Küçük ve aydınlık teras katındayız

Bilge-Ayaz çifti İzmir Bornova’daki küçük evlerini, terasın yaşamın merkezinde olduğu bir yuvaya dönüştürmüşler…

İzmir Bornova’daki 58 metrekarelik eve eklenen 19 metrekarelik teras ev sahiplerinin yaşam tarzını da belirlemiş. “Eve taşındığımızda yeni sıfır bir binaydı. Teras açık bir alandı, üstünün yarısı ve balkon korkulukların üstü açıktı. Biz üstünü ve çevresini kapatarak kış bahçesi şeklinde tasarladık ve bu sayede ekstra bir salonumuz olmadığı için rahatça oturabileceğimiz, misafir ağırlayabileceğimiz bir yaşam alanı oluşturduk” diyor Bilge Hanım.

Ev sahipleri yaşamlarının çoğunu geçirdikleri teraslarında modern country seçimler dikkat çekiyor. Evin genelinde ise sade, göz yormayan ve iç açıcı bir tarza yönelinmiş. Mobilyalarda natürel renkler ön planda tutulmuş. Beyaz, gri ve ahşap tonları ağırlıkta. Bunun yanı sıra perde, minder ve kırlentlerde daha canlı renkler seçilerek ortama enerji katılmış.

Ev sahiplerinin en sevdikleri eşya terastaki beyaz koltuk. “Yağmur yağdığında, güneş açtığında, ruhumuz daraldığında, nefes almak istediğimizde, çayını, kahveni, kitabını alıp mandalina bahçesine karşı ruhunu dinlemek, beyaz koltuğun konforu sayesinde oluyor” diyor Bilge Hanım.

Terastaki vitrin, koltuk, perdeler, perde boruları, yapay bitkiler, yemek masası Ikea’dan alınmış. Evin mutfak ve salonunda yer olmadığı için mutfak gereçleri ve sofra takımları balkondaki vitrine yerleştirilmiş.

“Terasımız şık, göz yormayan ve iç açıcı bir yaşam alanı olsun istedik.”

Evin terasa açılan minik salonunda Amerikan mutfak bulunuyor. Salondaki kanape ve mobilyalar Enza Home’dan.

“Mobilyalarda natürel renkleri seçtik. Genelde Beyaz, gri ve ahşap rengi bizimle oldu.”

Çankaya’da yılbaşı ruhunu yansıtan bir dairedeyiz