TURUNCU-EV
TURUNCU-EV

Turuncu ev dekorasyonu ve uyumlu renkler

Son güncelleme:

Yumuşak tonlardan oluşan dekorasyon temasına biraz hareket ve enerji katmak istiyorsanız bu güçlü birlikteliği uygulayabilirsiniz: Çakıl taşı grisi ve turuncu.

TURUNCU EV DEKORASYONU

Eğer dekorasyon konusunda yeterince gözü kara biriyseniz duvarlarda turuncu rengi kullanarak mekanda bir enerji patlamasına izin verebilirsiniz. Mobilya ve aksesuarlarda ise gri ile tonlarını tercih ederek dengeyi sağlayabilirsiniz.

ÇAKIL RENGİ VE KİREMİTİN ANATOMİSİ

 • Gri ile beyaz arasında yer alan çakıl taşı rengi bir mekana taze ve aydınlık bir atmosfer katar. Ana renk olarak kullanılırsa mekanda serin bir etki uyandırır.
 • Biraz daha Akdenizli bir karakter için çakıl taşını turuncu tonlarıyla kullanabilirsiniz. Mekanın sıcaklık ayarı hemen değişecektir.
 • Terracota renkli vazolar, kirli beyaz seramikler, Yunan desenli kilimler, huş zeytin ağacı tonlarındaki ahşaplarla mükemmel bir birliktelik yaratabilir.

TURUNCU İLE UYUMLU RENKLER

ÇAKIL TAŞI RENGİ

Bir mekanda kullanılacak ana renk için oldukça ideal bir tondur.

KLASİK GRİ

Sadece tek bir duvar yüzeyinde çakıl rengi ile tatlı bir geçiş elde etmek için uygulayabilirsiniz.

AÇIK KİREMİT

Mekana biraz sıcaklık ve enerji katmak için turuncuya çok yakın bir ton olan bu rengi deneyebilirsiniz.

10 DEKORASYON ÖNERİSİ

 1. Eğer tüm evi değiştiremiyorsanız mantar panolara yapıştırdığınız yaprak ve çiçek dallarını ince kenarlı ahşap çerçevelerle duvarınıza asın.
 2. Yeşili parşömen beyazı, sütlü kahve ve bej tonlarıyla kullanarak vurguyu artırın.
 3. Koyu renk ahşap mobilyaları ve yalın düz hatlı formları tercih edin.
 4. Dinlendirici etkisiyle salon, oturma odası ve çalışma köşeleri için ideal bir desendir.
 5. Buz beyazı ve siyahla kombinleyerek modernize edin.
 6. Sadece yeşil tonlarına giderseniz monotonluk yaratır. Bunu biraz turkuazla kırın.
 7. İki veya üç canlı renk ekleyin. Mesela turuncu ve kırmızıyla daha tropikal, pembe ve altın rengiyle daha sofistike olunabilir.
 8. Tarzınızın dışına çıkmadan, antika değeri olan objeleri ve dönem mobilyalarını modern botanik desenleriyle kullanarak dekorasyona çağdaş bir yorum kazandırın.
 9. İnternetten yüksek çözünürlükte yaprak, ağaç ve çiçek dalı fotoğrafı bulun ve bunları farklı ölçülerde arkası yapışkanlı kağıtlara bastırarak mutfak ve banyo duvarlarınızı süsleyin.
 10. Yaprak formlu kaseler ve bu desendeki yemek takımları, bardaklar ya da dekoratif objeler gibi sadece desen olarak değil form olarak da kullanılabilir.
Fotoğraf: Batixa

MUTFAKTA TURUNCU DEKORASYON

Sonbaharın romantik renkleriyle evinizde mutlu bir hava yaratmaya ne dersiniz? Ev dekorasyonunda çoğunlukla gözardı edilen sarı ve turuncu tonlarıyla evinizi yenileyebilirsiniz.

Mutfaklar için renkler bir seçenek

Parlak turuncu ve sarı renkler vurgulayıcı oldukları için mutfak için idealdir. Soluk bir mutfakta güçlü renkler ruhu yükseltir, paslanmaz çelik ise modern gösterir. Parlak turuncu kullanarak turkuaza, parlak siyaha ve gümüş rengine canlı dokunuşlar ekleyebilirsiniz.

Turuncu ve yeşil ile birlikte parlak beyaz tonları, mutfak ve koridorlara çok iyi uyum sağlarlar. Ya da gül yaprağı yeşili ve hanımeli pembesi gibi 1950’lerin retro temalarından yeni kombinler deneyebilirsiniz.

Renklerle oda dekorasyonu: 5 pratik yöntem

Sonbahar renkleriyle ahşabı birlikte kullanın

Yatak odaları için turuncunun koyu tonları, parlak tonlara göre daha rahatlatıcıdır. Tuğla duvarlar ve koyu ahşap döşemelerle birlikte bu renkleri kullanmayı deneyebilirsiniz.

Düzenlemenize boz kahverengi (kahverengimsi gri) ve biraz da turuncu eklediğinizde bu güçlü renkleri kuzeye bakan odalar için kullanabilirsiniz. Odaya biraz daha etkileyicilik katmak isterseniz kavruk turuncu ve gri, erik rengi ve zeytin yeşili ekleyin. Ya da koyu turuncu ve koyu yeşil kullanarak güçlü bir kontrast yaratabilirsiniz.

Hafif bir sıcaklık için yumuşak tonlar

Koyu sarı ve kahverenginin de dahil olduğu doğal toprak tonlarının çok yönlü kullanımı vardır. Örneğin soluk hardal rengi 1950’lerin mobilya ve stiliyle muhteşem bir görünüm sergileyebilir. Açık sarı ve turuncuyla birlikte vurgu olarak koyu kahverengi kullanmak, etkileyici bir tema yaratmanızı sağlayabilir. Ya da daha sıcak ve rahatlatıcı bir tema için zeytin, gri ve sarı renklerini kullanabilir, modern bir dokunuş katmak için kirli beyaz ve kömür grisi tonlarını düzenlemenize ekleyebilirsiniz.

EV DEKORASYONUNDA BURCUNUZA GÖRE RENK SEÇİMİ