Barış çiçeği neden çiçek açmaz? (Çiçek açtırma yöntemleri)

Bir diğer adıyla “Spatifilyum” bitkisinin neden çiçek açmadığından bahsedeceğiz. Öncelikle barış çiçeği bakımı ile ilgili detaylar için “Barış çiçeği bakımı nasıl olmalı? Solmuş barış çiçeği nasıl canlandırılır?” yazımızı inceleyebilirsiniz. Gelelim barış çiçeği neden çiçek açmaz? sorusunun yanıtına. Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf anlattı…

BARIŞ ÇİÇEĞİ NEDEN ÇİÇEK AÇMAZ?

Barış çiçeği neden çiçek açmaz

Barış çiçeği, son yıllarda sıkça rastladığımız iç mekan süs bitkilerinden biridir. Ticari yetiştiriciler tarafından pazarda daha çekici hale getirilmesi adına hızlı metotlarla beyaz çiçekleri üretilir. Bembeyaz çiçekler bir anda solmaya başlar ve çiçekler bittiğinde, güzel parlak yeşil yapraklarla baş başa kalırsınız. Peki çiçekleri yeniden görmek için ne yapmak gerekiyor?

Çoğunlukla, barış çiçeğine ne kadar önem verirseniz verin çiçek açmaz. Bu sinir bozucu olabilir ama bu durumun çok iyi bir nedeni var.

Barış çiçeği neden çiçek açmaz

Barış çiçeği olgunlaşana kadar ne yazık ki çiçek açmaz. Bize satılan çiçekli barış çiçekleri ne yazık ki hormonla elde edilen çiçeklerdir. Gibberellik asitle çiçek açmaya zorlanırlar. Doğal sürecinde sıcak ve nemli ortam sevdiği için bu koşullarda çiçeklenmeye başlarlar. Bir de dolaylı ışıkla bu süreç bütünleşir.

Yine doğal koşullarda yetişen barış çiçeği, ilkbahar ve yaz başında çiçek açar.

Lobelya çiçeği bakımı, özellikleri, çiçek açtırma yöntemi

Kalanşo nasıl çiçek açar? (Kalanchoe) Çiçek açması için ne yapılmalı?