İkizlerin eğlenceli dünyası

Ayşegül ve Çınar… Onlar, Yeliz ve İzzet Şengün çiftinin ikiz bebekleri. Kendileri gibi etrafa neşe veren, aydınıik ve renkli odalarına konuk olduk.

Odada Ayşegül ve Çınar’ın yatakları, dolapları, şifoniyerleri, oyuncak dolapları ve kirli sepetleri var ve herşeyden iki tane var, çünkü ebeveynleri hiçbir şeyi ortak kullansınlar istememiş. Bu sebeple her ikisinin de tüm ihtiyaçlarını onlara özel karşılamaya çalışmışlar. “Masal kitaplarından kirli çamaşır sepetlerine, mama ısıtıcılarından salıncaklarına kadar herşeyin iki tane olması bence çok önemli” diyor Yeliz Şengün.

Bahçe içindeki müstakil eve adım attığımız anda, evin her köşesine sinmiş huzur ve mutluluğu hissediyorsunuz.  Bu sebeple Yeliz Şengün’e ilk sorum, ikiz bebek sahibi olmanın nasıl bir duygu olduğu idi. Elbette zorlukları  vardır ama eminim ki, dünyanın en güzel duygularından birini iki katı fazla yaşamanın heyecanı ve mutluluğu  tarif edilemez. “İkiz bebek sahibi olmak dünyadaki en güzel şey. Bir anda iki çocuğunuz oluyor ve sonrasında  hayat hep bu iki küçük insanın etrafında dönüyor. İlk öğrendiğimizde  eşimle hayatımız boyunca yaşadığımız en büyük mutluluğu yaşadık. Çınar ve Ayşegül bizim ilk çocuklarımız. Bir bebek beklerken,  iki tane birden gelmesi inanılmaz. Dünyadaki en şanslı insanlar biziz diye düşündük. Sonrasında da onların rahat ve huzurlu  büyümeleri için yapılması gereken şeyleri planlamaya başladık. İki çocuk sahibi olmak mutlulukla beraber, çok detaylı bir yaşam  planlaması ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Yaşayacakları ev, odaları, eşyaları, ihtiyaçları, bakıcıları bir sürü detayla karşı karşıya  kalıyorsunuz. Özellikle çalışan anneyseniz bu süreç biraz daha zor oluyor. Tüm bu planlamaları ikiz bebek sahibi olduğunuz anda  yapmaya başlamak lazım. Çünkü zaman çok hızlı geçiyor ve çocuklar dünyaya gelmeden önce herşeyin hazır olması gerekiyor.  Süreç biraz karmaşık görünsede, eğlenerek ve büyük bir keyifle yapılıyor.” Odanın dekorasyonunda da aynı hassasiyeti ve özeni göstermiş Şengün çifti:“Aydınlık ve ferah olmasına dikkat ettik. Temamız gökkuşağıydı. Bembeyaz duvarlar ve eşyalar olsun ama  gökkuşağı gibi rengarenk objelerle odayı renklendirelim diye düşündük. İki çocuğun yaşam alanı olacağı için mümkün olduğu kadar farklı rengi barındırsın ama aynı zamanda bu odada bir kız ve bir erkek bebeğin yaşadığı anlaşılsın istedik. Ben ve eşim beyaz  rengi çok seviyoruz. Bize göre beyaz temizliğin, saflığın ve huzurun rengi. Bizim evimizin duvarları ve genelde mobilyaları  da hep beyaz. Bu yüzden bebeklerimizin odalarında da beyazı ana renk olarak kullandık. Ayrıca hem kız hem de erkek bebek için  çok farklı, renkli aksesuarlar ve oyuncaklar olacağı için oda ferah görünsün diye beyazı tercih ettik.”

Çukurcuma’dan alınan koltukların yüzleri çiçek desenli kumaşlarla yenilenmiş. Melekli yastıklar ise Engilish Home’dan… Tavan salıncakları İkea’dan alınmış. Odanın halıları Halıport, aydınlatmalar Koçtaş, perdeler Taç, nevresim ve yatak kenarları English Home, zürafa boy ölçerler İngiltere’den alınmış. Tığ işi battaniyeler, ikizlerin anneannesi tarafından örülmüş. Karyola, dolap ve şifoniyerler ise Masko’dan satın alınmış.

Çok uzun süredir kullanılmadığı için sadece bebeklerin odasında değil, evin tamamında büyük değişiklik yapılmış. Bebeklerin odası eskiden sık kullanılmayan bir oturma odasıymış. Oldukça büyük olduğu için ekstra büyütme yapılmamış ama duvarlar ve zemin yenilenmiş.
HAZIRLAYAN SEVDA BARANDIR FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR