Bulaşık makinesi tuzu ne işe yarar? A’dan Z’ye tüm detaylar

Bulaşık makinesi tuzu ne işe yarar? Her bulaşık makinesi kullanıcısının kullanması gereken ürünlerden biri olan bulaşık makinesi tuzu, makineye pek çok faydası olan bir ürün. Peki ne işe yarar? Makineye faydaları nelerdir? Zararı var mı? Bulaşık makinesi tuzu nereye konur? İşte yanıtlar…

BULAŞIK MAKİNESİ TUZU NE İŞE YARAR? 

Evler ve ticari işletmeler başta olmak üzere birçok farklı alanda kullanılan bulaşık makineleri, bulaşıkların hijyenik bir şekilde yıkanabilmesi açısından oldukça önemlidir. Bulaşıkların pırıl pırıl olmasını sağlayan bulaşık makinelerinin kendine özel deterjanı bulunur. Deterjanın yanı sıra parlatıcı ve tuz ile birlikte çalışan bulaşık makinelerine konulan tuz, granül kaya tuzu olarak bilinir.

İri taneler halinde olan granül kaya tuzu, makine dağılma sürecinin yavaş ve etkin olmasını sağlar. Bulaşık makinesi tuzu, masa tuzu ve deniz tuzuna göre oldukça farklıdır. Bulaşık makinesi tuzu üretilirken içerisinde bulunan demir ve karbonatlardan arındırılır ve o şekilde piyasaya sunulur. Demir ve karbonatlardan arındırılan bulaşık makinesi tuzu, suyun sertliğini azaltır ve kireç/tortu birikimini en aza indirger. Bulaşık makinesi için olmazsa olmaz bir yere sahip olan bulaşık makinesi tuzunun işlevleri şunlardır: 

  • Bulaşık makinesi tuzu, bulaşık makinesinin kullandığı sert suyu yumuşatır. Sert suyu yumuşatarak bulaşık makinesinin içerisinde yer alan bulaşıkların çizilmesini önler
  • Bulaşık makinesinin suyunu yumuşatan ve kireçten arındıran makine tuzu, dolaylı olarak makine deterjanından alınan etkiyi de yükseltir. Kireçten arındırılan yumuşak su ile yıkanan bulaşıklar çok daha iyi bir şekilde temizlenir. 
  • Bulaşık makinesi ile yıkanan bulaşıklarda kireç izi ya da lekeler kalabilir. Bulaşık makinesi tuzu kullanıldığında ise bu lekeler görülmez ve bulaşıklar direkt olarak kullanıma hazır hale gelir. 

BULAŞIK MAKİNESİ TUZUNUN MAKİNEYE FAYDALARI NELERDİR?

Bulaşık makinesi tuzu ne işe yarar? Makineye faydaları nelerdir? Zararı var mı? Bulaşık makinesi tuzu nereye konur?

Bulaşık makinesi tuzunun bulaşık makinesine sağladığı faydalar şunlardır: 

  • Bulaşık makinesi tuzu kullanıldığı takdirde makinede kirecin ve çeşitli kalıntıların oluşmasını önler. Kireç ve kalıntılardan arındırılan bulaşık makinesinin iç aksamı korunur ve yüksek performans göstermesi sağlanır. 
  • Bulaşık makinesinin uzun ömürlü olabilmesi için içerisinde yer alan parçaların temiz olması gerekir. Bulaşık makinesi tuzu kullanarak bulaşık makinesinin parçalarının düzenli olarak temizlenmesini sağlayabilir ve makinenizin ömrünü uzatabilirsiniz. 
  • Sularda bulunan kireç, elektronik aletlerin kullanılamaz hale gelmesine neden olabilir. Özellikle bulaşık makinelerinde bu duruma daha fazla rastlanır. Fakat makine tuzu ile birlikte çalıştırılan bulaşık makinelerinde kireç moleküllerinin makine parçalarına ulaşması engellenir. Böylelikle kullanıcının uzun vadede bulaşık makinesinin oluşturacağı masraflardan kurtulması sağlanır. 

BULAŞIK MAKİNESİ TUZU NEREYE KONULUR?

Bulaşık makinesi tuzu ne işe yarar? Makineye faydaları nelerdir? Zararı var mı? Bulaşık makinesi tuzu nereye konur?
  • Bulaşık makinelerinde bulaşık makinesi tuzu için ayrılan özel bir bölüm mevcuttur. Bulaşık makinesi tuzu için ayrılan özel bölüm, bulaşık makinesinin iç kısmında alt sepetin altında yer alır. 
  • Bulaşık makinesi tuzunun konulacağı bölüme ulaşmak için alt sepeti öne çekebilirsiniz. 
  • Ardından tahliye borusunun yan kısmında yer alan tuz haznesine bulaşık makinesi tuzunu doldurabilir ve kapağını sıkıca kapatabilirsiniz. 

BULAŞIK MAKİNESİ TUZU NE KADAR KONULUR?

Bulaşık makinesi tuzu bulaşık makinesine belirli miktarda düzenli aralıklarla konur. Bulaşık makinesinde yer alan uyarı lambası yanınca makinede bulunan tuzun bittiği anlaşılır. Bu noktada bulaşık makinesine yeniden tuz eklemesi yapmak gerekir. Bulaşık makinesine konulan bulaşık makinesi tuzu genellikle 2 kg miktarındadır. Temin ettiğiniz 2 kg bulaşık makinesi tuzunu tahliye kısmının sol tarafında yer alan tuz haznesine dikkatli bir şekilde doldurmalısınız. Eğer tuz haznesinde yeteri miktarda su yoksa yaklaşık olarak 1 litre su ekleyebilirsiniz. Ardından tuz haznesinin kapağını sıkı bir şekilde kapatabilirsiniz. Bulaşık makinenizde bulunan uyarı ışığının söndüğünü teyit ettikten sonra bulaşıklarınızı güvenli bir şekilde yıkamaya devam edebilirsiniz. 

BULAŞIK MAKİNESİ TUZUNUN ZARARI VAR MI?

Bulaşık makinesi tuzunun kanıtlanmış olan herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, makine tuzu yerine sofra tuzu gibi farklı tuz çeşitlerinin kullanılmaması gerektiğidir.

Bulaşık makinesi nasıl temizlenir? 5 adımda tertemiz olsun

Cam ürünlerinin bulaşık makinesinde bozulmasının nedenleri ve çözümü

Her zaman bulaşık makinesine atmanız gereken 4 şey