mermer-masalar

Mermer masa kullanırken dikkat edilmesi gerekenler: A’dan Z’ye mermer masalar

Son güncelleme:

Mermer masa geçmişten günümüze en sık kullanılan masa türlerinden. Genellikle mutfakta sıklıkla karşımıza çıkan mermer masalar banyodan salona kadar evin pek çok bölümünde kullanılıyor. Mermer masalar hakkında merak edilen soruların yanıtını Designist Kurucusu İç Mimar Aslı Arıkan Dayıoğlu verdi.

MERMER MASA KULLANIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Fotoğraf: Pinterest

Doğal taş, doğal bir yapıya sahip olduğu için kimyasallardan etkilenir. Fakat mermere özel bakım sütü ile temizlenirse, çiziklerden kirlerden arındırılabilir ve parlaklığı geri kazandırılabilir. Gözenekli yapısından dolayı emici özelliği vardır. Fakat doğal malzeme her zaman dokusu, enerjisi ile mekana ruh verir.

MERMER MASA HANGİ TARZDA EVLER İÇİN UYGUNDUR?

Fotoğraf: Pinterest

Mermer, renk çeşitleri, kesimi ve modeli ile her tarz eve uygun olarak tasarlanabilir. Oval mono blok mermer bir masa, modern sanat ve akseuarlarla çağdaş bir atmosfer oluşturabilirken, demir döküm ayaklı bir mermer masa ile vintage bir ortam oluşturulabilir.

MERMER MASADA KULLANILAN MERMER TÜRLERİ NELERDİR?

Mermer masa kullanırken dikkat edilmesi gerekenler
Calacatta mermer

En yaygın olarak calacatta mermer kullanılmaktadır. Fakat gelecek günlerde çokça renkli mermer masalar göreceğiz. Bu doğrultuda benim önerim Traonyx, Verde Guatemala, Jade Green, Illusion Blue, Sahara Noir ve Saint Laurent.

Traonyx mermer – Fotoğraf: Stone Word Mermer
Mermer masa kullanırken dikkat edilmesi gerekenler
Verde Guatemala – Fotoğraf: BC Natural Stone
Jade Green – Fotoğraf: Green Marble
Illusion Blue – Fotoğraf: Stone ADD
Mermer masa kullanırken dikkat edilmesi gerekenler
Sahara Noir – Fotoğraf: Stonemarkt
Saint Laurent – Fotoğraf: Alibaba.com

MERMER MASANIN DİĞER AKSAMLARINDA KULLANILACAK MALZEMELER NELER OLMALI?

Fotoğraf: Pinterest

Mermer ağır bir malzeme olduğu için benim önerim ayaklar için demir, paslanmaz çelik, ahşap ve yine mermer olabilir. Yaratılmak istenen atmosfere göre malzeme bitişlerine dikkat edilmeli, örneğin bronz bir bitiş daha sıcak bir kurgu oluşturur. Kalın gri meşe ayaklarla daha resort bir görünüm elde edebilirsiniz.   

Fotoğraf: Pinterest
Fotoğraf: Pinterest

MERMER MASA İÇİN SANDALYE SEÇİMİ NASIL OLMALI?

Fotoğraf: Pinterest

Ben mermer masa kullanırken tarzları karıştırmaktan yanayım. Masa sandalye set olarak satılan takımları kullanmaktan kaçınıyorum. Örneğin; çok modern bir masa için vintage ahşap sandalye kullanarak yaşanmışlık yaratabilirsiniz.

Fotoğraf: Pinterest

MERMER MASALAR EVİN HANGİ BÖLÜMÜNDE KULLANILABİLİR?

Fotoğraf: Pinterest

Yemek odasında, salonda sehpa olarak, banyonuzda havluluk masası olarak, mutfağınıza otantik bir hava vermek için baharat tezgahı olarak, çeşitli şekil ve boyutlarda kullanabilirsiniz.

Fotoğraf: Pinterest

Designist Kurucusu İç Mimar Aslı Arıkan Dayıoğlu

Endüstriyel vintage stilinde maskulen ve mekanik bir arada