alaçatı ev turu

Ev turu: Alaçatı’da begonvilli sokağın modern kır evi

Alaçatı’nın begonvilli sokaklarından birindeyiz. Bulunduğu bölgenin doğal dokusu ve taş sokaklarına yakışan, kurallardan uzak, sahiplerinin “bizce” dediği bir Alaçatı evi burası.

Sokaktan bahçeye girişte yer alan avlu en az içerisi kadar davetkar ve samimi.

İzmir’de eskinin dokusuna uygun olarak yapılmış bir Alaçatı evindeyiz. İki katlı ve bahçeli bu ev, Sabancı çiftinin el emeklerinin eseri. Dört yıldır yaz-kış bu evde yaşayan çift, evin her alanını birlikte oyun oynar gibi ölçüp biçerek hayata geçirmişler. Okan Bey doğma büyüme Alaçatılı, Habibe Hanım ise 12 yıldır burada yaşıyor.

Evin girişinde sohbet edip kahve içmek için bir köşe hazırlanmış. Bu feminen köşede beyaza pastel pembeler eşlik ediyor.

Evde üç yatak odası, bir giyinme odası, 3 banyo, açık mutfak-salon ve havuza da açılan içinde banyo, hobi odası, mutfak ve oturma biölümlerinin yer aldığı kış bahçesi tadında bir alan da bulunuyor.

Aslında bu alan daha çok yaz aylarında kullanılıyor. Havuz mevsiminde yemekler burada yeniyor, akşam sohbetleri burada yapılıyor. Bu kısımda Habibe Hanım’ın hobi odası da bulunuyor: “En çok dış mekanda yer alan hobi odamı seviyorum. Evin diğer bölümlerinden bağımsız, kendimce oluşturduğum, içimdeki çocuğa seslenen yer.”

Havuzun kenarında bir güneşlenme alanı var. Salondaki yemek masası özel yapım. Üzerindeki şamdanlar Karaca Home ve Whiteandbeige firmalarından seçilmiş.

“TAŞ DUVARLARLA BAŞLAYAN SERÜVENİMİZDE, KİMSEDEN YARDIM ALMADIK”

Evin iç mekanlarında yalın, doğal renklere eşlik eden beyaz tercih edilmiş. Dış mekanlar ve bahçede ise beyaz yoğunluğu göze çarpıyor. İç mekan daha dingin, dış mekanlar ise havuz da olduğu için daha yaz ruhuna uygun olarak planlanmış. Habibe Hanım “evimizi döşerken eşim ile birlikte yol aldık. Taş duvarlar ile başlayan serüvenimizde her parça bir diğerini peşinden sürükledi. Kimseden yardım almadık” diyor.

Mutfakta rahatlık ve doğallık ön planda. Ahşap bu alanın da vazgeçilmezi. Terek ve mutfak dolapları masif ahşaptan özel yapım.
Özel yapım mutfak masası Habibe Hanım’ın evdeki en sevdiği eşya. Sandalyeler Mudo Concept. Aydınlatmaların hepsi Lümen Aydınlatma’dan. Mutfağın zemini doğal taş ile kaplanmış.

EVİN BÜYÜK OĞLU Furkan’ın odası tavandan tabana komple ahşap. Bu odadadaki her şey mobilyalar dahil ev sahipleri tarafından tasarlanmış. Eymen’in odasındaki yatak ve dolap Caploonba’dan.

HOBİ ODASI Habibe Hanım’ın evde en sevdiği ve kendine zaman ayırabildiği mekan. Divan ve raf Ikea’dan alınmış.
Dış mekanda kitchenette tarzı bir mutfak ve küçük bir tuvalet de bulunuyor. Banyolarda doğal taş kullanılmış.
EVİN BÜYÜK OĞLU Furkan’ın odası tavandan tabana komple ahşap. Bu odadadaki her şey mobilyalar dahil ev sahipleri tarafından tasarlanmış. Eymen’in odasındaki yatak ve dolap Caploonba’dan.
“Evimizin dekorasyonundaki en büyük ilham kaynağımız Alaçatı’nın doğal dokusu ve taş sokaklarına yakışan özgür ruhu oldu. Kurallardan uzak, bizce dediğimiz bir Alaçatı evi.”

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR

İzmir Alaçatı’da sessizliğin içinde bir haftasonu evi