Yılbaşı dekorasyonu için ilginç fikirler

0

Kullanılmış ampullerden, ambalaj kağıdına kadar, dönüştürülebilir birçok malzemeden yılbaşı dekoru yaratabilirsiniz.

Gazete kağıdından ağaçlar
Karton ve gazete kağıdından ağaç yapın. Karton kutulardan düz plakalar kesin ve her bir plakayı konik olarak yuvarlayın. Yine kartondan hazırladığınız konilerin ağız kısımlarına uyacak şeklide parçalar kesin ve konilerin uçlarına yapıştırın. Gazete kağıtlarından 10’ar santimetrelik şeritler kesin. Bu şeritleri enine olarak daha ince şeritler halinde kesin. Fakat tamamen ayırmayın, uç kısımları birbirine bağlı halde kalsın. Hazırlamış olduğunuz konileri bu gazete şeritleriyle kaplayın ve yapıştırıcıyla sabitleyin.

Karton rulolardan masa üstü için geyik bibloları yapın
Kağıt havlunun veya tuvalet kağıdının ortasında bulunan karton ruloları maket bıçağı kullanarak geyiğin gövdesi için 10 cm, kafası için 5 cm’lik boylarda kesin. Geyiğin boynuzları, boynu ve ayakları için bahçe makasıyla ince dal parçaları kesin ve karton rulolara bu dalların sabitlenebilmesi için delikler açın. Son olarak dalları rulolara sabitlemek için yapıştırıcı kullanın

Ağaç kütükleri ile dekorasyon
Ağaç kütükleriyle yılbaşı ağacı süsü olarak birçok tasarım üretebilirsiniz. Ağaç kütüğünü yarımşar santimetrelik diskler halinde kesin ve yapacağınız süsleri asabilmek için üst tarafına matkap yardımıyla küçük delikler açın. Asetat kağıdına şekiller çizerek maket bıçağıyla bu şekilleri kesin. Asetat kağıdından kesmiş olduğunuz bu siluetleri çift taraflı bant veya yapıştırıcıyla kütük disklerin üzerine yerleştirin. Delmiş olduğunuz delikten bir kurdele geçirerek süsünüzü yılbaşı ağacınıza asmaya hazır hale getirin.

Başka bir proje olarak ağaç kütükleriyle rüstik bir süs oluşturabilirsiniz. Testereyle yarımşar santimetrelik diskler halinde kestiğiniz odunların her iki kenarına yakın bir yerden matkap kullanarak küçük birer delik açın. Aynı boyda kestiğiniz ipliklere bu diskleri geçirerek yanyana ekleyin ve birbirine bağlayın.

Boncuklu düzenlemeler
Boncuk dizileri ve kurdeleler harika birer dekorasyon malzemesidir.  Çiçek aranjmanlarında kullanılan konik şekilli köpük malzemeyi boncuklarla kaplayabilirsiniz. İlk olarak köpüğü, boncuklarla aynı renkte akrilik boya ile boyayın. Sonra, çevresine boncuk dizilerini sarıp çok az miktarda yapıştırıcıyla sabitleyin.

Fotoğraflar: HGTV

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.