El yapımı oda kokusu nasıl yapılır? Kolay oda parfümü tarifleri

Son güncelleme:

El yapımı oda kokusu ile evinizin havasını değiştirmeye ne dersiniz? Evin havasını temizleyen basit uygulamalar deneyebilirsiniz. Mesela bir demlik sıcak suya portakal dilimleri, muskat ve tarçın çubukları atın. Yayacağı sımsıcak ve yakıcı koku içinizi gerçekten ısıtarak sizi keyifli bir hafta sonu havasına sokar.

KOLAY EV YAPIMI ODA KOKUSU TARİFİ

El yapımı oda kokusu nasıl yapılır

MALZEMELER: Cam kavanoz, karbonat, portakal yağı, kabuk tarçın, çuval kumaşı, lastik ve kurdele.

YAPILIŞI: Cam kavanozun yarısına kadar karbonat koyun. Üzerine 10-15 damla portakal yağından damlatın. Kabuk tarçını ekleyin. Lastik yardımıyla çuval kumaşı sabitleyin ve kurdele ile süsleyin. Evinizin herhangi bir odasına koyun. Kokusu azalmaya başladığında birkaç damla
daha ekleyebilirsiniz.

İŞTAH AÇICI ODA KOKUSU NASIL YAPILIR?

1. Eğlenceli ve ailece geçireceğiniz bir tatil döneminde çocukları evde tutmak ve yemeği beraber yemek için 2/3 suya limon dilimleri, anason, tarçın, bir miktar zencefil atın ve kaynatın. Yaydığı koku hem onların, hem de sizin iştahınız kabartarak sofraya davet edecektir.

DİNLENDİRİCİ EL YAPIMI ODA KOKUSU NASIL YAPILIR?

2. Deniz ya da orman kokularının yaydığı dinlendirici hava her zaman en favorilerden. Dilimlenmiş limon, vanilya özütü ve taze biberiye dallarını bir kap suda kaynatın ve sıcak kalmasını sağlayın. Su azaldıkça vanilya ve biberiyenin nemlendirici etkisini cildinizde de hissedeceksiniz.

YAZ MEVSİMLERİ İÇİN EL YAPIMI ODA KOKUSU NASIL YAPILIR?

3. Ev yapımı oda kokuları daha çok soğuk aylarda ve kaynayan suyla hazırlanır. Ama sıcak aylarda yaz mevsiminin, denizin temiz ve tazeleyici etkisi için küçük bir sos tenceresine iki dilim limon, iki dilim misket limonu, bir dilimlenmiş portakal ve bir miktar ananas suyu koyun. Üzerine vanilya veya hindistan cevizi özütü dökün ve kokular çıkana kadar iyice kaynatın.

KOKU

BAHAR AYLARI İÇİN EL YAPIMI ODA KOKUSU

4. Bahar aylarında da kaynayan suda oda kokuları hazırlayabilirsiniz. Tencerenin 2/3 ‘ü kadar su koyun çok ince limon dilimleri, birkaç dal biberiye ve sevdiğiniz bir çiçek esansından iki damla ekleyin. Kış soğuğundan çıkan eviniz bir anda taptaze ve hafif bir kokuyla aydınlanır.

DAVETKAR VE IŞILTILI EL YAPIMI ODA KOKULARI NASIL YAPILIR?

5 .Tatil sezonu yaklaşıyor. Evin davetkar ve ışıltılı kokması için bir miktar kahve telvesini tarçın çubuklarıyla berber kaynatın ve sıcak tutun. Kahve kokusu hem keyif verir hem de kötü kokuları çok iyi kamufle eder.

Evde kokunun önemi ve kokunun bilinmeyen yönleri

Eviniz mis gibi koksun: Ev kokusunu yenileme yolları