Alan kazandıran mutfak çözümü

IKEA ile gerçekleştirdiğimiz çalışmada, Çekmeköy’de Perihan ve Arzu Örsel’in dar ve uzun planlı mutfağında alan kazandıran bir çözüme imza attık.

Siz de IKEA tarafından evinizin yenilenmesini istiyorsanız gbuyuksagis@doganburda.com adresine odanıza ait fotoğrafları mail atabilirsiniz.


ÖNCE SONRA

IKEA iç mimarı Esra Parlakulaş, ilk önce ev sahipleri Perihan ve Arzu Hanım ile görüştü. Planlamaya mutfağın kendi dar uzun şekli göz önünde bulundurularak başlandı. 

~Arzu Hanım’ın yıllar içinde biriktirdiği mutfak araç ve gereçleri için yeterli ve gerekli miktarda, yer ve duvar dolap ünitesinin iki tezgah ve duvarlar arasındaki doğru dağılımını hesaplamak ikinci önemli detay oldu. Dar bir mutfak olduğu için karşılıklı duvarlardan birinde raf çözümleri önerisi ile ağırlıklı olarak dekoratif bir duvar düzenlemesine karar verildi. Duvar renginde lilaya yakın pembe ve diğer renk kullanımında da bu sene sıkça göreceğimiz pembe ve beyazlar ile bir üçleme kullanıldı. Duvarlar Jotun tarafından boyandı. Beyaz yer ve duvar mutfak dolapları üzerinde Stat çekmece ön panalleri ve kapakları kullanıldı. Çatal-bıçak çekmecelerinden 2’li derin çekmece ön panellerine ve yüksek dolaplara kadar geniş ürün yelpazesindeki bir çok ölçüye bu mutfakta ihtiyaç duyuldu.

Tezgah ihtiyacı taş görünümlü siyah Pragel tezgah ile sağlandı. Fırınları yerleştirmek için ergonomik bir dolap ünitesi de düşünüldü.

Dar ve uzun mutfağın iki duvarında oluşturulan bu dolaplar sayesinde bir çok depolama alanı oluşturuldu. Dolap içlerinde çekmece içi düzenleyicilere de yer verildi. 


ÖNCE SONRA

Ev sahibinin yorumu
“Son derece fonksiyonel bir mutfak, ciddi şekilde kullanım kolaylığı sağlıyor. Pişirirken her şeye kolayca ulaşabiliyorum. Hem akıllı hem de güzel bir mutfağımız oldu.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu tencerede neler var?

Mutfağı işlevsel kılmanın yolları