Sukulent sunumları

0

Sukulent, bakımı en kolay bitkilerden. Bu sevimli bitkileri evinizin farklı köşelerinde, yaratıcı fikirlerle sergiyebilirsiniz. İşte size birkaç örnek.

MALZEMELER Farklı boylarda sukulentler • Toprak • Cam kaplar ya da renkli seramik bardaklar • Kenevir ipi • Çuval kumaşı • Servis tabağı

YAPILIŞI:

1. SEHPA ÜZERİNDE Farklı boylardaki saksılara yerleştirdiğiniz sukulentleri, metal ya da bakır bir tepsinin içinde sergileyebilirsiniz.

2.  BÜYÜKÇE BİR CAM FANUSA, uygun ebatta bir sukulent ekin ve içine yosunlar yerleştirin. Ek süslemelerle salonunuzda ona bir yer açın.

3. SERAMİK BİR SAKSIYA sukulentinizi ekin. Etrafını çuval kumaşı ile kaplayıp çevresini kenevir ipi ile sarın. Kenevir ipinin kenarına minik çiçekler iliştirin.

4. KÜÇÜK SUKULENTLERİNİZİ minik seramik kaselere ekin ve büyük metalik bir servis tabağının içerisinde ya da seramik renkli bardaklarınızın içerisinde sergileyin.

SUKULENT BAKIMI HAKKINDA KISA KISA

– Sukulentler bol gün ışığını ve cam kenarını sever.

– Sabah saatlerinde ve derinlemesine sulanmalı. Bir sonraki sulama için toprağın sadece üstü değil, tamamı kurumuş olmalı. Sakın hiç sulamamak gibi bir hata yapmayın. En iyi yöntem alta bir kap yerleştirerek suyu oradan emmesini sağlamak. Aşırı sularsanız üzerinde kahverengi lekeler oluşur.

– Toprağın geçirgen bir toprak olması için lav taşı veya ponza taşı gibi mineral taşlar kullanılmalı.

– Azot oranı az, potasyum oranı fazla suni gübre kullanılmalı.

– Mart-Eylül ayları arasında ayda bir gübreleme yapılmalı.

HAZIRLAYAN VE FOTOĞRAFLAR BELÇİM SARIEYYÜPOĞLU

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.