Evdeki mikroplar

0

Yaşam alanlarında mikropların en çok barındıkların 10 yerin neresi olduğunu biliyor muydunuz? İşte temizlerken atladığımız yerler ve temizlik önerileri…

1. Halı altları : Halınızı kaldırıp altını da elektrik süpürgesi ile süpürmeyi atlamayın.
2. Panjurlar : Metal panjurları su ve çok amaçlı bir temizleyiciyle hafifçe nemlendirilmiş bir çorap ile silebilirsiniz. Ahşap jaluzilerde de aynı yöntemi uygulamanız mümkün. Ancak burada sadece su kullanın. Kumaştan jaluzilerde ise kuru bir mikrofiber bez kullanarak üzerindeki tozları temizleyebilirsiniz.
3. Kartlar : Banka ve kredi kartlarının üzerindeki numaralar kabartma olduğundan aralarında mikrop ve bakteriler yuva yapabilir. Kartlarınızı alkollü bez ile silip kurulayın.
4. Çöp kutuları : Çamaşır suyu içeren bir temizleyiciyi çöp kutunuzun içine dökün ya da spreyle sıkın. 10 dakika kadar bekletin. Sonrasında durulayın ve silerek temizleyin.
5. Bitkiler : Tişört gibi yumuşak bir kumaş ile onları temizlemeniz mümkün. Yapmanız gereken bezi ıslatıp hafifçe yaprakları silmeniz.
6. Çantalar : Sıvı deterjanı su ile karıştırıp kumaş çantalarınızı silmeniz mümkün.
7. Buzdolabının üst kısmı : Dolabınızın kapısını ve kolunu silirken üstünü silmeyi atlamayın.
8. Diş fırçalık : Suya 1 kaşık çamaşır suyu ekleyip bu karışımı diş fırçalığınızın içine dökün ve bir süre bekletin.
9. Elektrikli süpürge fırçası ve aparatları : Toz haznesi, fırça ve aparatlarını düzenli olarak temizleyin. Fırçanın etrafına dolaşmış halı lifi ya da saçları makasla keserek çıkarın.
10. Spor matı : Matın üzerinde el ve ayak izleri de oluşabilir. Sabunlu su ile birkaç kullanımdan sonra matı silerseniz bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.