Profesyonellere göre bilgisayarınızın klavyesi nasıl temizlenir?

Klavyenizi nasıl etkili bir şekilde temizleyeceğiniz ve temiz bir şekilde tutacağınız konusunda temizlik uzmanlarından tavsiyeler.

Düzenli olarak bir bilgisayarda veya dizüstü bilgisayarda çalışıyorsanız, muhtemelen “Klavyemi temizlemeliyim” şeklinde bir düşünceye kapılmışsınızdır. Ne de olsa her türlü tozu ve kırıntıyı topluyor ama 104 tuşun etrafındaki ve altındaki küçük boşlukların içini temizleme fikri pek de çekici bir iş değil.

Dizüstü bilgisayar ekranlarımızı ve monitörleri temizlemek önemlidir, çünkü zamanımızın çoğunu onlara bakarak geçiriyoruz, ancak gerçekte klavye, bilgisayarınızın veya dizüstü bilgisayarınızın temizlenmesi çok daha önemli bir parçasıdır ve muhtemelen bunu çok sık yapmalısınız.

Klavyenizi temizlemek söz konusu olduğunda seçenekleriniz nelerdir? Tek seçenek basınçlı hava kutusu mu, yoksa daha iyi yollar var mı? Ve gerçekten ne sıklıkta yapmalısın? 

Bilgisayarın Klavyesi Nasıl Temizlenir?

Profesyonellere göre bilgisayarınızın klavyesi nasıl temizlenir?

Tüm bu soruların yanıtlarını ve daha fazlasını temizlik uzmanları anlattı.

1. ADIM: BİLGİSAYARINIZI KAPATIN

Başlamadan önce tüm uzmanlarımızın size güçlü bir tavsiyesi var: başka bir şey yapmadan önce bilgisayarınızı, klavyenizi veya dizüstü bilgisayarınızı kapatın. Daha da iyisi, fişini tamamen çekin. 

Herhangi bir temizleme solüsyonu kullanmıyor olsanız bile, bu, bilgisayarınızı tehlikeye atabilecek kazara tuş vuruşları yapmamanızı sağlayacaktır.

2. ADIM: KLAVYEYİ TERS ÇEVİRİN

Two Maids & a Mop’tan Kathy Cohoon, cihazınızın fişini çektikten sonra ancak herhangi bir özel teknik temizlik malzemesini tüketmeden önce inanılmaz derecede kolay ama çok önemli bir adım olduğunu söylüyor.

“Klavyenizi ters çevirin ve kırıntıları veya birikintileri çözmek için sallayın” diyor. Ek bir ipucu olarak, bunu bir çöp kutusunun üzerinde yapsanız bile, düşen döküntüleri yakalamak için elinizde bir toz bezi veya elektrikli süpürge olduğundan emin olun!’

3. ADIM: KURU BİR DİŞ FIRÇASI KULLANIN

Klavyenizi rahatsız eden daha büyük kırıntıları manuel olarak boşalttıktan sonra Cohoon, klavyenize bir fırça vermenizi söylüyor. Evet, doğru: bir fırça.

Cohoon, “Yeterince çıkardıktan sonra, küçük bir temizleme fırçası veya kuru, kullanılmamış diş fırçasıyla kalıntıları fırçalayabilirsiniz” diyor. “Tozu temizledikten sonra, dizüstü bilgisayarınızın klavyesini ıslak mendil veya hafif nemli bir bezle silin – çok ıslak olmadığından emin olun.”

ADIM 4: BASINÇLI HAVAYI DIŞARI ATIN

Basınçlı hava kullanıyorsanız, şimdi deneme zamanı. Ama sadece pervasızca terk etme! Under Control Organizasyon’dan Marica Sloman(yeni sekmede açılır)dikkatli olmazsanız yarardan çok zarar verebileceğiniz konusunda uyarır.

“Basınçlı hava, tozu temizlemek için iyi bir hava patlaması sağlasa da, bir miktar yoğuşma da püskürtebilir” diyor. ‘Basınçlı hava kabınızı yüzeyin en az 3-4 inç üzerinde gezdirirken dikkatli olun.’

Laptop klavyesi nasıl temizlenir? Evde pratik temizlik yöntemi