ev turu

Ev turu: Anılarla şekillenmiş sıcacık bir eve konuk oluyoruz

Evim ile Ev Turu’nun 16. bölümünde İç Mimar Nedret Tuncer ile Kübra ve Gökhan Yücel çiftinin İstanbul Kadıköy Kozyatağı’ndaki 2+1, 90 m2’lik, birbirinden ilginç nostaljik objeler ile süslenmiş dairesine konuk olduk.

OTURMA ODASI DEKORASYONU

Burada geniş, yeşil tonlarının hakim olduğu üçlü bir kanepe tercih edilmiş. Arkasında ise ev sahibinin eşi ile birlikte antikacılardan topladığı özel parçaların sergilendiği bir duvar var.

Önünde bulunan yeşil koltuk zıt bir renk olmuş üzerinde ise etnik örgülerin ve yastıkların kullanıldığı bir köşe olmuş.

Camın önünde ikili bir oturma tercih edilmiş. Bu keyif köşesinde yine etnik desenli yastıklar var. Yaprak desenli pufa ayağınızı uzatabileceğiniz bir dinlenme köşesi olarak kullanılabiliyor.

DİNLENME KÖŞESİNİN YANINDA KİTAPLIK

Burada kitaplarınızı, sevdiğiniz objeleri sergileyebileceğiniz bir raf ünitesi var. Bitkileri yerleştirmek ya da kitaplarınızı sergilemek için böyle bir köşe siz de tercih edebilirsiniz.

Yerde de etnik desenli yastıklarla uyumlu geniş bir kilime yer verilmiş. Parkenin üzerinde bu canlı renkler oldukça hoş durmuş.

YEMEK BÖLÜMÜ DEKORASYONU

Yemek bölümünde yine rustik tarzda, üstü eskitme ahşap olan bir yemek masası tercih edilmiş. Yemek masasında farklı tarzda 4 tane sandalye, karşı tarafında ise bir bank kullanılmış.

Salona sırtı dönük olan masalarda sandalye yerine bank tercih edilmesi çok doğru bir seçenek.

Yemek masasının üzerindeki aydınlatma yine ev sahibinin özel tasarımı. Ahşap bir kaide yaptırmış, ampuller ve üzerine bitkiler yerleştirerek avize olarak kullanmış.

Salonun genel havasına çok uygun ve farklı bir aydınlatma olmuş.

TV BÖLÜMÜ

TV ünitesi dolabı ev sahibi tarafından özel olarak yaptırılmış. Bunları porselen kulplar, eskitme menteşelerle kombinlemişler. TV’nin arkasında farklı bir renk var. Bu şekilde salondan ayrı, farklı bir köşe yaratmış oluyorsunuz ve TV ünitesini öne çıkarmış oluyorsunuz.

Mavi tonun üzerinde ev sahibinin yurt dışından alarak biriktirdiği hasır sepetler, objeler burada sergilenmiş.

BALKON DEKORASYONU

Evin 4 m2 civarında çok geniş bir balkonu var. İnce, dar ve uzun bir balkon. Ev sahibi bu alanı camekan ile kapatıp bir oturma alanı haline getirmiş. Eski objelere yer vermeyi sevdiklerinden burada da anneannesinden kalma bir çeyiz sandığı var. Üzerinde de eskiden kalma bakır objelerle ayrı bir köşe yaratılmış.

Balkonda bir diğer ayrı köşe de oturma alanı olarak dekore edilmiş. Bir girinti alan değerlendirilerek bambu kapaklı bir dolap, üzerine kumaş bir etek kapatılarak oturma köşesi haline getirilmiş.

MUTFAK DEKORASYONU

Dar ve uzun bir mutfak burası. Bu nedenle bolca dolap kullanılmış. Beyaz tonların seçilmesi çok doğru olmuş. Bu tarz dar mekanlarda aydınlık renklere yer vermek gerekir.

Tezgahın karşısında yer alan dolaplama tezgahtan çok daha farklı. Ayrı bir tezgah oluşturulmuş ve mutfak robotlarının yanında soslar yerleştirilmiş. Malzemenin ahşap tercih edilmesiyle sıcak bir görüntü oluşmuş.

YATAK ODASI DEKORASYONU

Yatak odasında hasır dokular, yeşil, doğadan gelen esintiler ev sahibi çok sevdiği için sıkça kullanılmış. Ahşapta da bambu dokulu bir ahşap tercih edilmiş.

Yatağın hemen arkasında Van Gogh’un sevilen bir tablosu kumaşa örerek yapılmış. Yatak odasıyla çok uyumlu bir renk olmuş.

İki taraftaki aplik ve tavandaki aydınlatmalar dikkat çekiyor. Apliklerde yine edison ampüller tercih edilmiş.

Yatak başında büyük uzun bir arka panel var. Komodinler buna monte olarak tasarlanmış.

ÇALIŞMA ODASI DEKORASYONU

Ev sahibimiz tasarımcı ve el sanatları ile uğraşmaktan çok hoşlanıyor. Bu nedenle kendisine böyle bir çalışma köşesi oluşturmuş.

Cam bir masa yine eskiciden alınmış güzel, ahşap bir sandalye var. Malzemelerini küçük raflarda sergiliyor ve her an elinin altında olması adına güzel bir tercih.

Ev turu: Şehrin içinde ama yeşille iç içe geçmiş bir evdeyiz