Anılar ve eşyalar İzmir’deki bu evin hikayesinde buluştu

Ev turu: Anılar ve eşyalar İzmir’deki bu evin hikayesinde buluştu!

Dilek- Tayfun Candaş çiftinin İzmir Şifne’deki evi, hikayesi olan eşyaları, anıları ve başrolde yer alan bitkileriyle onların yaşamından kesitler sunuyor.

KIŞ BAHÇESİ Dilek Hanım’ın evde en sevdiği yer.

İki yıl önce bir sabah kahvaltısında yapılan sohbet sırasında alınan radikal karar Candaş çiftini, İzmir’deki evlerinden Şifne’deki bu müstakil eve taşımış. “Yaşasın artık şehirde değiliz, hele hele kışın sukunetin kucağındayız. Tabii bu beklentilerin ne kadar minimum olduğuyla ilgili. Biz kendi kendine yeten öz dostlarıyla, doğayla, manevi değerlerle mutlu olan bir aileyiz. Eşim her gün İzmir’e gidip gelirken ben de Çeşme marina bölgesinde emlak danışmanlığı yapıyorum” diye anlatıyor hikayelerini Dilek Hanım.

EVİN ön ve arka bahçesinde farklı keyif köşeleri oluşturulmuş: Hamakta dinlenme, kahve sohbeti ve dostlarla yemek köşesi gibi…

ESKİ EŞYALARA İKİNCİ BİR ŞANS VERİLDİ

Yaşadıkları evi dekore ederken İzmir’de kapattıkları evleriyle Çeşme’deki yazlıklarındaki eşyaları harmanlamışlar. Dilek Hanım kimilerini değiştirmiş, kimilerini boyamış. İki kişilik koltukları büyük sofalar haline dönüştürmüş, eski eşyalara ikinci bir şans verip onlara yer açmış.

Günlük Yaşamın büyük ölçüde geçtiği kış bahçesinde eski ve yeni eşyalar bir arada yer bulmuş kendilerine. Ev sahibi burayı kuş sevgisini giderdiği harika bir kafes olarak görüyor.
Bahçenin bir köşesinde akşam yemekleri için bir alan yer alıyor. Bu alanda yemek takımının yanı sıra mangal yapmak için ekipmanlar da hazır bulunuyor..

“EŞYALAR BİZİ DEĞİL, BİZ EŞYALARI KULLANALIM”

“Atılanları toplayıp birleştirmeyi, boyamayı, yeniden yaşanır hale getirmeyi çok seviyorum. Onlara ikinci veya üçüncü yaşam hakkı sunmak hoşuma gidiyor. Bu nedenle evimdeki eşyalarımın çoğu vitrin ürünü değildir. Bunu yaparken, eşyalar bizi değil biz eşyaları kullanalım, mantığıyla hareket ediyorum.”

YENİLENEN EŞYALAR EVDE KENDİNE YER BULDU

Evdekİ eşyaların tümünde ev sahibinin emeği var, birçoğu yenilenerek evde kendine yer bulmuş. Endonezya’dan gelen kayık parçalarından, doğal boyaları bozulmadan üretilmiş olan büfe eve alınan tek yeni eşya.

“Dekorasyonda bir tarzım yok; bana huzur veren, hikayesi olan ve bize hizmet eden her şeyi seviyorum. Yemek masası yerine kullanılabilen büyük sehpa gibi…”

Eskitme boyadığınız tel dolabın üzerindeki tele ağaç dalları ve minik kuşlar sabitleyerek onu bambaşka bir havaya büründürebilirsiniz.

Mutfakta az eşya ve aksesuara yer verilmiş. Bu alanda kısa adımlar ile her köşeye ulaşılabilecek çözümler üretilmiş.

Ev turu: Halkalı’da küçük, stil sahibi bir evdeyiz