Buram buram Ege

Ayvalık’ın ara sokaklarındaki bu rum evi, yapım tekniği ve labirenti andıran planıyla bulunduğu toprakların tüm özelliklerini özünde barındırıyor.

Ayvalık merkezde ara sokaklardan birinde eski bir Rum evi. Kapısını gördüğünüzde mimari güzelliğinin farkına pek varmıyorsunuz. Ancak kapıdan adımınızı içeriye attığınız anda eski Rum evlerinin o büyülü havası sizi sarıp sarmalıyor.

KIŞ BAHÇESİ
Bu evin belki de en güzel alanı kış bahçesi. Yüksekpencerelerinden süzülen ışık büyüleyici bir hava yaratıyor. Buradakeyifli bir oturma alanı oluşturulmuş.

Girişte kıvrılarak alt kata inen ve dümdüz yukarı çıkan iki merdiven karşılıyor bizi. Solumuzda ise evin salonu bulunuyor. Salondan yine mutfağa iniliyor. Adeta bir labirentin içindeyiz. Mutfaktan kış bahçesine oradan ise her şeyden uzak, yüksek duvarların ortasında sessiz ve sakin bir bahçeye ulaşıyoruz.

Elif Kurtlar 2003 yılında eşi ve kızlarıyla birlikte Ayvalık’a yerleşme kararı aldığında, birçok evi gezdikten sonra onları mimari açıdan en çok etkileyen burası olmuş: “Tabii diğer Rum evleri gibi tadilat gerektirmemesi ve hiç bir standarta uymayan, insanı yormayan büyüklüğü de etkenler arasındaydı. Hem yaz hem kış bahçesi olması da beklediğimizin üstünde bir artı teşkil ediyordu.”

Evin planı standart ev planlarına benzemiyor. Evin 5 odası, oda gibi kullanılan bir mutfağı ve 2 salonu bulunuyor. Elif Hanım’ın bu ev için mobilya seçimine gelirsek… “Eşyalar zaten kullandığı mız zaman içinde topladığımız şeylerdi. Yaşamaya başladıktan sonra evin kendi ihtiyaçları ve ona bağlı bizim isteklerimizle dekorasyon biraz daha değişti. Bence dekorasyon sebeplerden ve yaşanmışlıktan doğan bir ihtiyaç. Aslında çok eşya ayrımı yapamıyorum. Herşeyi beğendiğim sevdiğim bağ kurduğum için aldım. Bunun dışında kalanları yavaş yavaş tahliye ediyorum.”

MUTFAK
Ev sahipleri taşındıktan sonra mutfağı yenilemişler. Gün içinde burada oturuyorlar da… Elif Hanım dolapları çok sevmediği için açık raf kullanmış. Masa Kadıköy’deki spot bir mobilya dükkanından, sandalyeler ise Mudo Concept’ten…

OKUMA KÖŞESİ
Ara katta kitapların yerleştirildiği keyifli bir okuma bölümü oluşturulmuş.

SALON
Mobilyalar Kadıköy’de bir mobilyacıdan satın alınmış. Murano lambalarınsa ev sahibesi için yeri ayrı.

İPEK’İN ODASI
İpek’in odasındaki mobilyalar Ikea’dan alınmış. Başucundaki ışıklı süslemeyi ise kendi yapmış.

YATAK ODASI
İstanbul Mata Mobilya’dan alınan mobilyaların 20 senelik mazileri var.

ÇAĞIL’IN ODASI
Buradaki mobilyalar da İstanbul Mata Mobilya’dan.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞIŞ FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR