Paslanmaz çelik neden paslanır? Numaraların bir anlamı var

Paslanmaz çelik neden paslanır? sorusu bu malzeme ile üretilmiş ürün satın alanlar tarafından sıklıkla merak konusu oluyor. Öncelikle paslanmaz çelik satın alırken üzerindeki numaralara dikkat etmek gerekiyor. Çünkü paslanmaz çelikler birkaç farklı çeşitte üretiliyor ve bunlar farklı şekilde numaralandırılıyor; 18/10, 18/8 ve 18/0 paslanmaz çelik.

PASLANMAZ ÇELİK ÇEŞİTLERİ

Paslanmaz çelik ürünlerindeki numaraların her biri içeriğindeki malzemeye göre sınıflandırmayı amaçlıyor. Yani numaralar, çelikteki krom ve nikel yüzdesini ifade ediyor.

  • 18/10 paslanmaz çelik, %18 krom ve %10 nikel içeriyor.
  • 18/8 paslanmaz çeliğin içerisinde %18 krom ve %8 nikel vardır.
  • 18/0 paslanmaz çelikte %18 krom ve %0 nikel bulunur.

Nikel, paslanmaz çeliğin korozyon direncini ve parlaklığını etkiliyor. 18/10 paslanmaz çelik, üçü arasında en fazla nikeli içerir ve en kaliteli üründür. Uzun ömürlü ve daha sağlamdır. Mutfak ürünlerinde sıklıkla kullanılır.

18/8 paslanmaz çelik ise güçlü ancak görünüm olarak daha az estetiktir. 18/10’a göre daha uygun fiyatlıdır. 18/10 paslanmaz çelik ile 18/8 paslanmaz çelik arasındaki fark ise yalnızca %2’dir.

18/0 paslanmaz çelik ise saf kromdur ve nikel içermediği için en ucuz paslanmaz çeliktir.  18/0 paslanmaz çelik sıfır nikel içerdiğinden bulaşık makinesinde yıkanabilir, hızlı temizlik için idealdir.

PASLANMAZ ÇELİK NEDEN PASLANIR?

Paslanmaz çelik neden paslanır

18/10 paslanmaz sofra takımınız var ve yine de paslandı mı? Sofra takımlarında kullanılan paslanmaz çelik bileşim söz konusu olduğunda, alabileceğiniz en iyi oran 18/10’dur. 18/10 bileşimi yüzde 18 krom ve yüzde 10 nikel içerir. Nikel malzeme ne kadar fazlaysa, paslanmaya karşı o kadar dayanıklıdır.

Öte yandan nikel oranı yüksek olsa da, paslanmayacağını mutlaka garanti etmez. Bu gerçekten 18/10 kalite paslanmaz çelik sofra takımına nasıl baktığınıza bağlı. Ancak, 18/8 veya 18/0 yerine 18/10 satın alarak, mümkün olan en yüksek kaliteyi ve dayanıklılığı sağlamak için ilk adımları atmış olursunuz.

Paslanmaz sofra takımı setinden, özellikle bıçaklar paslanmaya karşı daha hassastır. Bunun nedeni, bıçakların yapısında belirli bir miktarda karbon çeliği içermesidir; bu, bıçak ağızlarını, karbon bileşimden çıkarıldığında olacağından daha sert ve daha dayanıklı hale getirmek için yapılır. Bu, bıçakları diğer sofra takımı ürünlerine göre paslanmaya ve lekelere daha yatkın hale getirir. 

Sofra takımınızı incelerseniz, muhtemelen paslı olanların genellikle bıçak ağızları olduğunu fark edeceksiniz.

BULAŞIK MAKİNESİ DETERJANI PASLANMAYA NEDEN OLABİLİR

Paslanmaz çelik sofra takımının paslanmasına neden olabilecek birkaç şey vardır. Örneğin sert bulaşık makinesi deterjanları zamanla lekelenmeye neden olabilir.

NEM VE ASİT

Sofra takımı lavaboda, bulaşık makinesinde veya tezgahın üzerinde ıslak bırakıldığında, yemek artıklarından kaynaklanan asit kaplamayı aşındırabilir ve pas lekelerine veya oyuklara neden olabilir. Bu genellikle çatal bıçaklar yıkandıktan hemen sonra kurutulmadığında ve lavabo tepsisinde veya bulaşık makinesinde kurumaya bırakıldığında meydana gelir. Veya bulaşık ve çatal bıçakları yıkarken bir sonraki güne veya yemek saatine ertelenir.

PASLANMAZ ÇELİK ÜRÜNLER NASIL KULLANILMALI?

Peki paslanmaz çelik ürünlerin paslanmasını nasıl önleyebilir ve sofra takımının güzel görünmesini nasıl sağlayabilirsiniz? 

Kaliteli sofra takımlarını kullandıktan sonra elde yıkamalı ve hemen kurutmalısınız. 

Ayrıca bir çatal bıçak kutusunda kaliteli ürünlerinizi paslanmaz tutabilir veya diğer sofra takımlarından ayrı olarak saklayabilirsiniz. Bu, günlük aşınma ve yıpranma veya diğer mutfak aletlerinden kaynaklanan tuhaf çizilmeleri de önleyecektir.

Mutfakta nereyi, ne ile, nasıl temizlemeli?