Beyaz sirke ile temizleyebileceğiniz 11 şey

Mikrodalgadan buzdolabına, pencereden halıya kadar her şeyi temizleyebilen beyaz sirke, ışıl ışıl bir eve kavuşmanızı sağlayabilir.

Doğal temizlik formüllerinden yanaysanız ya da ev temizliği maliyetlerini düşürmek istiyorsanız, beyaz sirke mutfağınızın olmazsa olmazları arasında yer almalı. Seyreltilmiş beyaz sirkeyi püskürterek leke, kir, kireç ve küfe kadar her şeyden kurtulabilirsiniz. Zorlu işler için sirkeyi karbonatla karıştırarak güçlü bir macun da elde edebilirsiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Beyaz sirke ile temizlik -Sirke dezenfekte eder mi?

1- Buzdolabı:

Beyaz sirke buzdolabınızı temizlemek için ideal bir ürün. Eşit miktarda beyaz sirke ve sudan oluşan bir solüsyon hazırlayın. Çizmeyen bir bulaşık bezi alın ve buzdolabınızı temizleyin. Rafları mikrofiber bir bezle silerek işlemi tamamlayın. Bu işlem kokuyu giderir, kiri çözer ve dezenfekte eder, böylece buzdolabınız ona ve yiyeceklerinize sert kimyasallar ile zarar vermeden tertemiz olacak.

2- Paslanmaz çelik ürünler:

Beyaz sirkenin hafif asiditesi paslanmaz çelikteki kir ve lekeleri temizlemek için harika bir çözümdür. Çatal bıçak takımlarınızı ya da tencerelerinizi seyreltilmiş sirke solüsyonu ve mikrofiber bir bezle silin. Daha inatçı lekeleri çıkarmak için onları sirkeli suda bırakın.

3- Mikrodalga:

Mikrodalgaya dayanıklı bir kaseye yarım bardak beyaz sirke ve bir bardak su doldurun. Mikrodalganın içine koyup yüksek derecede çalıştırın. Kapattıktan sonra soğuyana kadar fırında bekletin. Sonra mikrodalganın içini kolayca silebilirsiniz. Üstelik kalan kokular da kaybolacaktır.

İlginizi çekebilir: Mikrodalga nasıl temizlenir? Sirke ile tertemiz olsun

4- Mutfak lavabosu:

Beyaz sirke kötü lavabo kokularından ve yiyeceklerden kaynaklanan lekelerden kurtulmak için iyi bir çözümdür. Paslanmaz çelik bir lavaboyu temizlemek için sirkeyi karbonat ile karıştırıp bu karışım ile ovun. Biraz bekletin. Sonra suyu açıp biraz akıtın. Arkasından mikrofiber bez ile silin.

5- Pencereler:

Pencere ve cam kapılar parmak izleriyle hızla kirlenebilir. Konu bu kirleri temizlemeye geldiğinde beyaz sirke en büyük yardımcınız. Eşit miktarda sirke ve sıcak suyu karıştırın. İzleri gidermek için bir miktar sıvı sabun ekleyin. Mikrofiber bez ile silin.

6- Bahçe:

Masanız ve sandalyeleriniz ister ahşap, ister ferforje, ister plastik olsun; kiri silmek için beyaz sirkeyi kullanabilirsiniz. Önce örümcek ağlarını temizleyin ve yüzeydeki tozları, bir sünger ya da sert bir fırça ile alın. Ilık suyla durulayın ve sonra sirke karbonat karışımı ile ovarak temizleyin. Ardından tekrar durulayın.

7- Halı ve kilimler:

Kilim ve halıların üzerine dökülen lekelere müdahale edilmezse saklanması zor lekeler bırakabilir. Lekeli bölgeye spreyle beyaz sirke sıkın, 5 dakika beklettikten sonra beyaz bir bez ya da kağıt havluyla kurutun. Gerekirse işlemi tekrarlayın, sonrasında ıslak bir bez ve bulaşık deterjanı ile durulayın.

8- Fayanslar:

Mutfak ve banyodaki fayansların derzlerini sirke ve karbonat ile temizleyebilirsiniz. Küfleri de çıkarır.

9- Ocaklar:

ocak-demirleri-nasıl-temizlenir

Yemek lekelerini yeniyken çıkarmak çok daha kolaydır, o yüzden düzenli olarak temizleyin. Her kullanımdan sonra ocağınızı beyaz sirke ile silebilirsiniz. Daha derin bir temizlik için beyaz sirkeyi ocağa sıkıp 15 dakika bekletin. Ardından yumuşak bir bezle silip parlatın. Sirkedeki asit inatçı lekelerin çözülmesine yardımcı olacaktır.

10- Su ısıtıcısı:

Su ısıtıcının içinde biriken kireci çıkarmak için yarısına kadar su yarısına kadar ise sirke doldurup yarım saat bekletin. Sonra kaynatın, boşaltıp iyice durulayın. Kalıntı varsa işlemi tekrarlayın. Bu işlemi ayda bir kez yapın.

11- Giderler:

Beyaz sirke ve karbonat lavabo tıkanıklıklarını açmak için de harika bir çözümdür. Lavabo deliğine birkaç yemek kaşığı karbonat ve aynı ölçüde beyaz sirke koyun. Giderin üzerini nemli bir bezle örtün. Birkaç dakika bekletin, daha sonra sıcak suyla temizleyin.

PEKİ NELER SİRKE İLE TEMİZLENMEMELİ?

  • Granit, mermer, kuvars gibi karoları sirkeyle temizlemekten kaçının, bunun yerine hafif sabunlu deterjanlar kullanın. Aynı durum bu malzemelerin kullanıldığı tezgahlar için de geçerli.
  • Parke zeminlere karşı dikkatli olun. Asidik solüsyonlar ahşabı deforme edebilir.
  • Pirinç musluklar gibi asitle iyi reaksiyona girmeyen yüzeylerde kesinlikle kullanmayın.