Çamaşır makinesi lastiği nasıl temizlenir? Neden temizlenmeli?

Çamaşır makinesi lastiği nasıl temizlenir? sorusu sıklıkla merak konusu oluyor. Günlük hayatta en çok kullanılan elektronik eşyalardan biri olan çamaşır makinelerinin temizliği oldukça önemli bir husustur.

Farklı giysi çeşitlerininin düzenli olarak yıkama işlemine tabi tutulduğu çamaşır makinelerinde yer alan deterjan gözü, tambur iç kısmı ve lastik gibi alanların düzenli olarak temizlenmesi önem arz eden konulardan birisidir.

Çamaşır makinelerinde ‘’körük lastiği’’ olarak tanımlanan bir lastik mevcuttur. Körük lastiği, çamaşır makinesinin kapağının yer aldığı iç kısımda bulunur. Sürekli olarak su ile temas eden bu kısım, düzenli olarak temizlenmelidir. Çamaşır makinesi lastiği temizleme işlemi, dikkatli bir şekilde yapıldığı takdirde olumlu sonuçlar verir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Çamaşır makinesi deterjan gözü nasıl temizlenir? Yıkarken dikkat!

ÇAMAŞIR MAKİNESİ LASTİĞİ NASIL TEMİZLENİR?

Çamaşır makinesi lastiği nasıl temizlenir?

Çamaşır makinesi lastiğini doğal olarak temizlemek için şu adımları takip edebilirsiniz: 

 • Çamaşır makinesinin körük lastiğini temizlemeden önce ilk olarak aynı bölgede bulunan plastik kısımları dikkatli bir şekilde çıkarmalısınız. 
 • Ardından bir çay bardağı sirke ve bir tatlı kaşığı karbonat eklediğiniz suyun içinde temiz bir bezi sıkarak temizlik işlemine başlayabilirsiniz. 
 • Sirke ve karbonatlı suya temas ettirdiğiniz bez ile körük lastiğini baştan aşağıya dikkatli bir şekilde silmelisiniz. 
 • Bahsedilen işlemi çamaşır makinesi lastiğinin temizliğine göre tekrarlayabilirsiniz. 
 • Temizleme işlemini gerçekleştirdikten sonra aynı bölgeyi duru suyla birkaç kere silmelisiniz. 
 • Lastiğin iç kısmını da dikkatli bir şekilde temizlediğinizden emin olduktan sonra çıkardığınız parçaları yerine geri yerleştirebilirsiniz. Eğer dilerseniz çamaşır makinesinin iç kısmını da sirkeli su ile temizleyebilirsiniz. 

KÜFLÜ ÇAMAŞIR MAKİNESİ LASTİĞİ NASIL TEMİZLENİR?

Düzenli olarak temizlenmeyen çamaşır makinesi lastiğinde nem, ıslaklık ve deterjan kalıntısı sonucu küf oluşur. Küflü bir lastiğe sahip olan çamaşır makinesinden alınan verim doğal olarak düşer. Bu noktada evinizde bulunan doğal malzemelerden faydalanabilirsiniz. Küflü çamaşır makinesi lastiği temizleme adımları şunlardır: 

 • Küflü çamaşır makinesini temizlemek için öncelikle ¼ bardak limon suyu, 1 bardak hidrojen peroksit ve 3 litre su temin etmelisiniz. 
 • Sırası ile limon suyunu, hidrojen peroksiti ve ardından üç litre suyu uygun bir kovaya doldurmalısınız. 
 • Eğer dilerseniz temizliğe başlamadan önce maske ve eldiven takabilir, küf sporlarından korunabilirsiniz. 
 • Hazırladığınız suyu sprey başlıklı bir şişeye doldurmalı, ardından çamaşır makinesi lastiğinin küflü yerlerine suyu püskürtmelisiniz. 
 • Püskürtme işleminden sonra en az 5 dakika bekleyebilir, küf kalıntılarının iyice yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Yumuşayan küf kalıntılarını temizlemek için nemli bir bez ya da havlu kullanabilirsiniz. Eğer küfler çamaşır makinesi lastiğine çok fazla yapışmış ise bu noktada daha aşındırıcı özelliğe sahip süngerlerden yardım alabilirsiniz. 
 • Çamaşır makinesi lastiğini küflerden arındırdıktan sonra ıslak bez ile birkaç kez durulayabilirsiniz. 

ÇAMAŞIR MAKİNESİ LASTİĞİ NEDEN TEMİZLENMELİ?

Çamaşır makinesi belirli parçalardan oluşan bir elektronik eşyadır. Çamaşır makinesinde bulunan çamaşır makinesi lastiği, düzenli olarak suya ve deterjan kalıntılarına maruz kalan bir parçadır. Dolayısıyla sürekli olarak nemli bir yapıya sahip olan bu parçada zamanla küf ve kötü koku oluşabilmektedir. Küflenen ve kötü kokular saçan çamaşır makinesi lastiği, makinedeki çamaşırların düzgün bir şekilde yıkanmasına engel olur.

Her ne kadar yumuşatıcı ve toz deterjanlar kullanılsa da, düzenli olarak temizlenmeyen bir çamaşır makinesinden alınan verim düşük olacaktır. Dolayısıyla bu noktada yalnızca çamaşır makinesi lastiğinin değil; çamaşır makinesi deterjan gözünün, tamburunun ve iç kısımlarının düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Özellikle çamaşır makinesi lastiğini düzenli olarak temizlediğiniz takdirde yıkanan çamaşırlarınızdaki değişimi hemen fark edebilirsiniz.

Aynı zamanda çamaşır yıkama işleminde kullandığınız deterjanın maksimum performans göstermesini sağlayabilirsiniz. Çamaşır makinesi lastiğini düzenli olarak temizlediniz takdirde yıkama sonra oluşan kötü kokuları da engelleyebilirsiniz.

Çamaşır makinesi temizliği nasıl yapılır? İçini ve dışını sirke-karbonat ile temizleyin

Çamaşır makinesi sallanıyor, hareket ediyorsa ne yapmalı?

Çamaşır makinesine ıslak mendil atmanın faydaları (saçlar ve tüylerden kurtulun)