pileli bir görüm elde edebilirsiniz.

Kumaşın kenarlarını bastırdıktan sonra üst kısmına monte edeceğiniz ince ahşap çubuğun ölçülerine uygun olarak bir cep dikin. Perdeyi çubuğa geçirin ve çubuğu dolabın ön kısmına doğru monte edin.

Yangın tehlikesi nedeniyle ocağa çok yakın dolaplar için bu uygulamayı tavsiye etmiyoruz. Tercih ettiğiniz kumaşı perde, sandalye kılıfı gibi mutfaktaki diğer eşya ve aksesuarlarda da tekrar ederek dekorasyonunuzu geliştirebilirsiniz.

Fotoğraflar: BHG

Evim Dergisi 2014 arşivinden…

MUTFAK VE BANYO İÇİN DEKORASYON FİKİRLERİ

Mutfak dekorasyonu hakkında onlarca fikrimiz, pratik önerilerimiz var… “Mutfak & Banyo” sayfamızdan eviniz için istediğiniz her fikre ulaşabilirsiniz.

ADA ÜNİTELER HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Dekorasyonda ada ünitesi oldukça önemli. Peki nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte yanıtı…

Ada üniteler hakkında bilmeniz gerekenler

MUTFAK BAHÇESİ NASIL YAPILIR?

Mutfağınızda minik bir bahçe için yer açın! Size oldukça pratik ve sağlıklı bir tarifimiz var… Mutfak dekorasyonuna bitkilerle renk katın.

Mini mutfak bahçesi nasıl yapılır?