Balkonda patates nasıl saklanır? Nelere dikkat edilmeli?

Balkonda patates nasıl saklanır? sorusu sıklıkla merak edilen sorulardan biri. Patates, günlük hayatta sıklıkla kullanılan sebzelerden birisidir. Birçok farklı yemek çeşidine eşlik eden patatesler, genellikle fazla miktarda alınır ve evin belirli noktalarında muhafaza edilir.

Evlerde bulunan balkonlar, patateslerin sıklıkla muhafaza edildiği alanlardır. Evinizin balkonunda muhafaza ettiğiniz patateslerin uzun ömürlü olmasını sağlamak ve patateslerin yeşermesini ya da tomurcuklanmasını engellenmek için bazı işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bahsedilecek olan işlemleri gerçekleştirerek balkonunuzda muhafaza ettiğiniz patateslerin ilk günkü gibi taze kalmasını sağlayabilirsiniz. 

Balkonda Patates Saklarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Balkonunuzda muhafaza edeceğiniz patateslerin ilk günkü gibi taze kalmasını sağlayacak işlemler şunlardır:

  • Patateslerinizi saklamadan önce mutlaka temizlemelisiniz. Fakat patates temizleme işlemini su ile değil, bir fırça yardımı ile gerçekleştirmelisiniz. Bu noktada temiz bir bulaşık süngerinden ya da sık uçlara sahip olan bir fırçadan yardım alabilirsiniz. Patateslerin üzerinde bulunan kurumuş çamurları ve kalıntıları fırça ya da sünger yardımı ile dikkatli bir şekilde temizleyebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirirken patates kabuklarının zarar görmemesine önem göstermelisiniz. 
  • Balkonunuzda saklamak istediğiniz patateslerin içerisinde çatlak, leke, tomurcuk ya da renk değişimi barındıran patatesler bulunabilir. Bu patatesler, hızlı bir şekilde çürüme eğilimindedir. Dolayısıyla tespit ettiğiniz hasarlı patatesleri ayırmalı ve en kısa sürede değerlendirmelisiniz. 
  • Balkonunuzdaki patatesleri muhafaza edeceğiniz poşet tarzı da oldukça önemlidir. Eğer patateslerinizi uzun vadede muhafaza etmek istiyorsanız plastik poşet kullanmamalısınız. Balkonunuzdaki patatesleri eğer mümkünse temiz bir çuvala doldurabilirsiniz. Çuvalın yanı sıra karton kutular da patateslerinizi balkonda muhafaza edebilmeniz açısından oldukça idealdir. Eğer karton kutu tercih edecekseniz kutunun etrafına küçük hava delikleri açmalı ve patateslerin hava almasını sağlamalısınız. Kullandığınız çuvalın ya da karton kolinin dip kısmına kese kağıdı tarzında bir malzeme yerleştirerek patateslerin çok daha uzun süre taze kalmasını sağlayabilirsiniz.
  • Balkonunuzda muhafaza edeceğiniz patateslerin kutu ya da çuval içerisindeki dizilimi de oldukça önemlidir. Bu noktada patatesleri direkt olarak doldurmak yerine kese kağıdına benzeyen ayırıcı bir malzeme koyarak bölüm bölüm yerleştirebilirsiniz. Bahsedilen işlemi gerçekleştirdiğiniz takdirde patates çuvalı ya da kutusu içerisinde oluşan nemler ayırıcı malzeme tarafından emilir ve patateslerin küflenmesi engellenir. 
  • Balkonda patates saklarken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise patateslerin bulunduğu çuvala soğan, sarımsak gibi farklı bir ürün koymamaktır. Patates ile birlikte muhafaza edilen soğan ve sarımsaklar, patatesin olgunlaşma sürecini hızlandırabilir. Olgunlaşma süreci hızlanan patatesler hızla çürüyebilir ve kullanılmaz hale gelebilir. Dolayısıyla bu hususa dikkat etmeniz oldukça önemlidir. 
  • Patatesleri muhafaza ederken balkonunuzun durumu ve konumu da önem arz eder. Patatesleri muhafaza edeceğiniz balkonun serin ve rutubetsiz olması gerekir. Eğer kısmen güneş alan bir balkona sahipseniz patatesleri bu kısımdan uzak tutmanız tavsiye edilir. Aynı zamanda balkonunuzun nemli olmamasına da özen göstermeli, patateslerin hava alabiliyor olduğundan emin olmalısınız. 
  • Bahsedilen adımlar, patatesleri küflenmeden ve çürümeden balkonda muhafaza edebilmek açısından çoğu zaman oldukça yeterlidir. Ancak bahsedilen işlemleri gerçekleştirerek tedbiri elden bırakmamalı, patateslerin kontrolünü düzenli olarak gerçekleştirmelisiniz. Haftada en az bir kez olmak üzere patateslerinizi kontrol etmeli, eğer çürümüş, tomurcuklanmış ya da yeşermiş patates tespit ederseniz hızlı bir şekilde bu patatesleri ayırmalısınız. Böylelikle diğer patateslerin de zarar görmesini engelleyebilirsiniz. 

Bahsedilen bu hususlar, balkonda patates saklama işleminin gerçekleştirilebilmesi açısından bir bütündür. Dolayısıyla hepsi bir biri ile bağlantılıdır. Yalnızca bir hususa dikkat etmediğiniz takdirde olumsuz durumlar yaşanabilir. Dolayısı ile balkonda patates saklarken dikkat edilmesi gereken unsurları her zaman göz önünde bulundurmalısınız. 

Patatesli omlet tarifi