Ev turu: İzmir Alaçatı’da sessizliğin içinde bir haftasonu evi

İzmir Alaçatı’daki bu taş ev huzur dolu. Etrafta kuş cıvıltıları, hafif bir rüzgar esintisi ve dinginliğin verdiği o muhteşem duygu. Veryeriler İnşaat tarafından yapılan bu taş ev huzurun bir diğer adı.

158 METREKARE 3+1 EV

Alaçatı’nın sakin sokaklarından birinde konumlanan bir taş evdeyiz. Kapısından içeri girdiğiniz anda dingin bir evle karşılaşıyorsunuz. 158 metrekarelik ev 3 oda bir salondan oluşuyor. Evin arka tarafında konumlanan bahçe ise 100 metrekare.

Bahçedeki veranda ev sahiplerine keyifli bir oturma alanı sağlıyor.

EVİN İNŞAATINDA TAŞ VE AHŞAP KULLANILDI

Ev sahipleri bu eve 2014 yılının Şubat ayında taşınmışlar. Yüksek tavanlı olması ve evin köy içinde olması bu evi seçmelerindeki en büyük etkenlerden. Evi satın aldıklarında kaba inşaatı bitmek üzereymiş. Evde ağırlıklı olarak ahşap ve taş malzeme kullanılmış.

Evi döşerken yaşam alanlarında kullandıkları eşyaların rahat ve kullanışlı olmasına dikkat etmişler. Evin tavan ve doğrama ahşapları beyaz renk olduğu için duvarlarını da aynı renge boyatmışlar. Mobilyalarda da rahatlık ve mekanın derinliğine uygun ürünler seçilmiş. Eve ruh katmak içinde aile yadigarı olan ürünleri ve retro aksesuarları kullanarak eskiyle yeniyi bir araya getirmişler.

Mutfak evin salonuyla iç içe. Buradaki yüksek bar bankosu; iki alanı birbirinden ayırıyor. Ev sahipleri bu ürünü çok işlevsel olduğu için tercih etmişler. Sabah kahvaltıları da evin bu alanında yapılıyor.

Ebeveyn yatak odasında yine açık renkler tercih edilmiş. Cumbada ise keyifli bir oturma köşesi oluşturulmuş.

VERANDA DEKORASYONU

Verandadaki yemek masası bir marangoza yaptırılmış. Kanepe Mudo Concept, iskemleler ise Ikea’dan.

MUTFAK DEKORASYONU

Mutfak Nolte’den alınmış. Bar masası ve tabureler Mudo Concept, aydınlatma ise Ikea’dan.

SALON DEKORASYONU

Salondaki kanepeler ve orta sehpa Mudo Concept, avize ise Alaçatı’dan alınmış.

DÖNER MERDİVEN ŞIKLIĞI

Yüksek tavan, döner merdiven ve taş duvarlar yaşam alanına derinlik katıyor.

Evin üst katına metal bir döner merdiven ile çıkılıyor. Ev sahibinin denize giderken bindiği bisikleti de kendine burada yer bulmuş.

YATAK ODASI

Yatak odalarındaki mobilyalar Ikea’dan seçilmiş. Perdeler ise İzmir’deki Akbulut Mefruşat’a yaptırılmış.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: İBRAHİM ÖZBUNAR

EVİM – 2015