A’dan Z’ye halı

0

STİLLERİNE GÖRE
Son yıllarda giderek ivmelenen etnikve ekolojik stildeki halılara metropolevlerinin vazgeçilmezi modern ve tümzamanların gözdesi klasik stil halılar eşlikediyor.

1. Modern
Renk ve dokularıyla şehirli kimliğini başarıylataşıyan modern halılar pratikbakım imkanıyla kullanıcılarına kolaylıksağlıyor. Geometrik form ve şekillerinöne çıktığı desenler bazen stilizedesenler ya da portelerde de kendinigösterebiliyor. Genellikle makine dokumasıolan modern stildeki halılar bu yılmetalik tonların yanı sıra çarpıcı renklerdede karşımıza çıkıyor.

2. Ekolojik
Doğal lifler ve toksik olmayan malzemelerdeüretilen ekolojik halılar ilhamınıdoğadan alıyor. Yün, bambu gibidoğal materyaller ya da geri dönüşümlekazanılan malzemelerle üretilenbu halılarda doğada gördüğümüz yeşil,kahve, mavi gibi renkler ve pastoralmotifler ön planda.

3. Klasik
Damask, şal desenler ve çiçek motiflerinhegemonyasındaki klasik stil halılargenellikle floş, jakar, saf yün ve safipekle dokunur. Simli ipliklerin de bu yılağırlıklı olarak kullanıldığı bu klasik halılaryaşam alanlarında gösteriş ve asaletinsimgesi olmaya devam ediyor.

4. Etnik
Kaybolan sınırlar, küçülen dünya, farklıkültürler ve farklı motifler… Özellikleoryantal desenler ve Uzak Doğu formlarınınhakim olduğu etnik stildeki halılaryaşam alanlarına sıradışı bir ambiyanskatıyor.

DOKUMA ŞEKLİNE GÖRE
Halıların hav yüksekliği, yüzeylerindekiilmeklerin kesik olup olmayışı ya da ilmeksıklığı gibi konuların tamamı halınındokuma çeşidiyle yakından alakalıdır.

1. Bukle Halı (Loop Pile)
Polipropilen, yumuşak naylon ya dapoliyamid gibi ipliklerde iğneleme yöntemiile dokunan halı tipleridir. Bu halılarınen önemli özelliği yuvarlak havlıoluşudur. Halının yüzey dokuması kesik uçlu değildir. İlmeklerin simetrik dizilimleriolduğundan estetik görünürler.Düz bukle, desenli bukle, scrool bukleve baskılı bukle halı gibi çeşitleri vardır.Bukle halılar dokunduktan sonra tabanlarılateks ya da tekstil esaslı bir tabanile giydirilir. Bu halıların dezavantajıhavların yuvarlak olmasından ötürüçabuk sökülür özellik göstermesidir. Ancakçok dayanıklı oldukları için özelliklemutfak, antre gibi trafiğin yoğun olduğuyaşam alanlarında rahatlıkla tercihedilebilirler.

2. Tufting Halı (Cut Pile)

Poliyamid, polyester, akrilik, yün ipliklerleiğneleme yöntemiyle dokunan halıtipleridir. Bukle halı dokumasından farklıolarak iğne dokunduğu yüzeye batıpçıktıktan sonra iplikler makine bıçaklarıylakesilir. Böylece yumuşak bir yüzeyoluşur. Kesilen ilmekleri sabit tutmak içintufting halıların tabanları lateks ve türevimalzemelerle kaplanır. Günümüzdebu tip halılar çok yaygındır. Peluş,Shaggy ve son zamanlarda yaygınlaşan3 boyutlu/dokulu halılar bu teknolojiyleüretilirler.
Tufting halının öne çıkan özellikleri:
_Bu şekilde dokunan halıların havboyu genelde kısadır. Bunun sebebideseni ön plana çıkarmaktır.
_Tufting halılar kolaylıkla temizlenebilir.
_Konfor ve sıcaklık hissini pekiştirir.

3. Rölyef Halı(Cut Loop Halılar)
Makinede dokunan haz yüzeylerinin birkısmının kesilip diğerlerinin kesilmedenbırakılmasıyla oluşur rölyef halılar. Yumuşakve dokulu yüzeyleri vardır. Uzunsüre yumuşaklığını korumasının ve tüylügörünmesinin en önemli sebebiysebazı ilmeklerin uzun diğerlerinin dahakısa oluşudur. Uzun olanlar zamanladeforme olsalar da kısa olan atkılarınüzerine basılmadığından ilk günkü kadaryeni kalabilirler.
Bu dokuma türünün avantajları:
_Bir rengin farklı tonlarıyla sıcak geçileryaratılabilir.
_Dokulu yüzeyi olan bir halıyla mekanahareket katabilirsiniz.
_Yüzeyin renkli oluşu sayesinde kir velekeleri kolaylıkla gizleyebilirsiniz.
~
ELYAF TÜRLERİ
Halının hangi elyaf ya da iplik türüyledokunduğu önemli. Yaşam alanlarındakullanım koşullarına göre hangi halıyıtercih edeceğinize karar verebilirsiniz.

1. Naylon
Naylon günümüzün en dayanıklı elyaflarındanbiri. Özellikle uzun süre kullanımhedefliyorsanız naylon elyaftanyapılmış bir halı tercih edebilirsiniz. Naylonsentetik bir malzemedir. Bu sebeplehem leke tutmaz hem de temizliği çokpratiktir. Ayrıca pek çok çeşit ve renktetemin edilebilir.
Öne çıkan artıları:
_Dayanıklı.
_Aşınmalara karşı dirençli.
_Kimyasal ve yağlardan kaynaklanabilecekbozulmalara karşı dayanıklı.
_Pek çok renk seçeneği mevcut.
_Nem emiciliği azdır.

2. Yumuşak/Soft Naylon
Akrilik elyaf olarak da bilinir. Zaman zamanbakım koşulları ve maliyeti sebebiyletercih etmediğimiz yüne, görünümve doku olarak benzerlik gösterir.Bu lifin öne çıkan tescilli markalarındanbiri Anso’dur. Tıpkı naylon halılarda olduğu gibi Anso halılar da dayanıklıdırve kolay kolay leke tutmaz. AyrıcaAnso, Caress gibi yumuşak naylonelyafların antibakteriyel ve antialerjiközellik taşıyabilir.

3. Olefin/Polipropilen
Olefin güçlü, estetik ve üretimi son dereceekonomik olan bir sentetik elyaftır.Olefinden en yaygın şekilde yapılanhalılar bukle halılardır. Olefin dayanıklıbir malzemedir. Ancak toz ve kiri birmıknatıs gibi tutar. Bu bakımdan temizliğizordur. Olefin en çok dış mekanlariçin uygundur. Örneğin yapay çimlerbu malzemeden yapılır ve uzun yıllar kullanılabilir. Olefinin etkili bir şekildetercih edildiği duvardan duvara halılarözellikle ofis ortamları için idealdir.
Olefinin artıları:
_Kolay kolay aşınmaz.
_Renk, desen ve doku çeşidi çoktur.
_Çok kolay kurur.
_Anti statiktir.
_Nem ve güneş ışınlarına karşı dayanıklıdır.
_Hafiftir.

4. Polyester (P.E.T.)
Geri dönüşümlü malzemelerden deelde edilen bu elyaf günümüzün enpopüler elyaflarından biri. Yumuşaklığıgerçekten çok etkileyicidir. Ancakelastikiyeti çok az üstelik de temizliğizordur. Özellikle trafiğin yüksek olduğuyaşam alanlarında çok çabuk orijinalgörünümünü kaybedebilir. Polyesterbir halıyı satın alırken dokusu ve görünümüyleçok etkileyici olsa da kısabir süre sonra bu görünümün bozulacağınıbilmenizde fayda var. Hemmaliyetleri hem de fiyatları çok ekonomikolduğundan sıklıkla tercih edilenpolyesterin aslında bakımı çok dakolay değil.
Polyester halıların artıları:
_Dayanıklı.
_Yıkandığında çekmez.
_Çabuk kurur.
_Neme karşı dirençli.
_Aşınmalara karşı dayanıklı.

5. Smartstrand
Dupont’un buluşu olan ve mısırdanelde edilen Sorona olarak da bilinenSmartstrand yeni bir elyaj sayılır. Bumalzemeden yapılan halılar dayanıklılıklarıve leke tutmaz özellikleriyle biliniyor.Ancak dayanıklılık konusundayine de naylon elyafın biraz gerisinde.

6. Yün
En kaliteli elyaftır. Neredeyse insanlıktarihi kadar eski olan yün elyaf, nemeve rutubete sentetik elyaflarda olduğugibi dayanıklı değildir. Ayrıca çok çabukleke tutabilir. Nitekim kolay temizlenir.Halı yıkama talimatları doğrultusundayün bir halıyı uzun yıllar kullanılabilirsiniz.Hav yüksekliği korunduğundakolay kolay aşınmaz. Ayrıca yün halılareskidikçe değerlenir. Doğal renkseçeneklerini bulabileceğiniz yün elyafbelki az kullanışlı ancak kaliteli birmalzemedir.
~
MEKANA GÖREHALI SEÇİMİ
Seçeceğiniz halının hangi odada kullanılacağınıgöz önünde bulundurmakönemli bir konu. Mekandaki trafik yoğunluğu,lif ve dokuma türleri bu noktadaönem taşıyor.

Oturma odası
Oturma aktivitenin ve trafiğin en yoğunolduğu alanlardan biri olduğundansağlam bir halı seçilmeklidir. Gevşekdokulu halılar çok çabuk yıpranabilir.Sıkı dokulu ama aynı zamanda konforhissi uyandıran yumuşak yüzeyli halılartercih edilebilir. Açık renkler mekanıdaha havadar gösterebilir. Öteki taraftandesenlerle lekeleri kolaylıkla gizleyebilirsiniz.

Antre, merdiven ve holler

Trafiğin en çok olduğu alanlar olduğundanmutlaka sert yüzeyli ve sıkı dokulubir halı tercih edilmeli. Pratik temizlik içinkirleri göstermeyen ve olukları olmayanbir halı tercih etmeye özen gösterin.

Yemek odası
Yemek odalarında trafik çok yoğunolmadığından yumuşak ya da gevşekdokulu halılar tercih edilebilir. Yemekodasında halı kullanımı ile ilgili gözönünde bulundurulması gereken enönemli nokta temizlik konusu. Olası kazalarve lekelenmelere karşı koyu tonlardave sentetik lifli bir halı tercih edilebilir.

Yatak odası
Yatak odalarında konfor faktörü önplana çıkıyor. Çok nadir kullanılan yatakodası kullanım açısından da lükssegmentteki iplik ve dokuma türlerininkullanımını mümkün kılar. İpek, floşlu,saf yün halılar burada kullanılabilir.Ayrıca dokulu ve shaggy halılarda yatakodası için doğru birer seçim olabilir.

Banyo
Banyo halıların sentetik olması gerekir.Nemin yüksek olduğu bu alanda yapaymalzemelerin tercih edilmesinin ilksebebi bu. Ayrıca banyo halı ve paspaslarınınkaydırmaz tabanlı ve kolaytemizlenebilir nitelikte olmasına özengösterilmelidir.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.