koku

Doğru ev kokusu ile daha iyi hissedin

Son güncelleme:

Dinginleşmek ya da enerjiyi yükseltmek, evde daima mutlu olup, iyi hissetmek için doğru kokuyu bulun, kendinizi şımartın.

Hazırlayan: Pelin Özkul

Hafızayla yakından bağlatısı olan, ruh halini de etkileyen koku duyusu bulunduğunuz çevreyle ilişkileri ve uyum sağlamayı kolaylaştırıyor, belirli bir duygu ya da konuya kanalize olmayı sağlıyor. Bu yüzden doğru ev kokusunu seçmek önemli. Soğuk aylarda odunsu aromalar, yazın ise taze, hafif kokular gibi mevsime göre tercih de yapılabilir. Ancak çiçek kokuları dışında olumlu tepki verilen yemek kokularını da unutmamak lazım. Bazı araştırmalar ekmek, turta, kek gibi iştah açıcı lezzet kokularının ev satışında bile etkili ve yardımcı olduğunu gösteriyor. Sevdiğiniz kokuların hisler üzerinde güçlü etkisinden dolayı aromatik parfümler tıpta yüzyıllardır gerçek ve bilime dayalı bir terapi yöntemi olarak da kullanılıyor.

Narenciye kokusu ruh halini olumlu yönde etkiler, enerji verir.

HANGİ YAĞLARI TERCİH ETMELİ?

Çeşitli kimyasallar ile sentetik olarak oluşturulan aromalar yerine doğal kökenli ve yüksek kaliteli esansiyel yağları tercih edin. Katkı maddesi içermeyen yüzde 100 esansiyel yağlar, özellikle içeriğinin kalitesini koruyan kahverengi veya mavi cam şişede bulunur. Ayrıca üstünde “fragrance oil” yazanlar sentetik bileşenli olabileceğinden bitkinin Latince adının bulunduğu seçeneklere yönelin.

HANGİ KOKU NEYE İYİ GELİYOR?

Tazeleyen kokular: Herkesin beğendiği mandalina, portakal, limon, greyfurt ve bergamot gibi narenciye aromaları ferahlatır. Enerji veren bu kokulara ek olarak hem vücudu hem ruhu tazeleyen esansiyel yağlar arasında gül, Frankincense, sandal ağacı ve lavantayı da sayabiliriz. Aroma tercihi çok kişisel ve öznel bir şey. Mesela kimi ylang-ylang’ın meyveli, tatlı kokusunu severken, bir başkası hoşlanmayabilir. Çünkü bu iki uç koku ruh haline farklı etki eder. Bu nedenle limon, tatlı portakal, vanilya, palmarosa, bergamot ve sandal ağacı gibi olumlu etki eden ve sevilen aromaları tercih edebilirsiniz.

Zihin sağlığına iyi gelenler: Taze çekilmiş kahve, yağmur sonrası toprak kokusu, kitap kokusu ya da size iyi gelen, hoş algıladığınız her bir aroma, zihinsel sağlığın desteklenmesinde yararlı olabilir.

Geleneksel olarak zihinsel sağlığa iyi gelen esansiyel yağlar arasında fesleğen, melisa, sardunya, mandalina (diğer turunçgil yağları), paçuli, sandal ağacı, ylang-ylang, lavanta, portakal çiçeği ve gülü sayabiliriz. Seçtiğiniz yağdan veya özel yağ karışımından buhurdanlığa birkaç damla damlatabilir veya bir şişe suya 10-20 damla atıp çalkalayıp püskürtebilirsiniz.

Sakinleştirip rahatlatanlar: Uzun, stresli bir günün sonunda aromatik ev kokuları sizi rahatlatarak daha iyi bir uykuya hazırlar. Yatmadan önce duş alırken banyoda veya odada Şam gülü, tatlı portakal ve paçuli, neroli veya acı portakal (Citrus x aurantium) deneyebilirsiniz. 2015 yılında yayınlanan bir inceleme, portakal çiçeği yağı ile aromaterapinin sakinleştirici bir etkiye sahip olduğu ve uykusuzluğun tedavisine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Ayrıca kan basıncını ve solunum hızını önemli ölçüde dengeleyerek düşüren misk ve adaçayını da listenize ekleyebilirsiniz.

Ruha dokunanlar: Lavanta en güçlü doğal nöro- modülatördür, endişeli olduğunuzda sizi sakinleştirebilir ve kendinizi kötü hissettiğinizde moodunuzu yükseltebilir. Diğer açık renkli çiçekler de aynı etkiye sahip olabilir. Misafirleri hoş bir koku ile karşılamak için antre ve koridorda sardunya, palmarosa, bergamot ve ylang-ylang’ı tercih edebilirsiniz. Ylangylang’ın özgüveni artırdığı da biliniyor.

Kaygıyı gidericiler: Anksiyeteyi gidermeye yardımcı en yüksek profilli botanik olarak uzmanlar lavantayı öneriyor. Gül iyimserlik uyandırırken mandalina ve vanilya da endişe gidermeye yardımcı oluyor. Papatya çayının sakinleştirici özellikleri zaten biliniyor. ABD Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre, klinik bir araştırma, seyreltilmiş papatya yağıyla yapılan masajın, kanser hastalarında kaygıyı ve diğer semptomları azaltmaya yardımcı olduğunu söylüyor.

Enerji verenler: Ev kokuları sadece iyi hissettirir gibi düşünülse de, bazı uyarıcı kokular enerjinizi de yükseltebilir. Odaklanmakta zorluk çeken veya uzaktan çalışan biriyseniz yaratıcılığı ve üretkenliği artırmak için narenciye kokuları kullanabilir; daha dinç hissetmek için limon veya biberiyeyi deneyebilirsiniz. Bu kokular mutfakta bayat yemek kokularını nötralize etmek için de oldukça işe yarıyor.

Mutlu hissettirenler: Neşelendiren aromalar göreceli ve değişken olduğundan net bir şey söylemek doğru olmaz. Genelde narenciyeler canlandırıcıdır ama koku çok kişisel ve öznel olduğundan anılara veya neyle ilişkilendiğine bağlı olarak tercihler değişebilir. Sizi yemek kokusu, bir başkasını taze kesilmiş çim kokusu mutlu edebilir. Koku hafızayla bağlantılı olduğundan çocukken yapılan piknik, çam ağaçları, meyveler ya da odun ateşi gibi belirli anıları canlandırıp, anımsatan kokular da mutlu hissettirir. Bu yüzden iç dünyanıza dönün, mutluluk kokunuzu bulun ve bunu evinizde elinizden geldiğince her yerde kullanın.