çiçek
çiçek

Bahçe dekorasyonu: Güzel bir bahçede neler olmalı?

Bahçe dekorasyonu nasıl yapılır? Güzel bir bahçede olması gerekenler nelerdir? Bahar ve yaz aylarında sıkça kullandığımız bahçeler, evin diğer alanları gibi özen ve bakım ister. Ancak bir bahçenin güzelliği bahçenize ektiğiniz bitki ve çiçeklerde, bunların sergileniş biçiminde gizlidir. İşte size bahar aylarında bahçenizi düzenlerken yardımcı olabilecek birkaç fikir:

DUVARLARINIZI KULLANIN

Bahçe dekorasyonunda sarkan çiçekleri ya da fesleğen, nane gibi otları ektiğiniz saksıları duvarınıza asabilirsiniz.

İsterseniz açık alanınıza raflar monte ederek bu bitkileri küçük saksılara veya eski cam kavanozlara ekerek rafa yerleştirebilirsiniz. Komşunuzla paylaştığınız bir duvar varsa raflar ve saksılar için delik delmeden önce komşunuza da sormayı unutmayın.

TÜM MEVSİMLERİ ÖNEMSEYİN

Bahçenizi tüm mevsimleri düşünerek planlayın. Bitkilerinizi buna göre seçin. Defne ağacı veya şimşir gibi budanabilen ağaçlar yıl boyunca bahçenize bir şekil vereceklerdir. Renkli yapraklı bitkileri de bulundurmayı unutmayın.

Bahçe dekorasyonu için karanlık köşeleri, yaprağını dökmeyen aşk merdiveni ile doldurabilirsiniz. Ayrıca yemeklerinizde kullanabileceğiniz bitkileri seçmeye de özen gösterin. Frenk soğanı salatanıza ayrı bir lezzet katacaktır. Mavi hodan çiçeği yapacağınız kokteyller ile muhteşem uyum sağlayabilir.

SAKSI SEÇİN

Saksılar bahçedeki renkli noktaları biçimlendirmenin en iyi yoludur. Bitkileri saksıların içine koyarak açık alanınıza da hakim olursunuz. Nergis, lale, menekşe ve zambak saksıda oldukça hoş duracaktır. Dağınık ve kirli alanları saklamak için de saksıları kullanabilirsiniz.

BOŞ ALANLARI DEĞERLENDİRİN

Bahçe dekorasyonu önerilerimizden biri de boş alanları doğru kullanmak. Boş alanlarda çukur veya tümsekler yaratarak buraları değerlendirin. Üçgen alanlar, yükseltiler, çukurlar ve basamaklar bahçenizi sadece daha fazla ilgi çekici yapmakla kalmaz, aynı zamanda olduğunda daha büyük gösterir.

Zeminden farklı yükseklikler kullanarak illüzyon yaratabilirsiniz. Farklı zemin yükseklikleriyle gözünüzü rahatlatabilirsiniz. Heykel ayaklığı ve kaideler, heykellere ya da saksılar için mükemmel bir taban oluşturabilir. Küçük bahçenizi birkaç basit hile ile kaçamak ya da keyif yapabileceğiniz bir alana dönüştürebilirsiniz.

Fotoğraf: Suzy home faker

BAHÇE DEKORASYONU FİKİRLERİ

Bahçe için daha fazla dekorasyon önerisi ya da çiçek bakımları ile ilgili detaylar arıyorsanız “Bahçe” sayfamız tam size göre.

BİTKİ DEKORASYONU

MİNİ MUTFAK BAHÇESİ DEKORASYONU