Gümüş temizliği: Gümüş parlatıcı kullanmadan gümüşleri nasıl parlatırım?

Son güncelleme:

Gümüş temizliği ile ilgili ipuçları mı arıyorsunuz? Gümüş parlatıcı (gümüş cilası) kullanmadan gümüşlerinizi nasıl parlatırsınız? Evde gümüş parlatma ile ilgili püf noktaları anlattık. Sizler için basit bir çözüm önerimiz var!

İlginizi çekebilir: Altın takılar nasıl parlatılır? Evde altın, pırlanta, elmas parlatma

EVDE GÜMÜŞ NASIL PARLATILIR?

Elektromanyetik fen deneyi ile gümüşlerinizin ilk günkü gibi parıldamasını sağlayabilirsiniz.

Bir fırın kabının iç yüzeyine alüminyum folyo serin, başka bir kapta fırın kabının 2.5-5 cm yüksekliğe kadar gelecek miktardaki sirkeyi kaynamaya yakın bir sıcaklığa getirin ve sonra içine bir yemek kaşığı karbonat ekleyin. Karışımı fırın kabına boşaltın ve gümüşlerinizi kabın içerisine koyun.

Çözelti, gümüşlerinizdeki lekeleri çıkarıp alüminyum folyoya geçmesini sağlayacaktır. Lekeler çıktıktan sonra gümüşlerinizi kaptan alın, ılık su ile durulayın, havluyla kurulayın.

Gümüş temizliği gördüğünüz gibi oldukça kolay.

TEBEŞİR İLE GÜMÜŞ PARLATMA YÖNTEMİ

Gümüşlerinizin uzun süre parlaması için birkaç parça tebeşiri ince bir tülbente sararak gümüşlerinizin yüzeyinde gezdirerek sağlayabilirsiniz. Ekstra parlaklık için tebeşirleri birbirine bağlamayı unutmayın.

GÜMÜŞ YEMEK TAKIMLARINI KARBONATLA TEMİZLEYİN

Gümüş yemek takımlarını temizlemek için bir miktar karbonat kullanın. Takımları alüminyum folyo serdiğiniz derin bir kabın içine yerleştirin. Kabın içine1 bardak soda, birkaç çay kaşığı tuz ve bir litre sudan oluşan solüsyonu dökün ve bir iki dakika gümüşleri bu suda beklettikten sonra çıkarıp lekeleri silin.

GÜZEL BİR DEKORASYON FİKRİ

Anneannenizin hatırası ya da çeyizinizden kalma klasik gümüş tepsileriniz dolapta bekliyorsa onları gün yüzüne çıkarmanın zamanı geldi. Farklı boyutlarda ve şekillerde olmalarına aldırış etmeden gümüş tepsilerinizi yemek odanızın ya da koridorunuzun duvarlarında sergileyebilirsiniz. Etkileyici bir görünüm için duvarda mavi rengi suluboya efekti ile kullanabilir, siyah-beyaz aksesuarlarla düzenlemenizi vurgulayabilirsiniz.

gümüş-temizliği

7 kolay adımda romantik bir salon dekorasyonu