İsrafı önlemek için dondurabileceğiniz 9 şaşırtıcı yiyecek

Yiyecek fiyatları dünya çapında artmaya devam ediyor, bu da sizi alışveriş listenize yeniden öncelik vermeye, yiyecek bütçenizi daraltmaya, artıkları yeniden değerlendirmeye ve yiyecek israfını azaltmak için elinizden gelenin en iyisini yapmaya itiyor.

Hemen yiyemeyeceğiniz yiyecekleri dondurmak, yiyeceklerinizi (ve bunlara harcanan parayı) çöpe atmamak için de harika bir strateji olabilir. Ve dondurabileceğinizi bile bilmediğiniz bazı öğeler olabilir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Şaşırtıcı bir şekilde asla dondurmamanız gereken 6 yiyecek

Aşağıda mutfak uzmanlarından gelecekte kullanmak üzere dondurabileceğiniz şaşırtıcı yiyecekler paylaşıldı.

KİNOA VE PİRİNÇ GİBİ TAHILLAR

Pirinç suyunun çiçeklere faydaları

Bu gıdalar, pişmiş veya pişmemiş olarak dondurulabilir. New York metropol bölgesinde kayıtlı bir diyetisyen ve The Radiant Root’ta yemek blog yazarı olan Jeanette Kimszal, “Pişmiş tahılları dondurmak, sıfırdan yemek pişirmek için zamanınız olmadığında elinizin altında yemek olmasının harika bir yoludur” diyor . Soğuk tahılları salatada yemek istiyorsanız, önce buzlarının çözülmesine izin vermelisiniz, ancak tahılları sıcak yemek istiyorsanız, donmuş tahılları biraz suya koyup ısıtabilirsiniz.

FINDIK, TOHUM VE FINDIK UNU

Kimszal’a göre, kabuklu yemişler ve tohumlardaki yağlar rafta dururken bozulabilir, bu nedenle bu yiyeceklerden oluşan büyük bir paket varsa ve onları yeme şansı bulamadan son kullanma tarihlerinin geçmesini istemiyorsanız, aldığınız şeyi dondurabilirsiniz. Uzman “Aynı şey kuruyemiş unları için de geçerli” diye açıklıyor ve kuruyemişleri ve çekirdekleri tüketmeden önce buzunu çözmeniz gerektiğini ekliyor.

PEYNİR

Peynir pahalı olabilir ve bazen bir tarif için ihtiyacınız olan miktar, mağazada bulabileceğiniz önceden porsiyonlanmış miktardan daha azdır. Bu nedenle, ekstrayı dondurmak işe yarayabilir – ancak tüm peynirler aynı şekilde donmaz.

 Çedar ve parmesan gibi sert peynirler dondurmak için daha iyi adaylardır ve bunları çiğ veya pişmiş olarak kullanmak için bir gün buzdolabında eritebilirsiniz. Bununla birlikte, brie ve ricotta gibi yumuşak peynirler, dokularını korumakta daha zorlanabilirler, bu nedenle muhtemelen onları dondurup sonra olduğu gibi yemek istemezsiniz.

 Bununla birlikte, lazanya veya pizza gibi bir araya getirilmiş bir yemeğin parçası olan yumuşak peynirleri dondurabilir ve yeniden ısıtabilirsiniz.

MANTARLAR

Kimszal, “Mantarlar çabuk bozulma eğiliminde olan bir besindir; dondurmak bozulmayı önlemeye yardımcı olabilir” diyor. Ancak mantarların dondurulması ile ilgili önemli bir not: Önce onları pişirmelisiniz. Pişirilmeden dondurulabilmelerine rağmen, mantarların yaklaşık yüzde 80 ila 90’ı sudur, bu nedenle, dondurucuya koymadan önce sote etmez veya buharda pişirmezseniz, dokuları iyi bir miktarda etkilenebilir.

Dondurulmuş mantarlar, çorba ve güveç hazırlarken elinizin altında olması harika olabilir. Kimszal, “Onları doğrudan donmuş tencereye koyabilirsiniz” diyor. 

İlginizi çekebilir: Mantar nasıl temizlenir? Adım adım gerekli malzemeler ve yapılışı

LİMON VE MİSKET LİMONU

Limon ve misket limonu pahalı olabilir ve genellikle büyük miktarlarda satılır. Limonları veya misket limonlarını dondurmayı planlıyorsanız, narenciye kabuğu bir torba içinde dondurulabileceği ve gerektiğinde pişirme ve fırınlama sırasında kullanılabileceği için önce kabuklarını soymalısınız. Narenciyenin geri kalanı için, meyveyi bütün olarak, dilimler halinde dondurabilir veya önceden porsiyonlanmış miktarları kullanmak için suyu buz küpü tepsilerine sıkabilirsiniz. Kimszal, “Bunları meyve sularına, smoothie’lere, salata soslarına ve sotelere ekleyebilirsiniz” diyor.

JALAPENOS VE DİĞER ACI BİBERLER

jalapeños

New York City’deki Archer & Goat’ın şefi ve sahibi Alex Guzman , jalapeños ve diğer acı biberlerin dondurulmasının lezzetini koruduğunu ve tariflere eklenmesini kolaylaştırdığını söylüyor. Guzman, “Kolayca bütün olarak dondurulabilir veya doğranmış/dilimlenebilirler ve dondurucuda bir yıla kadar saklanabilirler” diyor. “Biber, çorba ve güveç yaparken, onları hala donmuş haldeyken tarife ekleyebilirsiniz.”

TAZE BİTKİLER

İsrafı azaltmak için taze bitkilerinizi ileride kullanmak üzere dondurun. Organik ve vejetaryen dondurulmuş gıdalarda lider olan Amy’s Kitchen’ın aşçılık şefi Fred Scarpulla, “Çoğu insan yalnızca birkaç dala ihtiyaç duyduğunda bir demet satın alır ve gerisini ziyan eder” diyor . “Bitki ne olursa olsun, köklerini ayırın ve ardından az miktarda soğuk suyla buz küpü tepsilerinde dondurun.”

Kullanmaya hazır olduğunuzda, Scarpulla onları çözmenizi ve suyun akmasına izin vermenizi söylüyor. “Artık kullanabileceğiniz güzel taze otlarınız var , tıpkı onları taze kullandığınız gibi” diyor.

ZENCEFİL

Arjantin’den lisanslı bir diyetisyen beslenme uzmanı ve Healthcanal.com’da sağlık ve beslenme yazarı olan Eva De Angelis, zencefili buzdolabında saklayabileceğinizi, ancak uzun süre orada kalırsa kuruyabileceğini veya küflenebileceğini açıklıyor. “Bu yüzden, onu yıkarım, kuruturum, parmak büyüklüğünde parçalar halinde keserim ve daha uzun süre taze kalması için kilitli bir torbada dondururum” diyor. “Bu şekilde kızartmalara, çaylara ve limonatalara eklemek için elimde zencefil var. De Angelis, “Doğrudan dondurucudan, kabuğundan ve hepsinden rendeleyebilirsiniz,” diyor.

AVOKADO

Avokadoların raf ömrü aldatıcı olabilir ve çoğumuz onları daha büyük miktarlarda satın aldığımız için, hepsini kullanamadan bozulabilirler. New York Şehri Aşçılık Eğitimi Enstitüsü’nde Bitki Tabanlı Mutfak Sanatları şefi-eğitmeni Olivia Roszkowski, olgun bir avokadoyu soyup doğrayın, ardından parçaları parşömen kaplı bir tepsiye düz bir şekilde koyun ve dondurun. “Parçalar donduktan sonra, saklamak için bir dondurucu torbasına veya konteynere aktarın” diyor.

Dondurulmuş kullanmak için, Roszkowski donmuş avokadoyu smoothies ve pişmiş iyi hamurlarda karıştırmayı, yeşil bir tanrıça sosu emülsifiye etmek veya kremsi, soğutulmuş çorbaları koyulaştırmak için kullanmayı söylüyor.

Dondurulmuş avokadoları eritmek istiyorsanız, buzunu çözmeleri için tezgahın üzerine oturmalarına izin vermenizi söylüyor. Roszkowski, “Ardından, guacamole gibi bir sos veya bir sandviç veya dürüm için lezzetli bir sürüm oluşturmak için avokadoyu kullanın” diyor.

Konserve ya da dondurulmuş gıdalar dışında uzun süre dayanan 13 sebze ve meyve