ev turu veranda
ev turu veranda

Bahçesiyle, verandasıyla dikkat çeken Bodrum evindeyiz!

Eylül’de Bodrum’un keyfi başkadır. Ilık esen rüzgar, durgun masmavi deniz insanı kendine aşık eder. Bahçelerin de kendince bambaşka bir tadı oluyor, haberiniz olsun. Türkbükü ve Gündoğan beldelerinin arasındaki sakin ve sessiz Hebil Koyu’nda konumlanan Olive Hill Sitesi’ndeki Ataer ailesinin evine misafir oluyoruz.

Salıncak Garden Life’dan, oturma grubu ve orta sehpa ise Mudo Concept’ten alınmış.

DÖRT KİŞİLİK AİLENİN EVİNİN BAHÇESİ DİKKAT ÇEKİYOR

Evde dört kişilik bir aile yaşıyor. Ataer ailesinin evi, daha çok bahçesiyle dikkati çekiyor. Manzaraya karşı konumlanmış evde mavi ile yeşilin keyifli buluşmasına şahit oluyorsunuz. Ataer ailesi, aile ve dostlarla İstanbul’un kargaşasından uzaklaşmak istediklerinde, sevdikleri kaçamak adresi olan bu eve çoğunlukla yaz aylarında ve resmi tatillerde gelmekten keyif alıyorlar. Hebil’i tercih etmelerinin sebebi ise denizinin, havasının temizliği ve sakin olması.

Bahçedeki tik yemek masası ve sandalyeleri Mudo Concept’ten, tenteli geniş koltuk ise Garden Life’dan seçilmiş.

ŞAHANE MANZARA

Beş yıllık site son derece modern ve şahane manzaraya sahip. Ev sahipleri üç katlı müstakil eve 2009 yılında taşınmış. Rahatlık ve konforun öne çıktığı evin dekorasyonunda kimseden destek almayan ev sahipleri evde yumuşak renkler kullanarak ferahlık sağlamış. Ancak doğaya düşkün aile, evden çok evin dışındaki bahçe yaşamına ve düzenine konsantre olmuşlar.

Manzaraya karşı dikdörtgen bir arazi üzerine konumlandırılan bahçenin arka bölümünde boylu ağaçlar yer alıyor. Bu görüntüye eşlik eden pembe, sarı ve kırmızı renkli çiçekler bahçeye canlılık katıyor.

SİTEDEKİ EN GÜZEL BAHÇE

Evin bahçesini kademe kademe büyütme şansını yakalayıp sitedeki en güzel bahçeyi yaratmışlar. Bahçede yer alan çiçeklerle de burası renkli bir şölene dönüşüyor. Begonviller bahçenin dört bir yanında karşınıza çıkıyor. Sarmaşıkve çit olarak kullanılan bu bitkinin farklı renkleri yeşil çim alana
çok yakışmış. Bodrum bahçesinde olmazsa olmazlar arasında listede ilk sırada yer alır begonvil. Farklı renklerinin bir arada kullanılması bahçeye canlılık katmış. Çam ağacının gölgesinden yararlanmak için buraya rahat bir oturma alanı bile oluşturulmuş.

Bahçedeyken doğanın misafiri gibisiniz. Bahçe tasarımında ayrıca muz ağacı, Cycaslar ve diğer türler bir araya gelince yeşilin farklı tonlarının uyumunu bahçenin tamamında hissediyorsunuz.

Bodrum’un simgesi sayılan begonvil çiçekleri, çit formuyla manzaraya karşı konumlandırılmış.

“BAHÇEMİZDE KEYİF KÖŞELERİ YARATTIK”

“Bahçe emek işidir. Bakım ve ilgi ister. Bahçe düzenlemesini aile dostumuz olan Cem Botanik sahibi Ayşe Şirin’in önerisi ve desteğiyle, eşimin de katkılarıyla kurguladık. Rengarenk begonvillerin yanı sıra bahçeye hayat katan, ışık saçan çeşitli bitkiler, çiçekler mevcut. Ayrıca bahçenin sonunda bir bostanımız da var. Neredeyse tüm sebzelerimizi orada yetiştiriyoruz. Oğlum Emre burada bize desteğini eksik etmiyor. Bahçemizde çok sevdiğimiz keyif köşeleri yarattık. Muğlalı bir ustaya yaptırdığımız içi taş döşeli köy fırını ve özel hazırlanmış ocak başı masamızla bahçemizi canlandırdık. Bu bölümleri dostlarla birlikte güzel ve keyifli sofralara katkı olarak düşündük,” diyor Funda Ataer.

Bahçenin farklı noktalarında oluşturulan oturma alanları bahçenin keyfini her noktada yaşamanıza fırsat tanıyor. Binanın yapısıyla uyumlu doğal malzemeler bu noktalarda da tercih edilmiş. Tik mobilyalarla beyaz minderler ferah bir etki yaratıyor. Bahçede ayrıca saksılar içinde Bodrum papatyası, sardunya gibi renkli çiçekler dikkatimizi çekiyor. Çiçeklerin buluşması renkli bir terapi yaratıyor.

BONSAİ HEYKELSİ GÖRÜNTÜSÜ İLE ODAK NOKTASI

Verandada en dikkat çekici bitki ise kuşkusuz saksı içinde yer alan bonsai Ficus. Gövdesi tıpkı bir heykel gibi… Formuyla bu bitki, bahçenin göz bebeği… Yeşil dokuyla renkli çiçekler uyum içinde. Bahçede geçen saatlerin farkına bile varmıyoruz. Sonbaharın ilk günlerinde havanın ılıklığı sayesinde bahçede daha uzun saatler zaman geçirebiliyorsunuz. Keyfimize keyif katan renkli çiçekler ve masmavi denizin buluştuğu bu güzel bahçede olmak gibisi yok!

Saksı içinde yer alan bonsai, heykel görünümüyle tüm bakışları üzerine topluyor.

Eylül ayında bahçe bakımı: Eylül bitmeden yapılacaklar