oda KOKUsu
oda KOKUsu

Evde kokunun önemi ve kokunun bilinmeyen yönleri

Son güncelleme:

Evlerimizi dekore ederken, her zaman harika görünmelerini sağlıyoruz, ancak çoğu zaman nasıl kokacaklarını düşünmeyi unutuyoruz. Koku duyumuz, diğer duyularımızdan çok daha fazla hafıza ile bağlantılıdır. İşte bu yüzden, bir parfüm kokusu bizi büyükannemizin evine ya da bir restoranının kokusu sizi doğrudan hiç unutamadığınız güneşli bir tatile geri götürebilir.

Koku gerçekten çok güçlü bir duyu. İşte bu sebeple çoğumuz, evlerimizin güzel kokmasına yardımcı olmak için raflarımıza bir veya iki kokulu mum koymaktan biraz daha fazlasını yapıyoruz.

• Koku son derece kişiseldir, bu yüzden mağazaları gezip mum ve oda kokularında hangi bileşenlerin gerçekten size hitap ettiğini bulmanız gerekir.

HANGİ ODAYA HANGİ KOKU

• Yatak odasında sakinleştirici lavanta ve banyoda narenciye gibi belirli odalarda iyi çalıştığı kanıtlanmış bazı kokular vardır; ancak bu gerçekten kişisel zevkle ilgilidir. Sevdiğiniz kokuların karakterini belirledikten sonra, çubuklu oda kokularınızı, mumlarınızı ve oda spreylerinizi birleştirip gruplayarak kullanın. Böylelikle daha güçlü bir rayiha elde edebilirsiniz.

• Hoş olmayan kokular, ister kirli bulaşıklar, ister aşırı dolu bir çöp kutusu olsun, maalesef evinizdeki yaşamın bir gerçeğidir. Yemek kokuları, siz pişirmeyi ve yemeyi bitirdikten sonra bile evin içerisinde kalabilir. Yapabileceğiniz en kötü şey bu kokuları yapay kokularla maskelemeye çalışmaktır. Bunun yerine, rahatsız edici kokuyu olabildiğince hızlı bir şekilde uzaklaştırın. Bu, bulaşıkları yıkamanız ve çöp kutusunu boşaltmanız anlamına gelir. Ardından odayı havalandırmak için pencerelerinizi en az on dakika boyunca açık bırakın.

• Evcil hayvanınız varsa, yatağını birkaç haftada bir yıkayın.

• Kendi evimizin kötü kokusunu hissedemeyebiliriz, bu yüzden koltuk ve minder kılıflarını ve örtüleri düzenli olarak yıkayın. Perdeleri de yılda birkaç kez yıkayabilir ya da kuru temizleyeme gönderebilirsiniz.

• Son olarak, bitkiler harika görünmelerinin yanı sıra havayı temizlemeye de yardımcı olurlar. Taze çiçekler evinize canlandırıcı bir çiçek kokusu katabilir, bu yüzden onları evinize dahil etmeyin unutmayın.

Kötü lavabo kokusu nasıl giderilir? İşte 5 kolay çözüm

Mutfaktaki balık kokusu nasıl giderilir? Mutfaktaki kötü kokuları yok etmenin yolları

https://www.evimdergisi.com.tr/mutfaktaki-balik-kokusu-nasil-giderilir-mutfaktaki-kotu-kokulari-yok-etmenin-yollari/

El yapımı oda kokusu nasıl yapılır? Oda kokusu tarifleri

https://www.evimdergisi.com.tr/el-yapimi-oda-kokusu-nasil-yapilir-oda-kokusu-tarifleri/

Eviniz mis gibi koksun: Ev kokusunu yenileme yolları