Mutlu orkideler cenneti

0

Çiğ beslenme, ekolojik yaşam çiftliği ve aile dizimi konularında çalışmalar yapan Feride Gürsoy’un evi Bodrum’un merkezinde. Hayatı Bodrum, eşinin memleketi İsveç ve işinden dolayı İstanbul üçgeninde akıyor. Onun evinde orkideler nedensiz(!) coşuyor.

Bodrum’da yer alan iki katlı taş evin mimarı Öktem İren. 50 cm kalınlığında duvarları, ocağı, pencereleri, duvar boyunca uzanan rafları gibi klasik Bodrum mimarisinden özellikler taşıyan ev iki katlı. Alt katta anne-babası, üst katta da eşi ve çocuğuyla Feride Gürsoy yaşıyor.

Evin girişinde geniş bir antre yer alıyor. Buradaki koridorun üzerinde çocuk odası, banyo ve ebeveyn yatak odası bulunuyor.
Geniş-dikdörtgen biçimli salon ile açık mutfak arasına kocaman bir masa yerleştirilmiş; bu sayede çok işlevsel  bir çözüm yaratılmış. Salonun geniş duvarına bir ocak yapılmış. Tavana yakın duran ve üç duvar boyunca uzanan raflar kitaplarla tıka basa dolu. Ocağın karşısına oturma bölümü yerleştirilmiş. Terasa bakan köşede ise çalışma bölümü bulunuyor.
Terasın asıl sahipleri orkideler ve çok güzeller. Ev sahibesi bu merakının hikayesini şöyle anlatıyor: “Annemin çiçeğe olan tutkusu ve mekân yaratmadaki üstün zevkinden az da olsa nasiplendim. Orkide merakım annemin her sonbahar aldığı ve baharda çiçeklerini kaybeden orkidelerini bana vermesiyle  başladı. Orkideler bu balkonu öyle çok sevdi ki burada coşmaya başladılar. Bunu gören arkadaşlarımın da  evlerindeki mutsuz orkideleri bana getirmeye başlamasıyla burası gördüğünüz halini aldı. Şimdi 60’a yakın  orkidem var ve ben tek bir orkide bile almadım!”

Evdeki mobilyalar çok çeşitli ve ev sahibesinin ruhunu yansıtıyor. Bir çoğu Güngör Mobilya zamanından kalan klasik parçalardan ve İspanyol marka ahşap mobilyalardan oluşuyor. Antredeki ahşap camekanlı dolap ise Çukurcuma’dan satın alınmış.

Salonun geniş duvarına bir ocak yapılmış. Ocağın üstü ile diğer iki duvara boydan boya raf yapılmış. Salon ve mutfak arasındaki boşluğa masif mutfak masası yerleştirilmiş; böylece her iki taraftan kullanılabiliyor.

HAZIRLAYAN AYŞE FUNDA ARAS FOTOĞRAFLAR YİĞİT UYGUR

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.