Eviniz nasıl koksun?

0

Evin havasını temizleyen basit uygulamalar deneyebilirsiniz. Mesela bir demlik sıcak suya portakal dilimleri, muskat ve tarçın çubukları atın. Yayacağı sımsıcak ve yakıcı koku içinizi gerçekten ısıtarak sizi keyifli bir hafta sonu havasına sokar.

Diğer öneriler:
1. Eğlenceli ve ailece geçireceğiniz bir tatil döneminde çocukları evde tutmak ve yemeği beraber yemek için 2/3 suya limon dilimleri, anason, tarçın, bir miktar zencefil atın ve kaynatın. Yaydığı koku hem onların, hem de sizin iştahınız kabartarak sofraya davet edecektir.
2. Deniz ya da orman kokularının yaydığı dinlendirici hava her zaman en favorilerden. Dilimlenmiş limon, vanilya özütü ve taze biberiye dallarını bir kap suda kaynatın ve sıcak kalmasını sağlayın. Su azaldıkça vanilya ve biberiyenin nemlendirici etkisini cildinizde de hissedeceksiniz.
3. Ev yapımı oda kokuları daha çok soğuk aylarda ve kaynayan suyla hazırlanır. Ama sıcak aylarda yaz mevsiminin, denizin temiz ve tazeleyici etkisi için küçük bir sos tenceresine iki dilim limon, iki dilim misket limonu, bir dilimlenmiş portakal ve bir miktar ananas suyu koyun. Üzerine vanilya veya hindistancevizi özütü dökün ve kokular çıkana kadar iyice kaynatın.
4. Bahar aylarında da kaynayan suda oda kokuları hazırlayabilirsiniz. Tencerenin 2/3 ‘ü kadar su koyun çok ince limon dilimleri, birkaç dal biberiye ve sevdiğiniz bir çiçek esansından iki damla ekleyin. Kış soğuğundan çıkan eviniz bir anda taptaze ve hafif bir kokuyla aydınlanır.
5 .Tatil sezonu yaklaşıyor. Evin davetkar ve ışıltılı kokması için bir miktar kahve telvesini tarçın çubuklarıyla berber kaynatın ve sıcak tutun. Kahve kokusu hem keyif verir hem de kötü kokuları çok iyi kamufle eder.

Fotoğraf: Laura Ashley.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.