Güzel bir bahçede neler olmalı?

0

Bahar ve yaz aylarında sıkça kullandığımız bahçeler, evin diğer alanları gibi özen ve bakım ister. Ancak bir bahçenin güzelliği bahçenize ektiğiniz bitki ve çiçeklerde, bunların sergileniş biçiminde gizlidir. İşte size bahar aylarında bahçenizi düzenlerken yardımcı olabilecek birkaç fikir:

1. Duvarınızı kullanın: Sarkan çiçekleri ya da fesleğen, nane gibi otları ektiğiniz saksıları duvarınıza asabilirsiniz. İsterseniz açık alanınıza raflar monte ederek bu bitkileri küçük saksılara veya eski cam kavanozlara ekerek rafa yerleştirebilirsiniz. Komşunuzla paylaştığınız bir duvar varsa raflar ve saksılar için delik delmeden önce komşunuza da sormayı unutmayın.

2. Tüm mevsimleri önemseyin: Bahçenizi tüm mevsimleri düşünerek planlayın. Bitkilerinizi buna göre seçin. Defne ağacı veya şimşir gibi budanabilen ağaçlar yıl boyunca bahçenize bir şekil vereceklerdir. Renkli yapraklı bitkileri de bulundurmayı unutmayın. Karanlık köşeleri, yaprağını dökmeyen aşk merdiveni ile doldurabilirsiniz. Ayrıca yemeklerinizde kullanabileceğiniz bitkileri seçmeye de özen gösterin. Frenk soğanı salatanıza ayrı bir lezzet katacaktır. Mavi hodan çiçeği yapacağınız kokteyller ile muhteşem uyum sağlayabilir.

3. Saksı seçin: Saksılar bahçedeki renkli noktaları biçimlendirmenin en iyi yoludur. Bitkileri saksıların içine koyarak açık alanınıza da hakim olursunuz. Nergis, lale, menekşe ve zambak saksıda oldukça hoş duracaktır. Dağınık ve kirli alanları saklamak için de saksıları kullanabilirsiniz.

4. Boş alanları değerlendirin: Boş alanlarda çukur veya tümsekler yaratarak buraları değerlendirin. Üçgen alanlar, yükseltiler, çukurlar ve basamaklar bahçenizi sadece daha fazla ilgi çekici yapmakla kalmaz, aynı zamanda olduğunda daha büyük gösterir. Zeminden farklı yükseklikler kullanarak illüzyon yaratabilirsiniz. Farklı zemin yükseklikleriyle gözünüzü rahatlatabilirsiniz. Heykel ayaklığı ve kaideler, heykellere ya da saksılar için mükemmel bir taban oluşturabilir. Küçük bahçenizi birkaç basit hile ile kaçamak ya da keyif yapabileceğiniz bir alana dönüştürebilirsiniz.

Fotoğraf: Suzy home faker

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.