Evde bahar hazırlığı

Yatak odasından, oturma odasına; halı temizliğinden döşemelik bakımına kadar evin her alanına yönelik temizliğin incelikleri…

Pratik ipuçları ile hem işinizi kolaylaştırın hem de mükemmel temizlik sağlayın.

Hangi yüzeyleri nasıl ve hangi tür temizleyicilerle temizlemeli?

a. Ahşap zeminler
Ahşap zeminleri temizlerken asitli temizleyicilerden ve yüzey üzerinde kalıntı bırakan deterjanlardan uzak durmaya özen gösterin. Ayrıca amonyak içerikli temizleyiciler ve aşırı su kullanımı da ahşap zeminlere zarar verebilir.

b. Taş zeminler
Mermer, traverten gibi doğal taşlardan yapılan zeminleri temizlerken asitli olmayan deterjanlar kullanmaya özen gösterin. Limon suyu, sirke gibi sıvılar bu taşların delinmesine bile sebep olabilir. Yere ya da tezgaha dökülen asitli sıvıları bir an önce temizlemek bu bakımdan çok önemli.

c. Seramik zeminler
Seramik yüzeyleri yağlı içerikteki ya da krem sıvı temizleyicilerle sildiğiniz taktirde üzerinde dalga dalga deterjan izi kalabilir. Bu sebeple bu tarz temizleyicilerden uzak durmakta, genel yüzey temizleyiciler ya da sirke gibi doğal temizlik malzemeleri kullanabilirsiniz.

Halı ve döşemelik temizliği
Halı ve döşemelikleri bir halı ya da döşeme şampuanıyla temizlerseniz kirleri kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Bu işlemde ihtiyacınız olanlar temiz bir bez, sıcak su ve şampuan. Halılardan gelen kötü kokuların önüne geçmek istiyorsanız üzerlerine bikarbonat serpiştirerek bir saat kadar bekleyin. Daha sonra elektrik süpürgesi ile serpiştirdiğiniz tozları toparlayın. Halının üzerindeki kötü kokuların gittiğini göreceksiniz. Ayrıca halı yıkama makineleri ile döşemeliklerinizi  de temizleyebilirsiniz. Buhar bu işi kolaylaştırmak için birebir. Eğer bu iş için buharlı bir temizleyiciniz yoksa ütünüzün buharından da faydalanabilirsiniz.

Pencere ve perdeler
• Perdelerinizi kornişten çıkarıp yıkayın. Yıkarken talimatlara uymayı ihmal etmeyin. Bazı perdeler için kuru temizleme de gerekebilir. Perdeler makinede yıkanırken o esnada camları, kornişleri ve pervazları temizleyebilirsiniz.
• Pencerelerin cam kısmını temizlemeye başlamadan önce içten dışa doğru çerçeveyi temizleyin. Ayrıca camları direkt güneş ışığı varken temizlemekten kaçının. Islak bezi gezdirdiğiniz yerler çok çabuk kuruyacağından camda lekeler kalacaktır. Lekesiz temizlik için mikrofiber bezlerden faydalanabilirsiniz.
• Camlar için mucize üçlü elma sirkesi, su ve gazete kağıdıdır. Su ile karıştırdığınız sirkeyi bir sünger yardımıyla camlara uygulayıp gazete kağıdı ile kurulayın.

Aydınlatma, radyatör ve duvar aksesuarlarının temizliği
• Abajur ve lamba başlıklarını nemli bir bezle temizleyin.
• Elektrik anahtarının kapalı olduğundan emin olduktan sonra ampulleri sökerek nemli bir bezle temizleyebilirsiniz. Temizlik sonrası ampullerin hem ömrünü hem de aydınlatma oranını artırmış olursunuz.
• Radyatörlerin arkasını silmek için eski askı ve çoraplardan faydalanabilirsiniz. Eski bi çorabınızı askıya geçirerek elinizin ulaşamadığı yerleri silebilirsiniz.
• Duvara astığınız aksesuar ve çerçeveleri yerinden çıkarıp nemli bir bezle tozlarını alın.