Ankara'da endüstriyel stilde dekore edilmiş şık bir evdeyiz

Ev turu: Ankara’da endüstriyel stilde dekore edilmiş şık bir evdeyiz

Biraz loft, biraz atölye, biraz ev… Detayların hayat verdiği yaratıcı detaylarla dolu bir Ankara evi, sahibinin sanatsal kişiliğinin bir yansıması gibi.

Sibel Ünalan’ın Ankara’daki atölye-evindeyiz. Sibel Ünalan İstanbul doğumlu. Ankara Hacettepe Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun. Sanat eğitimini resim dalında yapmasının yanı sıra grafik tasarım bir dönem Sibel Hanım’ın ana işini oluşturmuş ve uzun yıllar Koza davetiyelerinde art direktör olarak görev yapmış. Ancak bu süreçte serbest resim çalışmalarını sürdürerek yurt içi ve yurt dışında pek çok sergiye katılmış. Sibel Hanım pek çok kişisel sergiye ev sahipliği yaptığı gibi resim alanında epey ödülü de bulunuyor. Halihazırda birçok ülkede, özel ve devlet koleksiyonlarında çalışmaları varmış.

190 METREKARELİK EV KİMLİKSİZ BİR GÖRÜNÜME SAHİPTİ

Ev, Ankara’nın konsolosluklar semti Paris Caddesi’nde, kapatılmış bir teras katı. 190 metrekare kullanım alanı olan mekân yaklaşık 2 yıl önce satın alındığında umutsuz görünüyormuş. Yıllarca boş kalmış ve eskimiş, anlamsız odalardan oluşan, kimliksiz bir görünüme sahip bu evi, ev sahibesi ilk gördüğünde neler yapabileceğini canlandırmasına rağmen cesaret edip almaya karar vermesi tam 1 sene almış. Bunun için kendisine cesaret veren, birçok projede birlikte çalıştığı iç mimar arkadaşları Oya & Hakan Ertek çifti olmuş. Evi satın alır almaz beraberce, neredeyse bütün duvarları yıkıp, kapıları kaldırıp, mekânları yeniden oluşturmuşlar ve alabildiğine ferah bir loft elde etmişler.

Ev sahibesi eski gazete kağıtları ve dergi sayfalarını kullanarak evin pek çok köşesinde kendi karakterini yansıtıyor: Sanatsal kimliğini…

Bu ev için oda sayısından söz etmek pek mümkün görünmüyor. Bölümlerden oluşan, iç içe geçmiş bir bütün bu mekânı daha iyi tanımlayacaktır. Camlı 3 cephe ve iç koridor üzerinde yapılanan yaşam alanı, geniş bir panoramaya ve Ankara için oldukça güzel bir manzaraya sahip.

Evin dekorasyonunu tüm detaylarıyla ev sahibesi kendi seçmiş. Bolca el yapımı ürün kullanılmış. Sibel Hanım, soft renkleri sevdiğinden taş ve kum renkleri, beyaz ağırlıklı olarak kullanılmış. Perdelerde, yastıklarda, döşemelerde kullanılan tekstiller, genelde ham keten renklerinde.

RESSAMIN KARTELASI

Oturma bölümündeki koltuk İkea’dan. Yastık ve puf el yapımı. Perdeler de öyle. Berjeri de Sibel Hanım kendisi kaplamış. Alışveriş panoları da ev sahibesinin kendi çalışmaları.

Buradaki kiriş, ev sahibesinin eve ilk taşındığında en sevdiği detaylardan biriymiş. Hemen eski mönüler ve konservelerin etiketlerinden oluşan baskılar alıp, bunları tek tek kesip yapıştırarak bu iştah açıcı sütunu elde etmiş. Evin en dikkat çeken ayrıntılarından biri olmuş.

MUTFAK

Mutfak dolaplarını Q’zens Tasarım sipariş üzerine yapmış. Fırın, ocak ve davlumbaz Arçelik antik seri. Lavabo Franke, batarya İngiliz Edward firmasından.

Sibel Hanım’ın evi aynı zamanda bir atölye. Ev sahibesi gününün büyük kısmı burada geçiyormuş. Zaman zaman 10-15 metrelik tuval bezlerine çalışması gerektiği için evimi tasarlarken atölye olarak da kullanabileceği şekilde planlamış. Ev sahibesi bu evde kedisi Bulupi ile beraber yaşıyor. Ara sıra sibel Hanım’ın annesi ve ağabeyi konuk  oluyorlarmış. Aslında Sibel Hanım çok sık misafir ağırlayan biri. Ev, açık planıyla çok sık ev partilerine ev sahipliği yapıyormuş. Çünkü ev sahibesi hem yemek yapmaktan hem de misafir ağırlamaktan çok hoşlandığını söylüyor.

Mutfak, iki çıkışlı. Camlı cephede yer alan yemek bölümüne bir basamak ile geçilebiliyor. Yemek bölümü ile salon arasındaki büyük açıklık, salona olduğu kadar evin dışa bakan cephesine de hakim. Devam eden uzun koridor, yatak ve giyim bölümlerini görerek, atölyenin bulunduğu alanda son buluyor.
Ev sahibesi bu evde kedisi Bulupi ile beraber yaşıyor. Ara sıra Sibel Hanım’ın annesi ve ağabeyi konuk oluyorlar. Ev, açık planıyla çok sık ev partilerine ev sahipliği yapıyormuş. Çünkü ev sahibesi hem yemek yapmaktan hem de misafir ağırlamaktan çok hoşlandığını söylüyor.
Yatak örtüsü ve yerdeki baykuşlar el yapımı. Yastıklardan sağdaki kuzeninin imzasını taşıyor. Diğeri aile yadigârı bir tel işi çalışma.

BANYO

Bronz eviye, Old English. Lavabo bataryası İngiliz Edward marka. Lavabo altını ön cephede olduğu gibi beton tasarlamışlar. Duvar kağıtları La Veneziana marka. Fayans ve yer karoları Mainzu Victoria. Mumluklar Boyner Home.

Hazırlayan İlke Yılmaz, Fotoğraflar Engin Aydeniz

Ankara’daki 200 m2’lik bu evde beyaz ve gri kucaklaşıyor