Nostaljinin izinde vintage detaylar olan bir evdeyiz

Ev turu: Nostaljinin izinde vintage detaylar olan bir evdeyiz

Rahat, samimi ve bir o kadar da nostaljik detaylarla dolup taşan bir evdeyiz. Muğla’nın Bodrum ilçesi Yalıkavak bölgesinin alıştığımız evlerinden farklı ve kişiselleştirilerek özel kılınmış.

İSTANBUL’UN YOĞUN TEMPOSUNDAN KAÇTILAR

İstanbul’un yoğun temposundan, işlerden ve trafikten kaçarak buraya yerleşen bir çiftin evindeyiz. Suzi Sadi bir restoranın şefliğini yapıyor; Metin Bey ise bir mobilya üreticisi. Evde sadece iki kişi yaşamalarına rağmen misafirleri hiç eksik olmuyormuş. Çok sayıda konuk ağırlayabileceklerini bunun için yeterli büyüklükte bir konuk odalarının olduğunu söylüyorlar.

Ev Yalıkavak’ın alışılagelmiş “kutu” yapılarından. Alt katta salon ve açık mutfak, iki veranda, üst katta da iki oda ve kendi banyoları var. Ayrıca bahçede depo olarak kullandıkları bir müştemilat bulunuyor. Eve ilk taşındıklarında zeminde beyaz karolar varmış. Evde kış aylarında da yaşandığı için ve mekana daha sıcak bir atmosfer kazandırmak amacıyla zemin, ahşap döşemelerle kaplanmış.

Antrede ve bahçenin muhtelif yerlerinde yer alan ham ahşap aksesuarlar dikkat çekici. Hepsi el yapımı.
Yaz aylarında konukları ağırladıkları bu masayı Metin Bey yapmış.

96 YILLIK SOBA DEKORASYONUN ÖNEMLİ PARÇALARINDAN

Antredeki soba tam 96 yaşında. Belçika’da çok ünlü bir soba markası olan Nestor Martin’den. Sobayı Üsküdar’da bit pazarından almışlar. Temizleyip tamir ettikleri soba şimdi evin dekorasyonundaki önemli parçalardan.

Meşe bank ve yemek masasını Metin Bey yapmış. Bu masa oldukça kalabalık sofralara ev sahipliği yapıyor. Kilimler, Buenos Aires’ten. Aslında evde seyahat edilen pek çok ülkeden aksesuarlar var. İtalya, Afrika ve Hindistan gibi egzotik rotalar da bunlardan bazıları.

“Hiç konuksuz kalmıyoruz. Salonda yer alan rahat ve büyük L koltuk ve önündeki sehpa, hem bizim hem de misafirlerimizin oturma alanını oluşturuyor. Kış mevsiminde dahi sevdiklerimizle evi paylaşıyoruz ve
bundan çok memnunuz.“

HAZIRLAYAN: İLKE YILMAZ
FOTOĞRAFLAR: İBRAHİM ÖZBUNAR
Evim Dergisi 2015-08

Nostaljik ve sıcacık bir Bodrum evi