Antrenizin güzel kokması için yapmanız gereken 7 şey

Antrenizin güzel kokması için yapmanız gereken 7 şey

Güzel kokulu bir antreye giden yol birkaç temizlik tüyosundan ve güzel kokulardan geçer. Yaratıcı olmaya hazırlanın.

Güzel kokan bir antre son derece önemlidir: uzun bir çalışma gününden sonra girdiğiniz ilk yerdir, misafirlerinizin eviniz hakkındaki ilk izlenimidir ve diğer tüm odalarınızın tonunu belirler.  

Burayı daha davetkar hale getirmeyi ve bir antrede neye ihtiyacınız olduğunu düşünürken, kokusunu göz ardı etmiş olabilirsiniz. Antrenizden kokuları uzaklaştırmak ise birinci adımdır; bunun için düzenli temizliği ihmal etmemelisiniz. Koku ise ikinci adımdır.

Antrelerinin güzel kokmasını sağlamak için ne yaptıklarını öğrenmek için uzmanlarla konuştuk.

Antrenizin güzel kokmasını sağlamak, düzenli olarak derinlemesine temizlik ve dezenfeksiyon içerir. Girişler ayakkabılardan ıslak ceketlere ve kirli paspaslara kadar koku yayan birçok şeye ev sahipliği yaptığından, onlarla dikkatli bir şekilde ilgilenmek önemlidir. Ardından, güzel kokmasını sağlamak için harika bir imza kokusuna ihtiyacınız olacak!

İlginizi çekebilir: Antre dekorasyonu ile ilgili A’dan Z’ye rehber

1- MOBİLYALARINIZI TEMİZ TUTUN

Kokuların antrenize girmesinin en kolay yollarından biri mobilyalar, kilimler ve paspaslardır, bu nedenle güzel bir koku yaymaları için onları düzenli olarak derinlemesine temizlediğinizden emin olun. Derinlemesine temizlik önemlidir, çünkü kötü bir kokuyu yok etmek için önce ondan kurtulmanız gerekir. Onu güzel bir kokuyla öylece maskeleyemezsiniz çünkü koku yine de altında kalacaktır.

Giriş paspasları kolayca kirlenebilir ve amaç da zaten bu. Köpeğinizi gezdirdikten sonra paspaslamaktan, dış mekandaki çöpleri tutmaya ve hatta sonbahar yapraklarını yakalamaya kadar, üzerine birçok yük alan paspaslar hızla kokmaya başlayabilirler. Bu nedenle, ilk adım, giriş matınızı derinlemesine temizlemektir.

Bir paspası temizlemenin birkaç farklı yolu vardır, paspası silkelemek ve süpürmekle başlayabilirsiniz. Ardından kötü kokuları emmesi için üzerine biraz kabartma tozu serpebilirsiniz. Bunu yaklaşık bir saat bekletin ve ardından süpürün. Ayrıca bir ila iki bardak kabartma tozu ve 10 ila yirmi damla uçucu yağ içeren doğal bir halı koku giderici de yapabilirsiniz. Matınızın üzerine serpin ve ardından güzel kokması için süpürün.

Antrenizdeki kilimleri de temizlemelisiniz. Halınızı ne sıklıkla derinlemesine temizlemeniz gerektiği, giriş yolunuzun yoğunluğuna ve sahip olduğunuz halının türüne bağlı olabilir. Tüm kokuları giderdiğinizden emin olmak için kilimlerinizi veya mobilyalarınızı da buharla temizleyebilirsiniz.

Çöpü dışarı çıkardıktan sonra, giriş zeminine sızmadıklarını kontrol ettiğinizden de emin olun. Eğer öyleyse, ve tüm çabanız boşa gitsin istemiyorsanız, hemen temizleyin. Aynı şeyi çamurlu veya ıslak ayak izleriyle de yapın.

2- AYAKKABI KOKULARINI UZAK TUTUN

Antre kokularının en büyük kaynaklarından biri olan ayakkabıların kokusu düzenli olarak giderilmelidir. Bunu yapmanın doğrudan ayakkabılara işlem yapmak veya koridorda bir ayakkı dolabı kullanmak gibi fikirler dahil olmak üzere birkaç yolu vardır.

Ayakkabılarda koku oluşmasını önlemek için, önce havalandırılmaları gerektiğinden, yeni giyilen ayakkabıları bir çekmeceye veya dolaba koymamalısınız. Günlük olarak giyilen ayakkabıları bir ayakkabı rafına veya kapının arkasında ayakkabılar için ayrılmış bir sepete koymak ve daha az giyilen ayakkabıları elden çıkarmak iyi bir fikir olabilir.

Ya da gece boyunca ayakkabılarınızın içine biraz odun kömürü koyun (ayakkabılarınızı ve ayaklarınızı kirletmemek için bunu bir çift siyah çorapla yapın); bu, ayakkabılardaki nemi ve kokuyu emebilir. 

Alternatif olarak, gece boyunca kokuları emmek için kabartma tozu veya sirkeye batırılmış bir pamuk topunu da ayakkabınızda bekletebilirsiniz.

Bir sonraki adım, biriken ayakkabı kokusunu dışarı atmak için iyi havalandırılan bir ayakkabı dolabı seçmektir. Doğal ahşap gibi malzemeler harika nefes alabilen seçeneklerdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Ayakkabı kokusu nasıl giderilir? 10 farklı yöntem

3- ANTRENİZİN HAVALANDIĞINDAN VE KURU KALDIĞINDAN EMİN OLUN

Ev geliştirme uzmanı ve All Star Home’un kurucusu Tom Nolan, “Güzel kokan bir antrenin en önemli özelliklerinden biri nem yönetimidir. Kulağa şaşırtıcı gelebilir, ancak

bir girişteki kokunun birincil nedenlerinden biri nemdir.”

Sıvı, girişinize birkaç farklı yoldan girebilir. Ön kapınız pencere bantlarıyla düzgün bir şekilde kapatılmamışsa, kapınızın etrafından yağmur veya nem sızabilir – bunlar boşlukta birikebilir ve kokulara neden olabilir. Giysileriniz ve ayakkabılarınızla da eve nem ve sıvı getiriyor olabilirsiniz. Karşılama paspasının üzerine ıslak botlar bırakmak ve girişe nemli bir palto asmak, evin bu bölümünü nemli hale getirebilir.

Islak bir karşılama paspası ise küflenebilir, küflü veya nemli bir koku yayabilir. Antrenizdeki yüksek nem aynı zamanda havayı daha da ağır hissettirerek kötü kokuların daha yoğun ve güçlü görünmesine neden olabilir.

Bu yüzden antrenizin iyi havalandırma ve hava akışına sahip olduğundan emin olun. Bu, bir tavan vantilatörü, klima veya sadece birkaç dakikalığına ön kapınızı havalandırmayı içerebilir. 

Tom ekliyor: “Kumaştan yapılmış bir karşılama paspasınız varsa, etkili bir şekilde süzülen ve kuruyan, yüzeyde küf oluşmasını önleyen bir paspas olduğuna emin olun. Ön kapınızı hava koşullarına dayanıklı hale getirdiğinizden emin olun, böylece kapınızın çevresinden su girmez ve giriş yolundaki nemi artırmaz.” “Son olarak, koku etrafta asılı kalmaya devam ederse, duvarları bir dezenfektanla silip, mekanın etrafında asılı olabilecek bakteri veya küfleri öldürdüğünüzden de emin olabilirsiniz . Bu adımlar, giriş yolunuzu kurutmakla birleştiğinde etrafta dolaşan kokuları gidermeye yardımcı olacaktır.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Doğru hava temizleyici nasıl seçilir?

4- EVCİL HAYVANINIZ VARSA DİKKAT EDİN

Evcil hayvanınız varsa, düzenli olarak tüy ve kepeklerin temizlemek ve çıkarmanın zor olduğu yerlere girmesini önlemek, kokuyu hapsetmek adına yapmanız gereken şeydir.

Antrelerini nasıl temizleyeceklerini bilen evcil hayvan sahipleri için, kolayca silinebilen bir zemin bulmak daha faydalıdır. Böylelikle her gün yüzeydeki çamurlu pati lekelerini derinlemesine temizlemenize gerek kalmayacaktır.

Evcil hayvanlar girişte uyuyorsa, battaniyelerini, yataklarını ve oyuncaklarını düzenli olarak yıkayın ve evcil hayvan dostu koku giderici spreyler bulun. 

5- BİR KOKU SEÇİN

Şimdi işin eğlenceli kısmına geçelim: antreniz için en iyi ev kokusunu seçmek!

Meazured Life’ta Feng Shui uzmanı ve iç mimar olan Laili Kafi González, “İmza bir koku seçmek, evinize girerken siz ve misafirleriniz için modu belirleyecektir. Bu kokuyu bulmak için: eğer mumları, difüzörleri ve hatta taze çiçekleri seviyorsanız, bunların yüksek kaliteli sentetik olmayan kokular olduğundan ve düzenli olarak değiştirildiğinden veya yeniden doldurulduğundan emin olun.”

“Bazı oda spreyleri gibi kimyasal bazlı şeyleri önermiyorum. Güzel bir uçucu yağ difüzörü gibi öğeler bile, giriş yolunuzu imza şekilde kokutmak için harika bir seçenektir.”

Mağazadan satın aldığınız spreyden bile daha uzun süre dayanabilecek kendi ev yapımı oda spreyinizi yapmak isteyebilirsiniz. Bu girişinizde istediğiniz koku türünü özelleştirmenize olanak sağlayacaktır. Bunu yapmak için uçucu yağlar, güvercinağacı ve damıtılmış su kullanabilirsiniz. Lavanta, vanilya, nane, narenciye ve daha fazlasını içeren çok çeşitli kokulu yağlar da vardır. 

Ayrıca tütsü, kokulu mum kullanabilir veya giriş yolunuza tat katmak için biberiye ve lavanta gibi taze otlar, narenciye kabuğu, karanfil ve tarçın çubukları kullanarak potpuri yapabilirsiniz. Hatta mum yapmayı bile öğrenebilirsiniz, böylece istediğiniz kokuyu kendi ellerinizle yaratırsınız!

6- KOKULARI YERLEŞTİRİN

Residential Brokers’ın sahibi ve iç mimarı Joseph Melara , “Antrenizin tasarımına hoş kokulu vurgular ekleyin. Örneğin, konsol masanızda veya ayakkabı ve mont dolaplarında mis kokulu çekmece astarları kullanabilirsiniz.”

“Başka bir strateji de doğal kumaşların kullanılmasıdır”. Bark and Chase’in kurucusu ve iç mimar Julio Arco, “deneyimlerime göre yün, ipek ve pamuk gibi malzemeler kokuları emmede harikadır” diyor . Uzun süre kalıcı ve hafif bir aroma yaratmak için ara sıra bu malzemelere seçtiğiniz bir kokuyu sıkabilirsiniz. Bu malzemeler kilim, perde veya döşeme şeklinde kullanılabildiğinden, giriş yolları için mükemmel bir çözümdür.

Ayrıca, girişinizdeki eşyalara ve malzemelere koku katmak gibi daha kalıcı bir çözüm de düşünebilirsiniz. “Kokulu boyalar, hoş bir aromayı korumanın yeni ve uzun ömürlü bir yöntemidir! Örneğin,lavanta katkılı boya sadece sakinleştirici bir koku yaymakla kalmaz, aynı zamanda stres giderici özelliğe de sahiptir,” diye devam ediyor Julio.

Ayrıca kokulu duvar kağıtları ve mobilya cilası da bulabilirsiniz. Bunlar temel seçenekler olmasa da, giriş yolunuzun uzun süre kalıcı hoş bir kokuya sahip olmasını sağlamak için uzun ömürlü bir yatırımdır, yani düzenli olarak kokulu mumlar ve difüzörler stoklamanıza gerek kalmaz.

7- HAVA TEMİZLEYEN BİTKİLER KULLANIN

hava temizleyen bitkiler

Hava temizleyici iç mekan bitkilerini kullanmak, hava kalitesini iyileştirmenin harika bir doğal yolu olabilirken, kokulu çiçekler de kokuları maskeleyebilir ve antrenizin güzel kokmasını sağlayabilir. Havayı doğal olarak temizleyebilen bitkiler arasında barış zambakları, örümcek bitkileri ve gerber papatyaları bulunur.

Havadaki kokuları emen ve giriş yolunuzu daha nefes alabilir hale getiren bitkilerle birlikte, mekana hoş aromalar katan kokulu bitkiler de kullanın.

Residential Brokers’ın sahibi ve iç tasarım uzmanı Joseph Melara, “Antrenizin yakınına dekoratif saksılarla gül, lavanta veya yasemin gibi aromatik çiçekler yerleştirin. Bu yumuşak çiçek kokusu, ziyaretçileri doğal kokuların patlamasıyla buluşturacaktır.”

“Ufak bir çelenk yapmak veya satın almak isterseniz biberiye, okaliptüs veya kekik gibi kokulu bitkiler kullanın. Havayı baştan çıkarıcı bitki kokularıyla doldurmak için ise bu çelenkleri duvarlara veya antre kapısına asın. Bu çelenkler sadece harika kokmakla kalmaz, aynı zamanda odaya bir zarafet de katar”.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Evin havasını en iyi temizleyen iç mekan bitkileri

Evin havasını temizleyen 30 bitki: NASA öneriyor!