Kokina çiçeği bakımı evde nasıl yapılır? Yılbaşı çiçeği suya konulmalı mı?

Kokina çiçeği bakımı hakkında tüm merak edilen soruları yanıtlıoruz. Yılbaşı çiçeğinin diğer adı Kokina çiçeğidir. Bu çiçek yılbaşının simgelerinden biridir. Kokina çiçeği bakımı, sulaması ve püf noktalarını Naz Irmak Saf ( Bitkili Evim) bizler için paylaşıyor.

Kokina çiçeğine benzerliği ile dikkat çeken çobanpüskülü bitkisi de yılbaşının yıldızlarından. Çobanpüskülü bitkisi ile ilgili detaylara “Çobanpüskülü bitkisi: Yılbaşının kırmızı küpeleri” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

KOKİNA NEDİR?

Kokina bitkisi bu tatlı ismini yunanca ‘kırmızı’ anlamına gelen sözcükten almıştır. Ayrıca bu bitkinin şaşırtan bir diğer özelliğide insanların elleriyle hazırladığı ve iki farklı bitkiyi bir araya getirmesiyle oluşturulan süs bitkisi olmasıdır.

kokina çiçeği

YILBAŞI ÇİÇEĞİ BAKIMI NASIL OLMALI?

Kokina bitkisine eğer bir yıl boyunca solmadan bakabilirseniz o kokina sahibinin bir yıl sonunda ev sahibi olacağı inancı da bitkimizin diğer özellikleri arasında yer almaktadır.

İki farklı bitkinin bir araya gelmesi ve canlılığını korumak için biraz özel bakım yapmanız gerekiyor. Aşırı sıcak ve soğuk ortamlarda bitkiye bakmamalısınız. Havadar ve aydınlık bir ortam olması gerekiyor.

KOKİNA ÇİÇEĞİ (YILBAŞI ÇİÇEĞİ) SULAMASI

Kokina çiçeği suya konulur mu? ya da nasıl sulanmalı? soruları sıklıkla merak konusu oluyor. Bu bitkinin su ihtiyacı için köklerine su verilmeli ve sulama sıklığı haftada iki kere olmalıdır. Çok sulayarak bitkinizi canlı tutamazsınız. Bu nedenle belli bir ölçüde yapmaya özen göstermelisiniz.

Kokina

KOKİNA ÇİÇEĞİ ANLAMI NEDİR?

Kokina çiçeği yılbaşı çiçeği olarak adlandırılır. Bunun nedeni kokina çiçeği anlamının şans, mutluluk ve huzur olmasıdır. Kokina çiçeğinin şans getirdiğine inanılır.

Rivayete göre, kokina bir sonraki yılbaşına kadar bozulmadan kalabiliyorsa yeni bir ev alacaksınız anlamına gelir.

KOKİNA İLE DAVETKAR BİR ANTRE

Bir buket kokina! Yeni yıl ile adeta özdeşleşen taze bir kokina buketine antrede yer verebilirsiniz.

kokina dekor

EVİNİZ İÇİN PRATİK DEKORASON FİKİRLERİ

Yılbaşı çiçeği bakımı, sulaması ve püf noktaları ile ilgili yazımızı beğendiyseniz ve bahçe dekorasyonu ile bitki bakımları hakkında daha fazla bilgi araştırıyorsanız “Bahçe” sayfamızdan pek çok öneriye ulaşabilirsiniz. Sizler için pek çok pratik dekorasyon fikri ve bitkileriniz için kolay bakım önerilerimiz var.

Ev dekorasyonu ve kendin yap fikirleri ile de evinizi baştan yaratabilirsiniz. Evinizi yenilemek, değiştirmek ya da renk katmak istiyorsanız “Dekorasyon” sayfamız tam size göre…

Rustik ve davetkar yılbaşı dekorasyonu

Devetabanı çoğaltma ve bakımı nasıl yapılır? Çiçek özellikleri