Bahçeme terapist geldi!

Bahçede, balkonda, hatta pencere önünü minik bir bahçeye çevirirken aklınıza takılan soruları bizimle paylaşın!

Bahçeniz ve bitkilerinizle ilgili aklınıza takılan sorularınız için bize yazabilirsiniz: [email protected]

 

Merhaba, İç mekan bitkilerimin bazısında kahverengi lekeler oluştu. Yaprakların bazısında ise beyaz pürüzler mevcut. Parmakla sıyırınca dökülüyor. Nasıl temizlemeliyim? Burak Akkol.

Merhaba, Bazı iç mekan bitkileri seradan ev ortamına geldiği zaman bu tarz problemler olabiliyor. Serada fazla nem ve gübre alıyor. Hastalıklı yaprakları hafif alkollü bir suyla temizleyebilir ya da hastalıklı yaprakları bitkinin formunu bozmadan kesebilirsiniz.

 

Merhaba, Kış döneminde bahçenin çimleri sararıyor. Hatta yer yer seyrelmeler de mevcut. Ne önerirsiniz? Nazan Şen.

Merhaba, Bunun için çim alanın drenajını kontrol edin. Bahçede yüzeyde su birikmeleri oluyor mu? Böyle bir sorun yoksa mart ayının ikinci yarısında havalandırma, tohumlama ya da rulo çim ile sararan yerleri değiştirme yapabilirsiniz. Ardından da çime gübre vererek sağlıklı günlerine kavuşturabilirsiniz.

 

Merhaba, Kumkuatım sürekli yaprak döküyor, nasıl bakmalıyım? Melih Aydınalp.

Merhaba, Bitkinizin bulunduğu alanın sıcaklığı yaklaşık 20 derece civarında olmalıdır. Kaloriferli bir alanda bitkiniz mutsuz olur. Dış mekanda ise kış döneminde korumaya almalısınız. Soğuklardan korumak için üzerini delikli bir naylon ya da çuval bezi ile kapatın.

 

 

Merhaba, Bahçeyle uğraşmaya yeni başlıyorum. Kasımpatı çiçeklerim yakın zamana kadar oldukça sağlıklıydı. Çiçekleri dökülmeye başladı. Nasıl budamalıyım? Ayşe Ak

Merhaba, Kasımpatı çiçeklerinizin kalitesinin bozulduğunu düşünüyorsanız, kökün 10 santimetre yukarısından bitkinizi budayın. Kestiğiniz dalların üzerinde en az üçer göz bırakarak parçalara ayırın. Altta kalan gözleri toprağın içinde kalacak şekilde bir saksıya dikin.  Toprağını nemli tutun. Bitkiniz bahar döneminde filiz verecektir.