Tatile çıkarken bulaşık makinesinin kapağını açık bırakmak doğru mu?

Bulaşık makinesi, kirli bulaşıkları pırıl pırıl ve sterilize etmek için vardır; Temizlemek için tasarlanmış bir şey nasıl kirlenebilir? Ama oluyor ve büyük cihazlarımızın iyi çalışması için bakıma ihtiyacı var. Tıpkı tatile çıkarken buzdolabını temizlemek gibi, bulaşık makinesinin de siz yola çıkmadan önce biraz düşünülmesi gerekebilir. Siz yokken bulaşık makinesinin kapağını açık tutmalı mısınız? Sizin için araştırdık ve harika bilgiler edindik.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Buzdolabı nasıl temizlenir, neyle silinir? Gıda zehirlenmesine dikkat

Evden uzun süre ayrılacaksanız, bulaşık makinesinin kapağını hafif aralık bırakmak en iyisidir. Bu, kalan nemin buharlaşmasına izin verir. Bu önemli cihazın içini kuru tutarak kireç, bakteri ve hatta küfün oluşmasını ve hijyenik olmayan bir ortam oluşturmasını engeller. Ne de olsa kirli bir bulaşık makinesi, bulaşıkları temizlemek için uygun bir ortam değildir.

Bulaşık makinesinin içinde durgun su ve aşırı nemin kapalı kalmaması önemli olsa da, tartışılması gereken birkaç durum var. Nemli bir ortamda neler olduğunu ve bulaşık makinenizi satın alındığı günkü gibi çalışır durumda tutmanın doğru yolunu tartışalım. Okumaya devam et!

Bulaşık Makineleri Ve Nem

Yukarıda belirtildiği gibi, eviniz bir süre gözetimsiz bırakıldığında, kalan ısı ve nemin dışarı çıkabilmesi için bulaşık makinesinin kapağını açık bırakmak en iyisidir. Isı ve nem, sağlıksız yaşam koşulları yaratmak için mükemmel bir kombinasyon oldukları için çoğu ev sahibi için kabus gibi bir kombinasyondur.

Bu nedenle, bulaşık makinesinin kapağını uzun süre açık bırakmak iyi olmakla kalmaz, aynı zamanda her döngüden sonra kapağı yarım saat kadar aralık bırakmanız da tavsiye edilir. Bu sadece makinenizin sağlığına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bulaşıklarınızı kaldırmadan önce tamamen kurumasını da sağlar.

Isı ve nem neden bu kadar kötü? Bu hikayedeki kötüler çoğunlukla kireç, bakteri ve küftür.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Program bitince bulaşık makinesi kapağı hemen açılmalı mı beklemeli mi?

Kireç

Kireç, sık sık suya maruz kalan armatürlerde gördüğünüz o berbat beyaz kaplamadır. Zamanla biriken sudaki fazla kalsiyumun sonucudur. Sağlığınız için ciddi bir tehlike oluşturmaz (kireç tüketmediğiniz durumlarda), ancak su akışını kısıtlayan tıkanıklıklar gibi her türlü başka soruna neden olabilir.

Bulaşık makinenizde aşırı miktarda kireç varsa, bu durum düşük performansından belli olacaktır. Bulaşık makinesinin yıkamalar arasında kurumasını ve sık kullanılmaya devam etmesini sağlamak, bu birikmeyi önlemeye yardımcı olabilir.

İçinin temizlenmesi de kireç oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Kireç sadece performansı etkilemekle kalmaz, aynı zamanda zararlı bakteriler için mükemmel bir yüzey oluşturabilir, bu da bir sonraki konumuza yol açar.

Bakteri

Islanan hemen hemen her yüzeyde mikroorganizmalar vardır. Bu kendi başına mutlaka korkutucu bir gerçek değildir. Ortaya çıkan tek sağlık riski, ne kadar bakteri üreyebileceği ve bulaşık makinesinin içindeki yüzeylere yapışabileceğidir.

Kullanılmadığı zaman iç kısmı kuru tutmak ve bir döngü çalıştırırken ısıtmalı kurutma işlevini kullanmak bakterileri minimumda tutar. Bulaşık makinenizin lastik contalarının temizliğine her zaman özellikle dikkat edin çünkü bunlar bakterilerin en çok takılmayı sevdiği yerlerdir.

Bulaşıklarınızın daha hızlı kurumasına yardımcı olmak için parlatıcı kullanmak işe yarar.

Küf

Küf, antibiyotiklerden bahsetmediğimiz sürece hepimizin kaçınmak istediği bir şeydir. Hiç kimse evinde küf oluşumunu istemez, özellikle de birlikte yemek yediğimiz tabakları ve çatalları dezenfekte edeceğine güvendiğimiz bir yerde.

Ne yazık ki, bulaşık makinesi, içinde asılı kalan tüm sıcak, nemli ısı ile küfün büyümesi için harika bir yerdir. Küf havada sporlar üretebilir, insanların alerjilerini, astımını şiddetlendirebilir ve hatta uzun süreli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Bulaşık makinesinin hava almasına izin vererek ve periyodik olarak iç temizliğine ayak uydurarak küfle mücadele kolayca yapılabilir. Kendinizi baş ağrısından kurtarın ve özellikle uzun bir yokluğunda dışarı çıkarken kapağı açık tutun.

Durgun Su

Yukarıda, durgun suyun birkaç sonucunu tartıştık, peki ya suyun kendisi? Bunu duymak eğlenceli değil, ancak durgun su aynı zamanda böcekler ve kemirgenler için de önemli bir çekicidir.

Sivrisinekler durgun suda ürerler. Bir haftalığına evden uzakta olduğunuzu ve bulaşık makinesinde sivrisinek bulduğunuzu hayal edin! Kendinizi baş ağrısından kurtarın ve ayrılmadan önce temiz, hafif aralık ve kuru olduğundan emin olun.

Bulaşık Makinenizi Kullanmazsanız Ne Olur?

Bulaşık makinenizi uzun süre kullanılmadan bırakmak birçok soruna neden olabilir. Kireç, bakteri veya küf birikmesine neden olmakla kalmaz, aynı zamanda artık doğru çalışmadığını ve hatta sızdırdığını görebilirsiniz.

Uzun süreli kuruluk, lastik contaların kurumasına ve çatlamasına, motorun durmasına ve metal parçaların paslanmasına neden olabilir. İçerideki tüm birikim, sizi veya ailenizi hasta etme potansiyeline sahiptir. Bulaşık makinenizi mükemmel durumda tutmak için ara sıra çalıştırmanız önemlidir.

Bulaşık Makinemi 6 Ay Nasıl Bırakırım?

Bulaşık makinenizi altı ay boyunca bırakmaya hazırlanmanın en önemli adımı, önce iyice temizlemektir. İçini, rafları, püskürtücüleri, contaları fırçalayın. Herhangi bir pompanın veya hortumun su tutmadığından emin olmak da dahil olmak üzere dışını da iyice temizleyin. Filtreyi ve tüm deterjan dağıtım parçalarını temizleyin.

İlk kullanımdan önceki kadar temiz hale getirin. Birkaç saat açık havada kurumaya bırakın. Tamamen açık – sadece aralık değil. Tamamen kuru olduğundan emin olduktan sonra, hiçbir şeyin kaçırılmadığından emin olmak için çıkarken kapağı aralık bıraktığınızdan emin olun.

Bulaşık makinesini geri döndüğünüzde, tekrar kullanmadan önce iyice temizleyin. Mümkünse, bulaşık makinenizi uzun süre çalıştırmadan bırakmayın. Başka seçeneğiniz varsa onu kullanın. Dikkatli adımlar atsanız bile bulaşık makinenizin ömrü, kullanılmadan bırakılırsa garanti edilemez.

Bir Bulaşık Makinesi Ne Kadar Süre Kullanılmadan Kalabilir?

Mümkünse, bulaşık makinenizi iki ila üç haftadan fazla kullanılmamış halde bırakmayın. Bu süre veya daha uzun süre kalmışsa, kullanmadan önce cihazı iyice temizleyin.

İç kısımları nemli tutmak ve lastik contaların kurumasını önlemek için kullanılmayan bir bulaşık makinesinde ağartıcı veya ağartıcı su bırakılması önerilmiştir, ancak ağartıcıyı herhangi bir yüzeyde uzun süre bırakmanızı önermiyoruz. Bu, yüzeyin bütünlüğünü etkileyebilir.

Uzun Süredir Kullanılmayan Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

Uzun süre kullanılmayan bir bulaşık makinesini temizlemek için, oluşmasına izin verilen herhangi bir bakteri, küf veya küfü öldürecek bir çözücü kullanmak en iyisidir. Bu çözücüler, muhtemelen zaten elinizin altında olan şeylerle evde kolayca karışabilir. İç kısmı tamamen silmek için damıtılmış beyaz sirke veya çamaşır suyu solüsyonu kullanmanızı öneririz.

Bulaşık makinenizin herhangi bir parçası paslanmaz çelik ise çamaşır suyu kullanmayın! Şüpheye düştüğünüzde metal kısımlar için sirke, kauçuk kısımlar için ağartıcı solüsyon kullanın. Küçük armatürlerden veya raylardan ve ayrıca filtre ve dağıtıcı alanlarındaki tüm pislikleri almak için bir diş fırçası kullanın. Gerisini silmek için bir sünger veya mikrofiber bez kullanabilirsiniz.

Bir sirke çözeltisini karıştırmak için 1:1 oranını kullanın. Çamaşır suyu çok daha fazla seyreltilir, bu nedenle 2 bardak suya yaklaşık 2 yemek kaşığı tavsiye ederiz.

Zamanınız kısıtlıysa içini temizlemenin kolay bir yolu olan bulaşık makinesi temizleyicilerini de kullanabilirsiniz.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: