Orkide ev

Ev turu: Bodrum’da mutlu orkideler cenneti olan taş evdeyiz!

Çiğ beslenme, ekolojik yaşam çiftliği ve aile dizimi konularında çalışmalar yapan Feride Gürsoy’un evi Bodrum’un merkezinde. Hayatı Bodrum, eşinin memleketi İsveç ve işinden dolayı İstanbul üçgeninde akıyor. Onun evinde orkideler nedensiz(!) coşuyor.

Evin dış kapısının üzerine inşaat biter bitmez gelin duvağı begonviller sardırılmış!

İKİ KATLI TAŞ EVİN DUVARLARI 50 CM KALINLIĞINDA

Bodrum’da yer alan iki katlı taş evin mimarı Öktem İren. 50 cm kalınlığında duvarları, ocağı, pencereleri, duvar boyunca uzanan rafları gibi klasik Bodrum mimarisinden özellikler taşıyan ev iki katlı. Alt katta anne-babası, üst katta da eşi ve çocuğuyla Feride Gürsoy yaşıyor.

Terastaki saksılara kaktüs ve çeşitli bitkiler ekilmiş. Porselen vazo ve çivit mavisi bardaklar hediye…

SÜREKLİ EV DEĞİŞTİRDİK

“Bütün çocukluğum boyunca çok ev değiştirdik. Annemle babam sürekli bir ev alır onu baştan yaratır, donatır tam keyfini süreceğimiz sırada satıp yeniden başlardık. 23 yaşıma kadar 10 ev değiştirdik. Bu yüzden sabit bir yere özlemim derindi. Bu ev 18 yıldır değişmez mekânım oldu” diyen ev sahibesi ilk yapıldığında evin zeytinlikler ve çam ormanı içinde tek başına durduğunu, zamanla etrafının sitelerle dolduğunu anlatıyor. “Şimdi o ormandan hatıra olarak evin arkasındaki 10-15 ağaç kaldı.”

Babası ve amcası İstanbul’un ilk mobilya dekorasyon mağazalarından Güngör Mobilya’nın kurucularındanmış. Çocukken Abdi İpekçi Caddesi’ndeki mağazada oturma takımları arasında evcilik oynarmış. “Ne saraylar ne şatolarda yaşadım o mağaza sayesinde!” diyor.

SALON DEKORASYONU

Evdeki mobilyalar çok çeşitli ve ev sahibesinin ruhunu yansıtıyor. Bir çoğu Güngör Mobilya zamanından kalan klasik parçalardan ve İspanyol marka ahşap mobilyalardan oluşuyor. Antredeki ahşap camekanlı dolap ise Çukurcuma’dan satın alınmış.

Evin girişinde geniş bir antre yer alıyor. Buradaki koridorun üzerinde çocuk odası, banyo ve ebeveyn yatak odası bulunuyor. Geniş-dikdörtgen biçimli salon ile açık mutfak arasına kocaman bir masa yerleştirilmiş; bu sayede çok işlevsel bir çözüm yaratılmış. Salonun geniş duvarına bir ocak yapılmış. Tavana yakın duran ve üç duvar boyunca uzanan raflar kitaplarla tıka basa dolu. Ocağın karşısına oturma bölümü yerleştirilmiş. Terasa bakan köşede ise çalışma bölümü bulunuyor.

Salonun geniş duvarına bir ocak yapılmış. Ocağın üstü ile diğer iki duvara boydan boya raf yapılmış. Salon ve mutfak arasındaki boşluğa masif mutfak masası yerleştirilmiş; böylece her iki taraftan kullanılabiliyor.

Ev sahibinin “15 yaşımdan beri nereye taşınsam kitaplarımı ve eski aynamı yanımdan ayırmam. Bu eve de onlarla geldim” dediği ayna Çukurcuma’dan satın alınmış.

Geniş puf orta sehpası olarak kullanılıyor. Terasın üstü kapalı bölümünde güneşi engellemek için hem klasik jaluzi sistemi hem de incecik uçucu bir kumaştan perdeler tercih edilmiş. Böylece bu ikiliyle sıcak yaz günleri dayanılır hale gelmiş! Dolap Çukurcuma’dan satın alınmış. Lambalar Ikea.

ORKİDELERİN HİKAYESİ

Terasın asıl sahipleri orkideler ve çok güzeller. Ev sahibesi bu merakının hikayesini şöyle anlatıyor: “Annemin çiçeğe olan tutkusu ve mekân yaratmadaki üstün zevkinden az da olsa nasiplendim. Orkide merakım annemin her sonbahar aldığı ve baharda çiçeklerini kaybeden orkidelerini bana vermesiyle  başladı. Orkideler bu balkonu öyle çok sevdi ki burada coşmaya başladılar. Bunu gören arkadaşlarımın da  evlerindeki mutsuz orkideleri bana getirmeye başlamasıyla burası gördüğünüz halini aldı. Şimdi 60’a yakın  orkidem var ve ben tek bir orkide bile almadım!”

Kız çocuğunun odası çok renkli.

Feride Gürsoy gelecek hayalini arkadaşlarıyla kuruyor: “Bodrum’da yaşıyorum ama benimki şehirli bir hayat. Bahçemiz çok güzel ama bir süs bahçesi. Mutfak çöpümü dönüştürsem de, komşum marangozun tavukları kapımın önümden ayrılmasa da toprakla temasım sınırlı. Hedefimiz yaşadığımız yerde para kazanmamızı da sağlayacak, toprakla, doğayla bütünleşebileceğimiz, çocuklarımızın esas öğretmenlerinin doğa olabileceği bir yaşam yaratmak.”

Ebeveyn yatak odası kuytu ve serin.

Bodrum’da 65 metrekarede sanatla dolu bir ev