Ev turu: Samsun’daki bu eve doğanın ilham verdiği natüralist bir stil hakim

Samsun’daki apartman dairesi, natüralist stile gönderme yapan malzemeleri ve ışığın yayılmasını sağlayan rahatlatıcı tonları ile ev sahiplerinin aradığı sıcak, samimi ve doğal yaşamı sunuyor.

150 METREKARELİK 3+1 DAİREDEYİZ

Toprak tonlarının hakim olduğu samimi bir apartman dairesindeyiz. 3 oda bir salondan oluşan 150 metrekarelik bu daire, Gezgin Ailesi’nin sıcacık yuvası. Tülin ve İsmail Gezgin çocukları Mira ve Burak ile birlikte 2013 yılından beri yaşamlarını bu evde sürdürüyorlar.

Büyük ve konforlu kanepe ile kitaplığın önündeki daybed Samsun Regmo Mobilya, Love Seat koltuk Samsun Onur Mobilya, orta sehpa ve lamba Mudo Concep, vintage büfe Linens’ten satın alınmış. Aksesuarların çoğu yurt dışı seyahatlerinden getirilmiş. Duvardaki büyük ayna Altıncı Cadde, perdeler ise English Home marka.

Açık planlamaya sahip olan eve taşınmadan önce bir takım değişiklikler yapmışlar. Koyu renkte olan kapılar beyaza, duvarlar ise açık renge boyatılarak yaşam alanında daha aydınlık bir görünüm sağlanmış. Oluşturulmak istenen natüralist havaya katkıda bulunması için, salondaki duvarlardan biri doğal taş ile kaplatılmış.

Tülin Hanım’ın evindeki önceliği aydınlık bir yaşam alanına sahip olmakmış. “Aksesuar çok severim ama genelde aksesuar ve eşyalarımı hep aynı tonda seçerek göz yormamalarını sağlıyorum. Anaokulunda, koordinatör anaokulu öğretmeni olarak çalıştığım ve hep renklerin içinde olduğum için evimde canlı renkleri kullanmayı tercih etmiyorum. Bu doğal tonlar beni dinlendirirken daha kreatif düşünmemi de sağlıyor” diyor.

Mutfak ile salonu, açık kirişe raflar ile yapılan bir kitaplık bölüyor. Bu kitaplık aynı zamanda ev sahibinin de en sevdiği köşe. Tülin Hanım tek renk olmaları için buradaki tüm kitapları gazete ve kese kağıtları ile kaplamış. Yaz aylarında Hollanda’ya ailesinin yanına giden ev sahibi, battaniye, kırlent, şamdan, mumluk gibi aksesuarların birçoğunu da oradan satın almış.

BOHEM VE İSKANDİNAV STİLLER

Biraz bohem biraz İskandinav diyebileceğimiz evde, sık sık küçük değişiklikler de yapılıyor. Mesela Tülin Hanım, orta sehpadan sıkılınca onu TV ünitesine ek yaparak hem alanı büyütmüş hem de TV ünitesini yenilemiş. Sehpa yerine koltukların üzerinde kullanıma uygun minik tepsi sofralar tercih eden ev sahibesi, sıkıldığı akseusarları da boyayıp tekrar kullanıyor.

Evin oğlu Burak’ın odası masif ahşap ağırlıklı. Ağaç formundan ilham alan kitaplık marangoza yaptırılmış. İstenirse ileride çalışma masası olarak da kullanılabilecek şekilde tasarlanmış. Duvardaki dekoratif harfler, hayvan başları ve ışıkları yurtdışından. Yatak ve siyah raflar Ikea’dan.

RAHATLIK, SICAKLIK VE DOĞALLIK EVİN HER KÖŞESİNDE

Ev sahibesi “Hygge yaşam tarzını seviyorum ve stilin rahatlık, sıcaklık, doğallık gibi temel kavramlarını evime taşıyorum. ” diyor.

Hollanda doğumlu olan Tülin Hanım, Hygge yaşam tarzını benimsediğini söylüyor. Bu nedenle stilin rahatlık, sıcaklık ve doğallık gibi temel kavramlarının evinin her köşesine işlemesini istemiş. Aynı zamanda kış konseptini de çok seven ev sahibesi, yaşam alanlarına sıcaklık katacak aksesuarlara da bolca yer vermiş. Bu nedenle evin birçok köşesinde yapay post ve şallara rastlıyorsunuz.

“Mutlaka her akşam mum yakarım ve mum yakmak için özel bir sebep olmamalı, diye düşünüyorum” diyor Tülin Hanım. Kuru ağaç dallarını dekorasyonda kullanmaktan hoşlanan ev sahibi, rahatlığa da önem vermiş. Takım eşya kullanmaktansa aynı tonlarda farklı eşyaları yaşam alanına taşımış.

Evin kızı Mira’nın odasında, hayran olduğu Kızılderililere dair aksesuarlar yer alıyor. Kızılderili kız tablosunu Tülin Hanım çizmiş. Yatak, çalışma masası ve sandalyesi Ikea’dan. Parklardaki plastik salıncaklara inat odaya ahşap bir salıncak kurulmuş. Duvardaki dekoratif ağaç plaka marangoza yaptırılmış. Üzerindeki ahşap evler yurtdışından. Odada bir takı ve güzellik köşesi de bulunuyor.

Denizli’deki bu çatı katı, keyifli detaylar ve ev sahibinin el emekleri ile harmanlanmış