Eviniz mis gibi koksun: Ev kokusunu yenileme yolları

Son güncelleme:

Otlar, çiçekler ve bitkisel yağlar doğal aromalarıyla ruhumuzu canlandırırken, zihnimize huzur veriyor. Onlarla her yere rahatlatıcı bir tazelik yayılıyor. Şimdi derin bir nefes alın ve kendinizi kokuların eşsiz dünyasına bırakın.

DOĞANIN KOKUSU

Güzel kokularla dolu bir evde yaşamak harikadır. Bir evin burun dostu olması ve harika kokmasının sırrı ise sentetik kokulardan uzak olmasıdır. Aşırı parfüm kokan bir ev, içerdiği kimyasallar nedeniyle hem sağlığımız, hem de çevremiz için zararlıdır. Tercihinizi çok daha doğal seçeneklerden, otlardan, çiçeklerden ve temiz havadan yana kullanın.

Lav.

KAPILARI AÇIN

Havayı tazelemek için kapıları ve pencereleri açarak içeri temiz hava girmesini sağlamak en basit ve etkili yol. Evin dört bir yanında hoş bir esinti için farklı köşelerde pencere ve kapıları hafif açık bırakmanız yeterli.

LİMON FERAHLIĞI

Bu lezzetli meyve sadece güzel kokmaz aynı zamanda antibakteriyel özellik taşır. Bir limonu ikiye kesin ve ve kesme tahtasının üzerini ovun (etkiyi artırmak için öncesinde biraz tuz serpiştirebilirsiniz.) Böylece lekelerden ve kokulardan kolayca kurtulacaksınız. Limonun diğer yarısını da buzdolabının kokusunu tazelemek için dolap rafına koyabilir veya yıkamaya hoş bir koku katmak için bulaşık makinesinde tutabilirsiniz.

YARATICI OLUN

Kokulardan potpori yapmak, doğal kokuların keyfine varmanın en hoş yoludur. Çiçeklerin dalları, yapraklarını ve tomurcuklarını toplayın. Bir fırın tepsisine pişirme kağıdı üzerine ince limon dilimleri yerleştirin ve üzerine topladığınız bitkileri serpiştirin. 110 derecede birkaç saat bırakın. Soğuduktan sonra üzerine birkaç damla yağ damlatın ve tüm karışımı bir kaseye yerleştirin.

BİR BUKET KOKU

Çiçekleri sabah saatlerinde tazeliklerini korurken kesin, üzerinde birçok tomurcuğu bulunan dalları ve bir tane de açmış çiçeği seçin. Kendi kokulu buketlerinizi tasarlayın. Reçel kavanozları ve bardakları hoş vazolara dönüştürün.

Lav.

DIŞARIYI İÇERİ TAŞIYIN

En sevdiğiniz yaz çiçeklerinden küçük demetler yapıp evinizin çeşitli köşelerinde bitkilerinizi sergilerken farklı kaplar kullanın. Kokulu bezelye çiçeği, sardunya, gül ve lavanta gibi yoğun aromatik yaz bitkilerini tercih edebilirsiniz.

AHŞAP MUCİZELER

Küfü engellemek için naftalin yerine sedir ağacı alternatifini deneyin. Ahşabın doğal aromasını yayması için ara sıra zımparalamanız yeterli olacaktır.

HOŞ KOKULU OTLAR

Fesleğen, maydanoz, adaçayı gibi taze otlardan oluşan mini bir mutfak bahçesi oluşturun. Bu otların yapraklarını elinizle hafifçe ezerek tatlı ve baharatlı bir kokunun yükselmesini sağlayın. Eğer bu otları dışarıda yetiştiriyorsanz sabah erken saatlerde (çiy buharlaştıktan hemen sonra, yağların en kuvvetli olduğu zamandır) bu otları toplayın ve evin çeşitli köşelerine minik demetler asın.

DB Arşivi.

HAVAYI TAZELEYİN

Doğal ve pratik bir hava tazeleyici için, taze biberiye dallarını ve limon dilimlerini su dolu bir kapta ocağa koyun, kaynamaya yakın bir dereceye kadar bir süre ocakta ısıtın. Oluşan buhar evin içerinde toplanır ve havaya bitkilerin kokusu yayılır. Sonrasında sıvıyı soğumaya bırakın ve süzerek sprey şişesine koyun. Şişeyi buzdolabında tutun ve gerektiğinde etrafa sıkarak havayı tazeleyin.

HAZIRLAYAN: SEVDA BARANDIR SUNGURTEKİN

Güzel kokulu çiçekler: 6 farklı çiçek ile her yer mis gibi koksun

https://www.evimdergisi.com.tr/guzel-kokulu-cicekler-6-farkli-cicek-ile-her-yer-mis-gibi-koksun/

El yapımı oda kokusu nasıl yapılır? Oda kokusu tarifleri

https://www.evimdergisi.com.tr/el-yapimi-oda-kokusu-nasil-yapilir-oda-kokusu-tarifleri/

Evinize koku seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Mis kokulu evler

Elma ile yapılan 4 yemek tarifi | Mutfaktan elma kokuları yükseliyor