Yazlık kıyafetler nasıl kaldırılır? Kumaşa göre saklama yolları

Yazlık kıyafetler nasıl kaldırılır? Kumaşa göre saklama yolları

Yazlık kıyafetler nasıl kaldırılır? Sonbahar ve kışlık kıyafetleri çıkarma zamanı geldiğinde, yazlık kıyafetlerinizi kaldırırken doğru şekilde yapmanız önemlidir. Özellikle yazlık kumaşların doğru şekilde temizlenmesi ve saklanması, gelecekte size zaman ve para kazandırır. Bir sonraki yaz sezonunda esnemiş, giyilemez hale gelmiş bir mayonuzu aramak istemiyorsanız, bu yöntemleri uygulamalısınız.

YAZLIK KIYAFETLER NASIL KALDIRILIR?

Yaz kıyafetleri genellikle hafif ve daha narin kumaşlardan yapılır. Birçok kumaş kolayca kırışabilir, ancak yazlık kıyafetlerinizi (yazlık beyazlarınızı bile) saklamanın yolları vardır, böylece ihtiyacınız olduğunda giymeye hazır olurlar.

KATEGORİLERE AYIRIN

Yazlık kıyafetleri kategorilere ayırarak başlayın. Saklanacak, onarılacak, bağışlanacak ve atılacak kıyafetlerinizi ayırın. Bu yaz giymediğiniz kıyafetiniz varsa, muhtemelen gelecek yaz da giymeyeceksiniz ve boş yere saklamanıza gerek yok.

SAKLAMADAN ÖNCE TEMİZLEYİN

Gelecek yıla kadar saklamayı planladığınız giysiler için, her parçanın temiz olduğundan ve çimen veya çiçek poleni gibi tipik yaz lekelerinden arınmış olduğundan emin olmak için dikkatlice inceleyin.

Tüm giysiler saklamadan önce yıkanmalı veya kuru temizleme yapılmalıdır. Görünmeyen ancak kış aylarında uzun süre bekledikten sonra çıkarılması zor olabilen küçük lekeler oluşabilir. Lekeler ayrıca giysilerinizi yiyip mahvedebilecek böcekleri de çekebilir. 

İlginizi çekebilir: Evde güve neden olur? Güvelerden nasıl kurtulabilirim?

PAMUKLU YAZLIK KIYAFETLER NASIL SAKLANIR?

Pamuk yumuşak, ince ve nefes alabilir yapıdadır. Bu da ısının vücudunuzdan kolayca dışarı çıkması ve böylece daha serin kalmanız anlamına gelir. Pamuk kolayca kırışırken, pamuk-polyester karışımları çok daha az kırışır. Pamuk ayrıca, özellikle açık renklerde koltuk altı ve yakadaki ter lekelerine karşı hassastır. Pamuklu yazlık giysileri temizlemek ve saklamak için ipuçları:

 • Büzülmeyi önlemek için soğuk su kullanın.
 • Beyaz giysiler için, klorlu çamaşır suyu ekleyip ekleyemeyeceğinizi görmek için her zaman etiketi okuyun.
 • Büzülmeyi önlemek için düşük ısı kullanın ve pamuklu giysileri kurutucuda yüksek ısıda kurutmayın.
 • Kırışıklıkları azaltmak için pamuklu giysileri asın.

KETEN KIYAFETLER NASIL SAKLANIR?

Doğal bir kumaş olan keten de nefes alabilir ve sıcak havalar için mükemmeldir. Hafiftir, gevşek dokunmuştur ve kırışmaya ciddi eğilimlidir. Kırışık keten görünümünü tercih edebilir veya etmeyebilirsiniz. Pürüzsüz, kırışıksız görünümü tercih ediyorsanız, ürünü bir yıl boyunca saklamadan önce kuru temizlemeye verebilirsiniz. Keten giysilerin temizlenmesi ve saklanması hakkında dikkat edilmesi gereken birkaç şey:

 • Keten giysiler yıkama sırasında çok fazla su emer; diğer giysileri ıslatmamaları için çamaşırları ayrı ayrı kurutun.
 • Saklamadan önce ütülemeyi seçerseniz, çamaşırları ters çevirin ve buhar ayarı kullanın.
 • Keten giysileri, böcekleri ve nemi dışarıda tutacak plastik bir kapta saklayın ve serin – kuru bir yere koyun.

İPUCU: Kırışmış keten bir giysiyi depodan çıkarırken yenilemek için üzerine hafifçe su püskürtün, giysiyi düz bir şekilde bastırmak için ellerinizi kullanın, ardından tamamen kurumasını bekleyin.

DENİZ KIYAFETLERİ NASIL SAKLANIR? (MAYO, BİKİNİ)

Hiç bir mayoyu depodan çıkarıp renginin solduğunu ve lastiğin veya kumaşın bozulduğunu gördünüz mü? Bunun nedeni, klorlu su, güneşe maruz kalma, ter ve güneş losyonlarının insan yapımı malzemeleri mat, kırılgan ve kuru hale getirebilmesidir. Mayo ya da bikinilerinizi başka bir sezonda kullanabilmeniz için bu ipuçlarıyla yıkayın ve saklayın:

 • Yıkama sırasında aşınma oluşmaması için kadın ve çocuk mayolarını hafif bulaşık deterjanı ile elde yıkayın.
 • Mayoları, şekillerini bozmamaları için asarak kurutun; onları kurutucuya koymak liflerini kurutur.
 • Erkek mayoları, çamaşır makinesinde güvenle yıkanabilen farklı malzemelerden üretilmiştir. Yine de, elastik bel bantları zamanla kırılgan hale gelebilir.
 • Çamaşır makinesi kullanmak istiyorsanız, askıları ve örgü kumaşları korumak için deniz kıyafetlerinizi bir file torbaya koyun ve yumuşak, çamaşır suyu içermeyen deterjan kullanın.
 • Mayoları plastik bir kutuya veya çekmeceye koymadan önce iyice kurulayın; herhangi bir nem izi küf oluşmasına neden olur.

İPUCU: Mayoları saklamak için plastik poşetler kullanacaksanız, vakumlu poşetler tercih edin. Vakum contası, küf veya küf oluşturabilecek nemi dışarıda tutar.

YAZLIK KIYAFETLERİ KALDIRIRKEN DİKKAT EDİLECEKLER

Yazlık kıyafetler nasıl kaldırılır

Yazlık kıyafetler nasıl kaldırılır? Artık yazlık giysileri temizlediğinize ve koruduğunuza göre, bir sonraki adım onları doğru bir şekilde saklamaktır. Askılar, saklama torbaları ve saklama kapları gibi doğru malzemelere ihtiyacınız olacak.

ASKILAR

Kumaşları paslanmayacak veya rengini bozmayacak sağlam askılar seçin. (Bu, ince tel askılardan kaçınmanız gerektiği anlamına geliyor.) Kumaş ne olursa olsun, askı seçerken dikkat etmeniz gerekenler şu şekilde:

 • Omuzları desteklemek için uçları kalın yapılmış olan askılara ceket gibi kıyafetlerinizi asın.
 • Kırışıklıkları önlemek için etekleri ve pantolonları etek askılarına kemerlerinden asın.
 • Depolama sırasında kaymalarını önlemek için ipeksi kumaşları dolgulu veya floklu askılara asın.

SAKLAMA TORBALARI

Kumaş torbalar, plastik olanlardan daha iyi bir seçenektir çünkü nem birikmesini ve hasarı önlemek için hava sirkülasyonu yapabilir. Kıyafetlerinizi kumaş saklama torbalarına asacaksanız, toz ve küf sporlarını gidermek için önce çamaşır makinesinden hızlıca geçirin.

İkinci bir seçenek olarak kıyafetlerinizi yüzde yüz pamuklu yastık kılıflarına doldurabilir, ya da çarşaflara sarabilirsiniz. Bu, giysilerinizin üzerine toz bulaşmasını önler ve saklama sırasında nefes almalarını sağlar. 

İPUCU: Kuru temizleme yaptırdığınız giysileriniz varsa, bunları daima kuru temizlemecinin ince plastik poşetlerinden çıkarın. Bu torbalar, küflenmeye ve hatta renk bozulmasına neden olabilecek nemi hapseder.

KARTON VE PLASTİK SAKLAMA KUTULARI

Doğru karton veya plastik kutuları kullanmak yazlık gardırobunuzu kurtarabilir. Yazlık giysi saklama için en iyi karton kutular asitsiz kaplar olmalıdır. Marketten veya içki dükkanından aldığınız karton kutular, kıyafet depolamak için güvenli değildir. Bu kutular, asitleri sızdırabilen ve giysilerde sararma ve lekelere neden olabilen odun hamurundan yapılmıştır. Ayrıca bu kutuları bir arada tutmak için kullanılan yapıştırıcı böcekleri çekebilir.

Giysi saklama için daha güvenli bir malzeme olan dökme polipropilenden yapılmış plastik kaplar kullanın. Kabın altındaki geri dönüşüm üçgeni içinde #5’i veya PP harflerini arayın. Haznenin içini dezenfektan temizleyici ile temizleyin ve iyice kurulayın. 

Konmari Nedir? Konmari Katlama Teknikleri

Yorgan, kışlık kıyafetler, halı gibi tekstil ürünleri nasıl saklanmalı?

Corona Virüsü kıyafette ne kadar yaşar? Poşet ile eve gelir mi?

Corona Virüsü ayakkabıyla eve gelir mi? Ayakkabı ve kıyafetler için hangi önlem alınmalı?