Çamaşır makinesi temizleyicisi nasıl kullanılır?

Çamaşır makinesi temizleyicisi nasıl kullanılır? Evlerin olmazsa olmazlarından biri olan çamaşır makinelerini düzenli olarak temizlemek oldukça önemlidir. Çamaşır makinelerinin uzun ömürlü olması açısından da önem arz eden bu işlem; kirin, kirecin ve deterjan kalıntılarının çamaşır makinesinden uzaklaştırılmasını sağlar.

Çamaşır makinesi temizleyicisi, çamaşır makinesinin dört farklı bölümünde kullanılır. Çamaşır makinelerinin deterjan gözünde, makine lastiğinde, kazanında ve borularında kullanılan çamaşır makinesi temizleyicisi, çamaşır makinesinde bulunan kötü kokuları önlemesi ile de sıklıkla tercih edilir.

Bu yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz: Çamaşır makinesi temizliği nasıl yapılır? İçini ve dışını sirke-karbonat ile temizleyin

ÇAMAŞIR MAKİNESİ TEMİZLEYİCİSİ NASIL KULLANILIR?

çamaşır makinesinin içi nasıl temizlenir

Çamaşır makinenizi kötü kokulardan, kirden ve kireçten arındırmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz: 

 • İlk olarak 100 ml yani bir çay bardağı çamaşır makinesi temizleyicisi ile 4 litre suyu karıştırmalısınız. 
 • Homojen hale getirdiğiniz suyun içerisine çamaşır makinenizden çıkardığınız deterjan gözünü atabilir, deterjan gözünün deterjan artıklarından arınmasını sağlayabilirsiniz. Deterjan gözünü yerleştirdiğiniz bölümü de nemli bir bez ile dikkatli bir şekilde temizleyebilirsiniz. 
 • Deterjan gözünden sonra temizlemeniz gereken bir diğer parça ise çamaşır makinesi lastiğidir. Çamaşır makinesi lastiğini temizlemek için bir miktar çamaşır makinesi temizleyicisini nemli bir beze dökebilir ve lastiği temizlemeye başlayabilirsiniz. Çamaşır makinesi temizleyicisinin lastiğin her yerine nüfuz etmesini sağlayarak etkili bir temizlik elde edebilirsiniz. Özellikle lastiğin iç kısımlarını dikkatli bir şekilde temizleyerek lastiğin küf ve kötü kokudan kurtulmasını sağlayabilirsiniz. 
 • Bahsedilen işlemleri gerçekleştirdikten sonra bir miktar çamaşır makinesi temizleyicisini çamaşır makinesinin ana yıkama gözüne dökmeli ve 60 derece ön yıkamasız bir program ile makinenizi çalıştırmalısınız. Makinenizi çalıştırırken içinin boş olmasına özen göstermelisiniz. Çamaşır makinesi temizleyicisini bahsedilen adımları takip ederek 3 ayda bir kullanabilirsiniz. 

ÇAMAŞIR MAKİNESİ TEMİZLEYİCİSİ KULLANIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Pırıl pırıl çamaşır makineleri için çamaşır makinesi temizleyicisi kullanımı oldukça önemlidir. Çamaşır makinesinin iç parçalarındaki, lastiğindeki kiri ve kireci temizlemeyi hedefleyen çamaşır makinesi temizleyicileri, çamaşır makinesinin en iyi performans ile çalışmasını da sağlar. Çamaşır makinesinde hoş ve taze bir koku bırakan çamaşır makinesi temizleyicisi kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunur. Siz de bu hususlara dikkat ederek çamaşır makinesi temizleyicisinin maksimum performans göstermesini sağlayabilirsiniz. Çamaşır makinesi temizleyicisi kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar:

 • Çamaşır makinesi temizleyicisi kullanırken makinenin boş olduğundan emin olmalısınız. Bu noktada temizleyici kullanmadan önce makinenizin içini dikkatli bir şekilde kontrol etmelisiniz. 
 • Çamaşır makinesinin deterjan gözünün, kapağının ve lastiğinin temizliğinde önerilen miktarda çamaşır makinesi temizleyicisi kullanımına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde çamaşır makinesi temizleyici köpürebilir ve makinenin iç aksamlarının zarar görmesine sebep olabilir. 
 • Çamaşır makinesinin deterjan gözüne yalnızca çamaşır makinesi temizleyicisi eklemelisiniz. Dolayısıyla herhangi bir deterjan ya da çamaşır suyu eklemeden makinenizi çalıştırmalısınız. 
 • Çamaşır makinesi temizleyici eklediğiniz makineniz için önerilen yıkama programı genellikle ön yıkamasız 60 derecedeki yıkama programlarıdır. Mümkünse belirtilen yıkama programında çamaşır makinenizi çalıştırmalısınız. Eğer yıkama sonrasında çamaşır makinesi lastiğinde bir miktar kir kaldıysa sünger ya da bezden yardım alarak kalan kirleri temizlemelisiniz. 
 • Çamaşır makinesi temizleyicisi, ilk kullanımda beklenen etkiyi vermeyebilir. Eğer çamaşır makinenizde ilk kez çamaşır makinesi temizleyicisi kullanıyorsanız birinci şişe bittikten sonra ikinci şişeyi de kullanabilir, çamaşır makinesi temizleyicisinden en iyi performansı alabilirsiniz. 5 yaşından büyük çamaşır makineleri için kullanım sıklığı daha farklı olabilir. 
 • Çamaşır makinesi temizleyicisi, üzerinde bulunan kullanma talimatları doğrultusunda kullanılmalıdır. 
 • Gıda maddelerinden uzakta bulundurulmalı ve gıda, el, yüz, vücut temizliğinde kullanılmamalıdır. 

Bahsedilen bu hususlara dikkat ederek çamaşır makinesi temizleyicisini düzenli olarak kullanabilir, çamaşır makinenizin yüksek performans göstermesini sağlayabilirsiniz.

Çamaşır makinesi deterjan gözü nasıl temizlenir? Yıkarken dikkat!